Anakart ya da PSU alırken özellikle ucuz olsun diye VRM soğutması olmayan ya da PSU tarafında iyi bileşen kullanılmayan ve ileride Update yapmak istenince biraz dişli işlemcilerde ısınma sorunlarına ya da güç sıkıntısına neden olacak Anakartlı / PSU'lu sistemleri almayın.

Ülkede ekonomik bozukluk yüzünden herşey pahalı. Fakat özellikle Psu veya anakart gibi bir bileşende ucuza kaçılmamalı. En azından VRM soğutması iyi olan modellere yönelin 2-3 yıl başınız ağrımasın.

Her önüne gelenin sistem önerip editör, inceleme yada donanım uzmanı (!) olan ülkede malum inceleme videolarında hiç değinilmeyen bileşen kısmı asıl önemli nokta.
Anandtech, 3DGuru, LinusTech yada benzeri sitelere en azından bakıp fikir edinmekte fayda var.

Güncel sistem toplayacaklar için Tier List'leri şöyle bir paylaşayım en azından hangi modelde ne var daha iyi gözükür;

AM5 Anakartlar
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit#gid=513674149

AMD Anakartlar
https://linustechtips.com/topic/1137619-motherboard-vrm-tier-list-v2-currently-amd-only/

Güç Kaynağı - PSU Tier List
https://cultists.network/140/psu-tier-list/

#Anakart #PSU #teknoseyir #akış

AM5 Motherboards Sheet (X670/B650/A620)

About Use the tabs at the bottom to navigate chipsets!,Wi-Fi Key Missing/incorrect information? Feature/motherboard addition requests? Contact me through Discord, email ([email protected]), or...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • anıl @anil_

  Burada adam X670e Rog anakart almış ama optik seste sıkıntı var diyordu:

  https://youtu.be/d14uSx6tnZ4

  Ortalama bir şey yeterli bence AM5'te şu anlık. Zaten 6000 mhz cl30 stabil çalışsa bellek yeterli. Bence VRM'dense bellek kısmı daha sıkıntı. Bir de Am5'te usb dropout sorunu yaşayanlar varmış, biri de şikayet ediyordu donanımhaber'de. Yukarıdaki videodaki adam Asrock ürünleri kötü değil x670 giriş seviyesi Asrock alabilirsiniz diyordu.

 • bekir @bekirb

  VRM sıkıntısının güncel anakartlarda olacağını sanmam özellikle AMD'de olacağını hiç sanmam en dandik anakart da bile bol bol var. VRM testleri üst seviye işlemciyle 1 saatlik blender testiyle yapılıyor giriş orta seviye işlemcilerle sıkıntı olacağını sanmam. Kaldı ki laptoplarda ve konsollarda ihtiyaç kadar vrm kullanıyor fazla yok ve yıllarca sıkıntısız çalışıyorlar.

 • Ferah @ferah

  İlk cümle yüzünden stack overflow oldum.

 • revenge @revenge

  asus proart x670e creator wifi.
  Msi x670E Carbon Wifi