2019'dan beri HP probook 440 g6 kullanıyorum. Pili iki sene önce garantiden değişti, son halinde %50 kayıp ile yaklaşık 30 dakika dayanıyordu. Bir kaç ay önce arızalanan fanını değiştikten sonra şarj konusunda sorunlar başladı. Sistem çalışsa da pili şarj etmiyor. Çalıştığı bilinen pille denediğimde ise içinde enerji varsa kullandı ama sonradan yine şarj etmedi. HP'nin yazılımları boş pillerde uyarı veriyor, dışarıda şarj edince kapasite kaybı dışında onay veriyor. Nette bir kaç resetleme modu var ama onlar işe yaramadı. Bios'da test aracı yok. Bu cihazın derdinin ne olduğunu nasıl bulabiliriz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Daviance @daviance

    şarj control engresi yanık yada mosfeti mosfet sökülüp yerine tel çekilirse şarja başlar aslında ,kolay bir arızaya benziyor.

  • Daviance @daviance

    Batarya larin içinde artik ısıya duyarlı sigorta var o eriyip atarsa batarya şarj almıyor mesela ondanda eminsen kesin ya mosfet yada şarj entegresi yanık ,entegre benim bildiğim gömülü değil . girişte iki mosfet var biri main voltaj hattı biri batarya için ,ikisininde çıkışını ölç eğer değer varsa çalışıyordur.

  • Boba Fett @bobafett

    Bu sorun nedeniyle pil, sarj soketi ve adaptörü bir kaç kez incelendi ama sorun değişmedi. Geçen yıl önce SSD ve RAM değişimini yaptım ve sorun olmadı. Müsait zamanda ekipmanlar söküp deneyeceğim.