Arkadaşlar bulunduğum binaya daire kapısına kadar fiber çekildi. Bir süre önce de taahhütüm dolmuştu. Yüksek fiyat ödüyorum 100 Mbps internete birkaç aydır. Taahhütsüz VDSL kullandığım fiyata 500 Mbps fiber internet alabiliyorum ya da yarı fiyatından daha az bir ücrete taahhüt yaparak 250 Mbps VDSL ile devam edebiliyorum. Siz ne tavsiye edersiniz? 100 Mbps yetiyor fakat bazen şu oyuna bakayım dediğimde inene kadar uykum geliyor. 250 bunu çözer diye düşünüyorum ama direkt fibere geçmemi tavsiye eder misiniz? Ne gibi artıları olur? Ciddi bir ping düşüşü sağlar mı dersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Memoli @memoli

  250 Mbps vdsl olmaz fiberdir o. Vdsl olsa yerinde duramazsın 🙂
  Türkiye'de kullanılan vdsl standartından ötürü (adını unuttum) maksimum 100 megabit alabilirsin.

  • Memoli @memoli

   @ptseeker Birçok firma oyun vb Almanya'da hizmet veriyor zaten, bu yüzden gecikme değerlerin adsl de bile iyi olur. Ben Battlefield'da Doçland sunucusuna girerim 70-90 ping alırım, sen aynı sunucuya girersin 15-20 görürsün.

 • Realblue1 @realblue1

  250 vdsl yok türkiyede 17A profil kullanıldığı için 100 maksimum. 35B profilde veriliyor ama gelmeyecek 100 üstü paketlerin hepsi fiber.

  • Memoli @memoli

   Hay yaşa 35b evet. Düşündüm çıkaramadım adını 🙂

  • Realblue1 @realblue1

   @memoli Adam almanyada yaşıyormuş ya la mesaja yazmamış biz de ciddi ciddi cevap veriyoruz. Keşke Alamancılar herkes yurtdışında yaşıyormuş gibi davranmayı bıraksa sonuçta türkçe konuşulan bir sitede insanların türkiyede yaşamasını beklersin.

   @ptseeker çerez parası zaten orada 1000 megabit fiber al geç.

  • Memoli @memoli

   @ptseeker Birader taa başka bir ülkede yaşayıp bunu bize sorman tuhaf değil mi ? Bayburt'u sorar gibi sormuşsun 😀 Biz Türkiye'nin altyapısını biliyoruz, senin oradaki altyapı kalitesini bilemeyiz. Hangisini alırsan al bizimkinden çok daha iyidir ama 🙂

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @realblue1 @memoli Hocam herkes yurt dışında yaşıyormuş gibi davranmıyorum da şurada kaç kişiyiz hatırlanır diye düşündüm. Söyleyince de bu sefer maksat onu göze sokmakmış gibi anlaşılıyor.

   Buradaki insanlara sorma imkanım olsa öyle yapardım zaten ama ortalama bir insan zaten bu işlerden anlamıyor. Alman arkadaş çevrem olacak üzerine bir de bu konudan anlayacaklar biraz zor bir mesele. Burada sanki muhteşem teknoloji varmış gibi anlaşılmış olabilir ama almanlar genel anlamda dumanla haberleşme seviyesinde teknolojiye sahipler. Burada da birkaç arkadaş var almanyada olan onlara ulaşır diye umuyorum

  • Memoli @memoli

   @ptseeker Sen de haklısın vallahi.Fibere geçersen hız farketmeksizin fayda görürsün.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @memoli Hani bir de alamancı olmuşuz. Yeni geldim alt tarafı ne olacağım belli değil hemen buradaki kitleye dahil edilmişim 😀

  • Memoli @memoli

   @ptseeker Şaka bir yana gurbet hakikaten zor iş. Allah kolaylık versin Usman ağa 😀

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @memoli Teşekkürler hocam elimden geleni yapıyorum da değer mi diye sorgulatıyor bazen. İnsan sadece kendi ülkesinin iyi yönlerini hatırlıyor uzaktayken şu an epey zorluyor hakikaten

 • Fırat Duran @firat_duran

  Fiber hızı max kaç? 1gbps geliyorsa ve sürekli oyun indiren biriysen muhteşem artısı olur.
  Vdsl 250 hız veriyorlarsa o da iyi.
  Fiberde biri uploada abanırsa dosya indirmede sıkıntı olmaz ya da oyunlarda ping arşa çıkmaz.
  Vdsl de biri uploada yüklenirse ping zıplayabiliyor hemen, yani sen oyundayken biri görüntülü görüşme yapsa anında pingi etkileyebilir.

  Normalde sen şuan zaten vdsl kullanıyorsun sıkıntıların neyse fiber onu çözer ama sıkıntım zaten yok dersen fiyat uygunsa 250 bence iyidir.
  250 hız ile 100gb dosyayı 1 saate indiriyorsun 🙂
  1gbps fiber ile 100 gb dosya 15dk civarında indiriyorsun.

  Ben 100lük kullanabiliyorum devasa bir oyun indireceksem dışarı çıkarken ya da gece indirmeye bırakıyorum.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @firat_duran Hocam zaten 100 yetiyor aslında bir problemim de yok ama bazen kısa bir oyun oynamak isteyip de inene kadar uykum gelip yatmak durumunda kalınca can sıkıcı oluyor. Daha fazla hız çözerse sadece bunu çözecek o yüzden biraz israf gibi de geliyor.

   Ama kapıma fiber gelip taahhüt bitmişken ve bunlar üst üste denk gelmişken fiber almazsam da hata ederim gibi hissediyorum musluk açık kalmış da suyu kullanmıyormuşum gibi 😀

   Bu arada fiber max 1gbps ama o çok tuzlu hocam gözüm kesmiyor. 500 de çok fark yaratmaz gibi duruyor

 • Tarık @xahve

  Bu arada Fiber gelmişse Fibere geçmelisin, pingin düşer ve daha düzgün olur. Eskiden 50 ms aldığın oyunda 40-45 ms ping alırsın, ayrıca evde internet kullanılsa bile senin pingin hiç artmaz. 250-500 Mbit civarı bir hıza geç derim.