ilk yapay zeka yazılım mühendisi Devin ile tanışın. github'daki gerçek dünya problemlerinin %13.86'sını yardımsız çözmüş şimdiden, bir önceki zirve ise %1.96 imiş. tweet'te 4 ayrı örnek verilmiş ve sonuncuda yapay zekayı eğitiyor, muazzam 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Gördüm bunu yakında bavulu toplucaz 😀

 • Osman Öztürk @ptseeker

  Kaymağını yiyemeden öldü bizim meslek

 • MegaWindows @megawindows

  Abi ben anlamadım bu işi. Kimisi öldü diyor kimisi yok kendini geliştiren aç kalmaz diyor. Bu teknoloji bu şekilde gelişmeye devam ettikçe nereye kadar kendini geliştireceksin ki?

  • Çateş @cates

   Çare kaynakçılık elinde sertifika olan ve derdini anlatabilecek kadar Türkçe bilen bir kaynakçı memleketteki mühendislerin yüzde 85 inden yüksek maaşla ve daha iyi şartlarda çalışır.

  • formulaz @formulaz

   Ben bilgisayar programcılığı bitirdim. Açıkcası bilgisayar mühendisliği en çok tercih edilen 2. meslek olduğundan geçen yıl bu mesleğin şimdiden miadını doldurdular. Sadece bölümler 1 tane ile sınırlı kalsa. En az 20-30 farklı bölümden yazılım alanına kayma var. Öğretmenler bile yöneliyor. Mesleği bitirdiler doğal olarak. Kendini geliştiren aç kalmaz diyenler sektörde en az 5-10 yıllık deneyimi olanlar yani bir işten çıksa başka bir işe havada karada girebilecek olanlar diyebiliriz. Şuan sektörde junior yazılımcı alımı bile yok adam akıllı. 1 tane pozisyon açılıyor 1k kişi başvuruyor bu sayı her geçen gün artıyor. @cates'in dediği gibi olacağını düşünüyorum el işleri daha çok para kazanacak. Ben de cnc operatörlüğü felan düşünmeye başladım.Ek olarak da el işleri ile ilgili ne yapılabiliyorsa öğrenmeye çalışacağım. Birçok insan çocuğum üniversite okusun gözüyle bakıyor fakat eskinin tam tersini göreceğimiz günler geleceğini düşünüyorum. Yani üniversite okumayan parayı bulacak. Üniversite okuyan da 4 yıl kendini boşa oyalayacak.

 • macuser @macuser

  Bilgisayar mühendisi olarak sonumuzun beklediğimizden çok daha yakın olacağını düşünüyorum.Özellikle makineden çıkmış gibi hep aynı şeyleri yazanların sonu çok daha yakın.Birde özellikle ülkemizde 3-4 yıl içinde işletme mezunları gibi olacak.Herkes sırf parası güzel diye bu bölümü seçiyor.

  • formulaz @formulaz

   İnşaat mühendisliği gibi de olabilir asgari ücretle çalışmaya devam ederiz artık. Adamın sektörde 10-15 yıl deneyimi var diyor ki kendini geliştirmeyen elenir. Yav senin deneyimin var birisi almasa öteki alıyor zaten. Yeni mezunu alan firma sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Ya el emeği olan meslekleri ya da memurluğu tercih edeceğim gibi gözüküyor benim ilerleyişim. Sektörde nerede bi ortalaması düşük olan varsa iş buldu ya da tipi düzgün olan. Bi ben kaldım bulamayan. Onu da mesleğimizi elimizden alarak bitirecekler gibi zaten. Ben bu sektörde şunu gördüm ya referans ya ortalaman düşük olacak ya da tip.

  • macuser @macuser

   @formulaz Pandemi başında mezun olup işe girenler çok şanslı.Ülkemizde artık diplomanın önemi kalmadı bence.Boğaziçi ekonomi mezunu arkadaşıma teklif edilen maaşları duysanız ben boşuna mı okudum derseniz. Ben üniversite hocam sayesinde mezun olduktan 1 gün sonra çok iyi iş buldum ama herkes bu kadar şanslı değil.Hem ülke hem sektör olarak sonumuz pek iyi değil o yüzden imkan varsa bu ülkeden gitmek en iyisi.

  • formulaz @formulaz

   @macuser Bana genel olarak görüşme yaptığımda "ben yeni mezuna asgari ücret veriyorum" diyen de oldu "asgari ücretin bir tık üzeri" 20-25k aralığını kabul eden de oldu ama ne hikmetse ben mesai vs. her şeyi kabul etmeme rağmen 7-8 aydır işe başlayamadım. Bana bir alanda uzmanlaş diyenler var, ülkemizde tek bir alanda uzman olursan tek bir iş ile sınırlı kalırsın. Yarın işten çıkarsalar sadece o alanda iş aramış olursun diyorum cevap yok. İşi işte öğrenirsin diyorum bunu der demez gülüyorlar sonrasında diyorum ki ben bu mesleği evet öğreniyorum fakat bu meslekten para kazanmadıktan sonra kendimi bu alanda çok çok iyi geliştirmenin de bi anlamı yok diyorum. Bu işten para kazanmaya başlarsam o zaman kendimi çok daha iyi seviyeye getirmek için çabalarım diyorum. Ondan sonra gülmenin yerini bi somurtganlık almaya başlıyor. Temel olarak bilgi sahibiyim yani github hesabımda boş değil. Junior seviyesinde bitirme projelerim, bootcamp projelerim, açık kaynak destek attığım projeler vs.var. İş görüşmesinde sadece akıl veriyorlar. Madem çevirmenlik de yapıyorsun upwork den bi hesap aç oradan da ürün sat diyorlar. Ya arkadaş orada ilan açınca hemen sipariş mi geliyor? İş başa düştü mü herkes akıl veriyor. İş veren yok.

 • Hybrid @hybrid

  @tunakaner @theo ustam bu konuya bakabilir misiniz? Buradaki sistem can sıkacak bir şey değil değil mi?