Anakartların efsane markası "Abit" yeniden dirilmiş. Nette makalelere bakarken bu habere denk geldim;

1989 yılında Tayvan'da kurulan Abit, 1990'lı yıllarda ve 2000'li yılların başında en büyük anakart üreticilerinden biriydi. Abit'in efsanevi anakartları hakkındaki CB Retro makalesinde de belirtildiği gibi, Abit BH6 veya Abit KT7A gibi modeller özellikle hız aşırtmacılar arasında popülerdi .

Ancak başarılı dönem nispeten aniden sona erdi. 2000 yılında halka açıldıktan sadece beş yıl sonra, şüpheli muhasebe nedeniyle hisse senedinin notu düşürüldü. Basında çıkan haberlere göre, şirket fonlarının zimmete geçirilmesiyle ilgili bir soruşturma sürüyordu. Hisse değeri bir yıl içinde 325 milyon dolardan 51 milyon dolara düştü. 2006 yılında Çinli Universal Scientific Industrial (USI) şirketi tarafından devralındı. O andan itibaren anakartlar Universal Abit markası altında satılmaya başlandı. Ancak 2008 yılı sonunda anakart işi tamamen durduruldu ve şirket feshedildi .

2009'dan bu yana başka Abit anakartları piyasaya sürülmedi; eski ana sayfa 2008'deki haliyle kaldı.

Ancak yeni anakartların listesinin şimdi ortaya çıkardığı gibi, markanın geri dönüşü 2019'da gerçekleşti: Yeni ana sayfadan da görülebileceği gibi , Abit Electronics şirketi 2019 yılında Çin'de kuruldu. O günden bu yana Abit markası altında anakartlardan monitörlere, SSD'lerden ekran kartlarına kadar çeşitli ürünler piyasaya sürüldü.

Firmanın yeni sayfası ise şu;
http://www.abit.top/#1

#teknoseyir #anakart #abit #akış @leventp

https://www.computerbase.de/2023-06/comeback-abit-ist-schon-laenger-zurueck-im-mainboard-geschaeft/

Comeback: Abit ist (schon länger) zurück im Mainboard-Geschäft

Die bei Übertaktern legendäre Mainboard-Marke Abit ist zurückgekehrt und zwar schon vor einigen Jahren, wie erst jetzt bekannt wird.
BeğenFavori PaylaşYorum yap