Merkezi sistemle evde oturuyorum kalorifer peteğinde vanayı sonuna kadar açmam ile 1° açmam arasında petek de sıcaklık farkı olmuyor. Akıllı termostatik vana ya da akıllı vana da Yarım saat vana açık olsun yarım saat ya da 1 saat vana kapalı olsun şeklinde ayarlayabileceğim bir akıllı vana var mıdır

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Volkan Ekmen @zisegned

  Merkezi sistemden gelen suyun sıcaklığı her zaman sabittir. Eski usul vanalar sadece suyun akış hızını değiştirir. Bu da ortamdaki ısı transferi miktarını etkiler.

  Termostatik vana varsa şayet 1'den 5'e kadar olan kademeler oda sıcaklığına bağlı olarak bir değere tekabül eder. Yani 1 de açarsanız ilk başta petek ısısı aynı kalacaktır ama 1'e takabül eden sıcaklığa ulaştığı zaman ısı vana uyku moduna geçecektir. Ta ki oda sıcaklığı tekrar düşene kadar. 2-3-4-5'te de aynı işlem daha yüksek sıcaklıklara karşılık gelecek şekilde gerçekleşir.

  Şayet sisteminizde termostatik vana varsa belli bir kademeye alıp ortam ısınının dengelenmesini beklemenizi tavsiye ederim.

 • Tarık @xahve

  Çok az açarsan geçen su bayağı azalır ve petek daha soğuk olur. 0,5 0,2 derece gibi dene, ben evde yapıyorum

 • Alican @alicanmd

  Ben Kasım'da sıfır eve taşındım. Termostatik vanalar düzgün çalışmıyordu. Bir odadaki petekte vana 4-5 iken petek hafif sıcak ve oda buz gibiyken bir diğer odadaki petekte vana 3'teyken oda sıcacıktı. Bu termostatik vanalar bir bir bozulmaya başladı. Çoğu artık hiç kaloriferi açmıyordu. Aldım elime tornavidaları açtım içlerini. Çoğu vananın yayının ucundaki plastik yuvasına oturtulmamıştı. Bu plastik uçlar yuvalarından çıkmış, yay da tamamen yuvasından çıkan plastiği itiyor ve kaloriferi çalıştırmıyordu. 4-5 vanayı mükemmelen tamir ettim. Yaptığım şey sadece plastikleri yuvalarına oturtmaktı (şişe kapağı gibi çevrilerek yuvasına oturuyor). Artık peteklerden su geçişleri 1-5 arasında düzenli olarak değişiyor. Evdeki tüm peteklerdeki termostatik vanalar büyük ihtimal bu şekilde bozuk. Yani sorun sadece termostatik vanalarda olabilir. 1 aydır sık sık tamir yaptığım için uzmanlaştım gibi bu işte.

  • Alican @alicanmd

   Hocam ben 1 derece derken termostatik vanada seviye olarak kastettiğini sanmıştım. Gerçekten dereceymiş 😀 senin sorunun çözümü termostatik vana. Akıllı vanalar var fakat tek boynuzlu at gibi, gören yok. Herkes yaylı kullanıyor. Merkezi ısıtmada termostatik vana olmadan olmaz. Bireysel kombide olur dereceyi siz ayarladığınız için. Termostatik vana edinin.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Çok minik minik açmanız lazım o zaman soğuyor fakat ev havalandırarak soğutmak her ne kadar yazık günah gibi düşünülse de aslında sağlık açısından yararlı. Tabi çok sıcak oluyorsa o ayrı.