Televizyon ile Bulaşık makinesini aynı prize bağlamak ile , farklı odalardaki prizlere bağlamak arasında fark var mı ?
ikisi de aynı anda çalışırken birbirine zarar verme açısından.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • omerfidanoglu @omerfidanoglu

  bunu ne için sordunuz? bir cihazda arıza meydana geldiğinde diğer cihazı etkilememesi açısından mı soruyorsunuz? yoksa dairenize gelen elektrik hattında bir arıza meydana geldiğinde cihazları etkilemesi açısından mı soruyorsunuz?

 • Agah @agah

  farklı odalarda da olsa aynı sigortaya bağlıysa teorik olarak aynı prize takılı gibi bir şey oluyor zaten. eski bir evde odaların ışıkları ayrı ayrı sigortaya bağlıydı, mutfaktaki ve salondaki tüm prizler bir sigortaya bağlıydı. saçma sapan iş yapmışlar.

 • nokia @nokia

  farklı oda ile duvarda yan yana duran 2 priz arasında hiç bir fark yok. ama duvarda yan yana duran 2 priz ile 1 prizi uzatma ile 2 (veya fazlaya) çoğaltmak arasında çok fark var.

  en büyük fark kullanılan kablo. duvarda kullanılan kablolarlar çok yüksek akıma dayanıklı, prizi çıkarıp kabloyu görenler anlar ne demek istediğimi. tek tel halinde ve çok sert. uzatma kablosu gibi rahat rahat eğip bükemezsiniz.

  şimdi gelelim soruya: bence uzatmalı prize tek başına da olsa fazla güç kullanan her hangi bir cihaz kullanılmamalı. cihaza zarar verme bi yana kablo yanıp yangın bile çıkar

  • parka @parka

   Ana tesisat tek damar 2.5 mm tek kablodan çekilir. Yük taşıma bunlarda da buat dışında ek yapılmaz buat ise dağıtım amacıyla yapılır. Ancak bizeki bazı hıyarlar, 3 kuruş fazla kazanmak için 2 metre de bile ek yapa yapa tesisat döşüyor. Bu arada ustaya sıkıştırıp duzelttirirsen başka yerde kazık atıyor. O daha kötü Malesef.

 • Nasılsın Levent Abi? @iyidirmuratsenisormali

  Fark yok denebilir. Bağlayın hocam. Hepsi birleşip tek hatta birleşiyor zaten. Bulaşık makinesi voltaj dalgası yapacak kadar elektrik çekmez.

  Bende bir hat üzerinde fırın, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, klima, kombi, 3-4 tane 50 W ışık, kettle, buzdolabı bağlı. Hepsi aynı anda çalışırsa sigortası atacaktır ama denk gelmiyor.

 • cgdincer @cgdincer

  Bilemeyiz evinin tesisatı nasıl yapılmış.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Aşırı elektrik tüketen (elektrikli ısıtıcı vb.) cihazlar ile birlikte çalışmasını doğru bulmuyorlar. Elektrikli soba vb. ürünlerin priz erittiğini bilirim. Yeni evlerde sigorta sayısı artmaya başladı. Eskiden 3-4 sigorta ile bütün evi döşerlerken, şimdi tek oda için 3-4 sigorta kullanılıyor. Artık klima, çamaşır makinesi vb. hatlar için ayrı ayrı sigorta çekiliyor. Az sayıda olması zarar verir mi dersen, 25 yıldır oturduğum evde, 3-4 sigorta ile bir sürü cihaz aynı anda çalışıyor, bir sorun yaşamadım.

  Not: Amfi, ses sistemleri vb. hassas cihazların, motorlu ürünler ile aynı hatta takılmaması gerekiyor. Motorlu cihazların oluşturduğu paraziti, ses sisteminden çok rahat duyabiliyorsun. Hatta bu işin uzmanları, ses kaynağı olarak bilgisayar kullanacaklarsa, Fanless kasalar topluyor.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Ben ana kabloyu kendim yaptım, 2.5luk uzatma kablo kullanıyorum ve 30m uzunluğu var. 7 fiş girişi var. oda örümcek ağı gibi her yerden kablo geçiyor.
  Şuan 2 oyuncu bilgisayarı, 1 kurutma, 1 çamaşır, 2 tane fanlı ısıtıcı, köz ocağı, 1 tane kocaman led ampul bağlı. Arada fişin olduğu yere bakıyorum alev atıyor 😀 1-2 haftadır fazla yüklenmemeye dikkat ediyorum çünkü kesin patlayacak bir gün. Ancak sizin senaryoda sıkıntı olmaz. Kabloya aşırı yük binmez ise sıkıntı olmaz, sıkıntı olursa zaten kablo yanar yine de cihazlara birşey olmaz.
  Yani tv kablon yanmaz, bulaşık makinen de yanmaz. Ona bir tane ufo bağladın diyelim, kablo kalitesiz ise ufonun giriş yeri yanar muhtemelen.

 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  bulaşık makinesi ve kettle aynı prizde çalışırken sigorta atıyor ama kettle'ı yan odaya takıp aynı anda çalıştırınca sorun çıkmıyor.