Merhaba Osram enerji sınıfı etiketinde anlamadığım bir konu var. 8.5W 806 lumen ampulün enerji sınıfı A+ iken 4.9W 470 lumen ampul F sınıfında fark nereden kaynaklı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • oniki @oniki

  Harflerin anlamını değiştirmişlerdi bir ara, eski A lar F olmuştu, çamaşır makinalarında vb. Belki benzer durumdur.

 • Recai @recai

  emin olmamakla beraber uretim tarihleri farkli olabilir
  en son AB regulasyonundan sonra A+, A+++ gibi ifadeler yerine A B C D E F... ifadeleri geldi.
  A+ olan urunler, yeni sistemden sonra F olabiliyorlar

 • Tarık @xahve

  Geçen yıl Standartlar değişti, eskiden A A+ A++ A+++ A++++ diye gidiyordu, şimdi hepsi tekrardan A'dan başlamak üzere yeniden dağıtıldı. Yani eskiden A'ya denk gelen bir ürün günümüz kıyaslamasında F'ye denk gelmiş olabilir. MG bahsetmişti bu konudan.

 • AB9 @sqn

  çünkü bu işlerle uğraşanlar enerji sınıfının bir köşesine yıl ibaresi yazmayı akıl etmiyorlar. 21A, 20F yazacaksın, vatandaş da yılı ve sınıfı tek bakışta anlayacak.

  • Orcun @orcun

   Amaç anlaşılmak değil ki tamamen pazarlama maksatlı kullanmak olmuş.

  • AB9 @sqn

   @orcun tam olarak öyle zaten, 2020'de A+ olan bir ürün nasıl bir anda F'ye döner, neye göre buna karar verdiler belli değil. ileride teknoloji gelişir diye standart mı belirlenir? 2023 aralık ayında pazardaki ürünler analiz edilir, lm/w değerlerine göre normal dağılım tablosuna yerleştirilir ve 2024 listesi hazırlanır. 2024 yılı için de üreticilere hedef olur, ona göre A sınıfı ürünler üretmeye çalışırlar. tüketiciye de aldığı ürünün dağılım tablosunda düştüğü yer gösterilir, tüketici isterse bir üst sınıfı tercih eder.

   şunu benden isteseler 4-5 saatlik çalışmayla oluştururum.

  • AB9 @sqn

   listeye baktıkça daha da sinir oldum. 0 lm/w diye bir ürüne sınıf vermek değil, pazara çıkmasına müsade etmemen lazım. düşünsene 1 milyon watt çekiyor ve 0 lm veriyor ve bu bir led ampul. normal dağılım yaptığında bile en alttakinin bir lm/w değeri olur ama 0 olmaz.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @sqn: Öyle diyorsunuz ama bence o değerler o sınıflar için alt limittir muhtemelen ve alt limitin 0 (sıfır) olması çok doğal değil mi?

  • AB9 @sqn

   @lterlemez tabi ki alt limit. nasıl ki bir arabanın trafiğe çıkması için minimum güvenlik ekipmanı gerekiyor, bir led ampulün de alt sınırı en azından 50 lm/w olmalı (örnekteki ürünün yarısını yazdım). vatandaşa led diye satacaksın ama piyasadaki ortalama üründen 10 kat fazla enerji harcayıp aynı değeri sağlayacak, bunu doğru bulmuyorum.

 • Mrte @mrte

  güçleri ~3/2 ama verdikleri eşit değil, ikincisini ilkinin gücüne tamamlasan 750 lümen ediyor daha verimsiz yani

 • goggo @goggo

  Her ikisi de wat başına 94-95 lumen gibi bir değerde yani aynı enerji sınıfındalar. Güç tüketimleri aynı. 2021 öncesinde wat başına 55 lumen üstündeki A+ olarak yer bulurken 2021 ve sonrasındaki düzenlemede wat başına 85 lumen üstündeki F kategorisinde yer almış.