BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Osman Öztürk @ptseeker

  20 Saniyede ambulans mı gelmiş gerçekten. Video kesilmediyse buna rağmen kurtulamamış çok üzücü

 • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

  Tesadüf eseri ambulans oradaymış.

 • Elixir @elixir

  Motorsiklet sürücüsüne üzülemedim, bu kafayla gidip birilerine zarar vermeden rahmetli olmuş. Günahları affola.

  • kontratak @kontratak

   Doğal seçilim bu kadar basit ve tekil olaylara bağlı anlık bir olgu değil. Ancak retrospektif ve bütüne dayalı olarak değerlendirilebilecek bir fenomen.

  • POfficer @felixfelicis

   @kontratak hocam hayatı fazla ciddiye almıyor musun?

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @kontratak aptallar erken ölür, bu da doğal seçilimdir.

  • kontratak @kontratak

   @felixfelicis Neden ki? O nereden çıktı? 😀 Ciddiye aldığım bir platformda, ciddiye aldığım insanlarla fikir alışverişi yapıyorum, bildiklerimi anlatmaya çalışıyorum sadece.

   @ronniejamesdio

   Özellikle son 5 - 10 yıldır bu konuda düşülen hatayı çok sık gördüğüm için, burada yeri gelmişken uzun uzun yazayım.

   Hayır, bu bir kaide değildir. İnsan bakış açısıyla "aptal" diyebileceğimiz milyarlarca tür çok az değişiklikle hayata tutunup günümüze kadar gelebilmiştir.

   İnsanlar arasında da referans alınan kriterlere göre "aptal" tanımına uydurulabilecek sayısız kişi olabilir. Bu kişiler, "akıllı" olarak tabir edilecek kişilerden daha uzun süre hayatta kalabilir; şartların ne olduğuna bağlı olarak değişir.

   "Gen havuzunun devamı" için canlının ne zaman ürediği de önem teşkil eder. Bu nedenle ölüm, doğal seçilim sürecinde rol oynayan tek faktör değildir. Bu bir süreç olduğu için de bugünden herhangi bir ölümün "doğal seçilim" olup olmadığı tespitini yapamayız. Bunu yapmak, hüsnükuruntudan (İngilizcede wishful thinking denen şey) başka bir şey değil. Bu da "karma affetmez, Allah'ından buldu, eden bulur" gibi dogmatik yaklaşımların bir diğer versiyonu olarak yerini alıyor.

   İnsanlık açısından çok daha önemli olan konu ise eğitim ve öğretim konusu. Kültürel birikimini dil sayesinde çok kolay aktaran canlılar olarak bu faktör diğer her şeyin çoğu zaman önünde yer alır. Hayatını kaybeden bu kişinin varsayalım bir çocuğu var ve bu çocuğun öğretmeni trafik eğitimine önem veriyor, arkadaş çevresi de bu konuda bilinçli. Bu durumda bu çocuğun babasının düştüğü hataya düşme olasılığı hayli azalır. Toplumun siyasi yapısı da çok önemli. Trafiğe gerçekten olması gereken önemi veren ve hiçbir kural hatasını affetmeyen bir siyasi yönetim söz konusu olursa, bu kural ihlalini yapacak kişi polis tarafından anında cezalandırılacağını bildiği için bu davranış aklının ucundan bile geçmeyebilir.

   "Akraba seçilimi" (kin selection) gibi kavramlar da var. Örneğin, bir kolonideki işçi arılar üremezler ama üremesi için kraliçeye en iyi şartları sağlamak üzere canla başla çalışırlar. Bu durumda işçi arılar için "aptal" diyebiliriz fakat nesilleri bu "aptallık" sayesinde devam eder.

  • POfficer @felixfelicis

   @kontratak Ne bileyim adam tamamen kendi hatasından ve aptallığından doğan bir ölüm için doğal seleksiyon demiş ya hani bunu gerçek ve tam anlamıyla doğal seleksiyon olarak görüp açıklama yaptığını görünce ilginç geldi 😀

 • Recai @recai

  Motor sürücüsü buyuk ihtimalle 20 yasinda bile olmayan genc bir delikanli
  Henuz bilinc kazanmamis bircok konuda, yazik olmuş

 • Fırat Duran @firat_duran

  Sonra diyorlar ki yaya yolunda araçlar durmuyor, yayalara yol verilmiyormuş, adam ışıkta durmuyor?

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Iyi olmus,bir motorcu gebrdi..boyle yaya gecidini kullanan motorculari hic sevmiyorum

 • kontratak @kontratak

  İki adet kural ihlali var. Birisinin aşırı büyük olması, diğerinin kural ihlali olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  Motorcunun yaya geçidinden geçmesi zaten apaçık bir ihlal, herkesin malumu olan bir durum. Bunun absürtlüğü, diğer hatayı baskılıyor. Gerçi ülkede sürücü belgesi olup kuralların %1'inden ancak haberi olan milyonlar olduğu için neredeyse hiçbir yerde bundan bahsedilmemesi de normal.

  Diğer ihlal, minibüs sürücüsünün ihlali.

  Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 101. maddesinde geçen şu kuralı ihlal ediyor:

  Sürücüler; kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya ve hemzemin geçitlerine, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmak zorundadırlar.

  Orada yaya olsun olmasın, kırmızı yansın yanmasın hiç fark etmez. Minibüs sürücüsünün o bölgeye gelirken hızını MUTLAKA düşürmesi gerekiyordu. Bu hızla oradan geçmek majör bir trafik kuralı ihlali.

  • Rasko @rasko

   Hala "8 kusur" tespiti yapılıyor mu bilmiyorum ama dediğiniz gibi hatanın ağırlığı motorcuda, yaya yolundan motorla geçmek tek kusur değil, üstüne bir de kırmızıda geçiyor. O da yetmiyor, kırmızıda geçtiği halde etrafını da kontrol etmiyor. 15 yaşında ergen de değil, 24 yaşındaymış. Bu yaşlarda beyin gelişimini tamamlamış olması gerekirdi. Neyse, gen havuzundan elendi.

  • HttPs @https

   Videodan minibüsün hızını ölçebildiğinize göre sonucu paylaşır mısınız?

  • kontratak @kontratak

   @https Sonuç: Bir kişinin ölümüne sebep olacak bir hız.

   O bölgeden kural gereği hızını düşürerek geçmesi gerekirken, gözle tahlil edilebilecek derecede hızlı.

   Bir kişiye çarpmış olmasına rağmen durmakta güçlük çekiyor, yolun dışına doğru savruluyor. Kameranın görüntü alanı içinde duramadığını görüyoruz. Kamera sola dönüyor, metrelerce uzakta arka kısmı ancak görülebiliyor.

   Görseldeki mesafeyi yaklaşık 1 saniyede katettiğine göre hızı 50'den yüksek.

  • HttPs @https

   @kontratak Farkında iseniz minibüs motora çarpmıyor, büyük oranda motor minibüse çarpıyor geçerken. Minibüs sürücüsü de sağa hamle yapıyor kaçmak için, savrulma dediğiniz o hamlenin bir sonucu. Burası kontrolsüz bir kavşak ya da yaya geçidi vs. değil, kazık kadar kırmızı yanıyor ki o da yayalara, motorlara değil. Yol bulvar olduğuna göre hız sınırı 70 de olabilir buarada, bilenler aydınlatsın.

  • HttPs @https

   @kontratak hız sınırı 82 imiş bu yolda, diyelim adam 60 ile geçti yine sınırın 2/3 ünde oluyor. Her şehir içi 50 değil, koskoca 3 şeritli bulvar orası.

   https://www.enkocaeli.com/makale/9470410/furkan-caliskan/kocaelideki-edsler-bu-haliyle-cok-can-yakar

  • kontratak @kontratak

   @https Kuralda tartışılacak bir husus yok. Bu tarz yerlere (trafik ışıkları, yaya geçitleri, kavşaklar vs.) gelirken hızın MUTLAKA azaltılması lazım. Bu bir zorunluluk.

   Bölge, İzmit Sanayi Sitesinin civarları. Hız sınırı 50 ve bu bölgeye gelmeden yeterince uzaklıkta uyarı levhaları da yer alıyor. Görünen o ki yol yenileme çalışması yapılmış ve Google Sokak Görünümü'ndeki görüntüler biraz eski kalmış, ama bulvar aynı bulvar. Bahsettiğim trafik işaretleri: https://maps.app.goo.gl/2UCSGoXCkzpkGQPs9

   Diğer bir yandan; ışık, kavşak vs. olsun olmasın üçgen şeklindeki tehlike uyarı işaretlerinin görüldüğü anda hızın düşürülmesi gerekiyor. Tabii trafik levhaları sürücüler için süs görevi görüyor bizim ülkede.

  • HttPs @https

   @kontratak hee demek ki yol 82, hadi yaya geçidi diye hız azaldı onda da yasal sınır 55. Streetview dan tahminen minibüsün durduğu mesafe 20-25m falan, bu aracın 100-0 verisi ise ~45m. Ters kare yasası vs. derken çok yüksek ihtimalle aracın hızında sorun yok.

  • kontratak @kontratak

   @https Şu sitedeki videoda daha net anlaşılıyor. Diğer araçların hızları daha düşük, daha sakinler. Minibüs nispeten hızlı. Sanayi sitesinin çıkışında yangından mal kaçırır gibi körü körüne gidiyor.

   https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/19331996/olume-gittigi-anlar-kameraya-yansidi

  • HttPs @https

   @kontratak verilere göre mantık yürütünce bana çok gibi gelmedi, görüntü lehte aleyhte yanıltır yanıltmaz bilemem.
   sokaklar BBG evi gibi oldu, isterseler kare kare hesaplayıp tam sonucu bulurlar zaten.

  • kontratak @kontratak

   @https Orası öyle. Net sonuçlar elde olmadan elbette kesin konuşamayız. Adil bir şekilde değerlendirilip karar verilir umarım.

   Ben bu noktaya dikkat çekmiş oldum. Motorcunun yaptığı zaten çok net, ilk anda fark edilebilir absürt bir hata.