Size bir psikoloji sorusu
bir bayanın yalanını ortaya çıkardım. Ve neden yalan söylediğini sordum.
şu şu yüzden sen kırılma diye vs cevap verdi.
yapı itibariyle kabul edilebilir bir açıklamaydı.
ancak yazışmanın devamında benim artık senin gibi biriyle işim olmaz diyerek beni her yerden engelledi.
ben asla ona kötü bir şey söylemedim. hakaret etmedim. artık ne diyeceğimi bilmiyorum dedim cümlenin sonunda. yani söylemlerime takılmış olamaz.

bu kişi böyle yalanlarının veya ikilemlerinin çelişkilerinin ortaya çıkmasına asla tahammül edemiyor. çok daha öncesinde ona güvenilmez biri olduğunu söylemiştim. o da güvenme o zaman gibisinden bir cevap vermişti.

Görünüşte çok uysal sakin görünen biri. hemen hemen herkesle iyi geçinebilen bir yapısı var. yani bakıldığında melek sanırsınız. ama çelişkileri boldur. her hangi bir değer yargısı ilkesi olduğunu sanmıyorum. zeka olarak çok zeki olduğunu söyleyemem ancak sosyal zekası baya iyi.

etrafınıza bu tür kişilikler oldu mu tanıdınız mı sizce bu kişilerden adam olur mu bilmiyorum. Benim gibi ilkeli hayatı bir çizgide yaşayan birinin tam zıttı gibi duruyor. Dolayısı ile hiç anlayamadım ben bu kişiyi. anlayan varsa burayı yeşillendirebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Özyürek @burakozyurek

  Seni kandıramayacağını anlamış işte.

  • Höşelek @benvaryaben

   yok o kadar basit değil. ben bu yalanı dışında bir çok çelişkilerini yalanına bildiğim halde ses çıkarmadım katlandım. Bir çok kez kandırıldım veya manüple edildim. en azından o öyle sanıyor.
   ancak bu yalanını manüple edemeyeceği şekilde barizce ortaya çıkardım. iş bu noktaya geldi.

  • Yakup Yılmaz @yakup

   @benvaryaben Kişiye göre cevap vermek gerekir aslında,

   Ama çok mecbur kalırsak,

   Sizi istediği gibi yönlendiremiyor,
   Bu yeterli bir sebep.

   Diğer yandan,
   Yönlendirebildiği kişilerden uzak durmalı ve bu kimselere rol model olmamalısınız.

   Daha birçok seçenek eklenir, ama bunlar varsayımdan öte gitmez.
   Asıl sebebi (sebepleri) kendisi biliyor.

 • oniki @oniki

  Kendisine göre ilkeli davranıyordur, değer yargılarınız uymamış, dert etmeyin, hayat devam ediyor devam edin.

  • Höşelek @benvaryaben

   biri hakkında hoşlanmadığını aramızda konuşup yarım saat sonra o kişiyle birlikte bulmaca çözen birinin kendine göre ilkelli davranması olası mı bilmiyorum 😅

   Dert etmiyorum ama çok ilginç geliyor. Nasıl bir düşünce örüntüsüne sahip bir insan. Yani insan kendisiyle çelişince mutsuz olmaz mı? Diyelim mutsuz olmuyor ancak bu çelişkisi yalanı ortaya çıkınca da kendini savunmak yerine sinirleniyor tepki gösteriyor. yani ona göre çelişki ve yalanlarla yaşamasında sıkıntı yok yeterki ortaya dökülmesin yüzüne söylenmesin.

  • Yakup Yılmaz @yakup

   Katılmıyorum, yalan söylemek ve ilke...

   Bu iki kelime, yalan söylemek ilkesi ise yan yana gelebilir.

  • oniki @oniki

   @yakup Siz hiç yalan söylemiyor musunuz? Dünyada yalan söylemeyen insan var mı? Diyeceksiniz benim söylediklerim pembe yalan, beyaz yalan vb. Herkesin kendi söylediği yalan için kendisini tatmin eden bir açıklaması vardır.

  • Yakup Yılmaz @yakup

   @oniki Yalan söylemek zorunda değiliz,

   Verdiğim cevaplar yetmiyor, hâlâ beni darlıyorsa... Yani çok mecbur kalırsam cevap vermiyorum. İş buraya kadar geliyorsa, ben dahil herkes sınırını anlamış oluyor...

  • oniki @oniki

   @benvaryaben Belki hayatı sizden hızlı yaşıyor, siz hiç hoşlanmadığınız küs olduğunuz kişiyle sonra barışmadınız mı, kişi hakkında düşünceleriniz değişmedi mi? Sizin aylar yıllar sürer dediğinizi belki dakikalar içerisinde yaşıyordur.

 • Erdinç B. @erdincb

  Bir insan hakkında herhangi bir konuda tereddütün varsa zaten er ya da geç haklı çıkıyorsun. Yani içgüdüler insana içten içe uzak dur bundan diyor ama sen alttan ala ala kabulleniyorsun. Bu yanlış, bir sakatlık sezdiğin an yallahı çekeceksin.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Uzak dur bence, senin yararına olmuş durum. 🙂

 • Theo @theo

  Seni yormamış işte kendi engellemiş ne güzel. Devam, sıradaki gelsin.

 • Recai @recai

  seni hayatindan cikarmissa, bu sana yaptigi en buyuk iyiliktir.
  ayrica yerinde olsam, böyle bir kadini cözdugum gun asla acik etmem, yavasca hayatimdan cikarirdim. cunku kadinlara karsi durust olmak, dobra konusmak, eger kadin kendini gelistirmis olgun degilse, cogu zaman ters tepiyor, olayi kisisellestiriyorlar.
  tecrubelerime göre elestiri (yapici bile olsa) kaldirabilen kadin cok cok azdir.
  bu yuzden kadinlar ile bu tarz konusmalara girilmez