Paradan Para Kaybetme Dönemi

Mahfi Eğilmezin blogunda ekonomi, para ve maliye politikası, ekonomik krizler, felsefe ve Hitit tarihi üzerine yazı ve makaleler bulunmaktadır.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Nakahella @nakah

  Paramın bir kısmı faizde. Diğer yatırımlar 3-5 artarken faizdeki 0,1 falan artıyor. 😂 Ama bazen de diğerleri 4-6 düşerken faiz 0,1 artmasına devam ediyor.

 • Burak Özyürek @burakozyurek

  O işler öyle olmuyor işte. Yatırım yaptığın zaman insan paranoyak oluyor düştü mü yükseldi mi diye. Diğer yandan bahsedildiği gibi 10 yükselse 10 düşme olasılığı da var. Faize atıp unutuyorsun kafa rahat. Zengin insan çok kafaya takmaz belki ama tek varlığı elindeki para olan insan neden riske girsin?

  • Cenk Akay @cenk_akay08

   Biraz yatırımın süresine ve beklentiye bağlı. Nasdaq SP ye falan uzun süreli bir yatırımda (+20 yıl ) kaybetme riskin yok.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   O da finans okur yazarlığını gerektiriyor işte, okur yazar olmak güzel bir şey. Aslında tüm yatırımını faizde tutma demek anlamına geliyor biraz, en azından ben öyle yorumluyorum. Faiz, sermayeyi göreceli nakitte tutar ama getirisi enflasyonun altında, dolayısı ile bir kısmını da enflasyona yedirmeyecek araçlara paylaştırmak gerekiyor.

 • AB9 @sqn

  ekonomiden anlamam, karmaşık hesapları sevmem. yarın başa gelsem aylık, 3 aylık, yıllık faizleri kaldırırım, faizden stopajı da kaldırırım. günlük faiz veririm, oranı da bugün için enag'ın açıkladığı %129,11 olarak belirlerim. üstüne de "10 yıl boyunca faiz oranı enflasyonun altına düşmeyecek" diye açıklama yaparım. kredi çekmek isteyene de yine bileşik faizi (dosya masrafı, cart masrafı olmayacak şekilde) %129,11'den kredi sağlarım. faize yatıranın parasını kredi çekecek olanla aracısız şekilde buluştururum. en fazla kredisini ödemeyenin borcunu devlet olarak üstlenirim ki onu da önleyecek adımlar atarım. 6 ay boyunca aylık enflasyonu sıfırladığım gibi eksi enflasyon yazdırırım, 6 ay sonra da bugünkü enflasyonun yarısına çok rahat düşürürüm. 1 sene sonra %10 enflasyona döner piyasa.