Ekşi Sözlük isimli web sitesinin ne kadar berbat bir durumda olduğunu bilmeyeniniz kaldıysa, harika bir olay anlatayım.

Önden belirteyim, benim hesabım sadece örnek teşkil ediyor. Sitenin yalan haber yaymaya karşı aldığı hiçbir önlemin olmadığını, bunun yanında çağın basit yazılımsal imkanlarını da elinin tersiyle itip ne kadar çağ dışı bir hâlde bulunduğunu kendi hesabımı örnekleyerek anlatıyorum.

Dün clickbait haber siteleri, iadelerde kargo ücretini tüketicilerin ödemeye başlayacağı tarihi hatalı olarak 1 Ocak 2024 şeklinde belirten jenerik yanlış bir haberi kopyala yapıştır yapmışlardı. Bu Ekşi denen sitede birisi bunun konusunu açmıştı. İlgili kişiye ulaştım, yanlışlığını belirttim, geri döndü, ancak 7 saat sonra ilk girdisini düzenleme zahmetinde bulundu.

Bu yanlış bilgiyi Ticaret Bakanlığının saatler sonra sosyal medyadan yaptığı duyuruyla clickbait haber siteleri bile kaldırdı veya düzenledi, ama bu Ekşi denen yerde hâlâ bugün bile gündemde duruyor.

İşin trajikomik noktasına gelelim: Beni doğru bilgi yayıyorum diye 2 hafta banlamışlar 😀 Yanlış bilgi içeren başlığı gündemden kaldırıp benim açtığım doğru bilgiyi yayacaklarına, doğru bilgiyi yayan kişiyi banlıyorlar 😀 Sebep de belirtmemişler. Bütün yazılarım sitenin oyunlaştırmasına, yani tanım girme hikayesine de uygun, kurallara aykırı değil.

Diyeceğim o ki, bu Ekşi Sözlük denen yerdeki bilgi çöplüğüne asla güvenmeyin. SEO'su sağlam diye Google aramalarında tepelerde çıkıyor, görünürlüğü fazla diye insanlar da ciddiye alıyor ne yazık ki ama çok felaket bir platform hâline dönüştü son 8 senede.

Dezenformatif konu başlığı: https://eksisozluk1923.com/1-ocak-2024-ucretsiz-kargo-ile-iadenin-kalkmasi--7754773?a=popular

Benim açtığım doğru bilgiler içeren konu başlığı: https://eksisozluk1923.com/1-ocak-2025-kargo-ile-ucretsiz-iadenin-kalkmasi--7754910

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Theo @theo

  Sebebi 15 tane başlığa aynı şeyi yazıp spam yapmışsın 😀 Hepsine bakınız verdin heralde. Bence cezan az bile. Ama hatalı başlık konusunda haklısın.

  • kontratak @kontratak

   Verdiğim bakınızlar konuyla alakalıydı. Spam böyle olmaz. Spam dediğin, alakasız bir bilginin alakasız yerlere iliştirilmesiyle veya aynı konu altından aynı veya benzer şeyleri tekrarlamakla olur. Kaldı ki bunun önüne de yazılımsal olarak rahatlıkla geçilebilir, çok basit bir kodlama bilgisi yeter.

   Yanlış bir bilgiyi yaymaya hâlâ devam ediyorlar. Ben ilişkili konu başlıklarına doğru bilgiye yönlendirmeden fazlasını yapmadım. Doğru bilginin ceza alıp yanlış bilginin vitrinde tutulması durumu var.

   Zaten mevzubahis web sitesinin yapılanması başlı başına berbat. Bir deli bir kuyuya taş atıyor, ardından kırk akıllı zıplıyor. Çünkü yazılanların altına doğruyu içeren bilgiyi yazamıyorsun, bir taşkın gibi yazı üstüne yazı geliyor. Bahsettiğim başlığa bakarsan bu durum yine aynı şekilde görülüyor. Birisi "Yahu o öyle değil, bak kanıtı da bu." diyor, altında yine o yanlışa cumburlop diye atlayan sazanlar yazmaya devam ediyor, sayfalar boyu onların yazıları kirletiyor ortalığı. Dezenformasyon çöplüğünden başka bir şey değil. Buna da spam'in kitleselleşmesi mi desek, nasıl "tanım" yapsak bir düşünelim 😀

  • Theo @theo

   @kontratak Açtığın başlığın reklamını böyle spam şeklinde yapmana müsaade etmiyorlar. En fazla 2-3 tane bakınız verebiliyorsun 15 tane değil.

  • kontratak @kontratak

   @theo Yanlış bir bilgi diye uyarmama rağmen ona da müdahale etmiyorlar. O zaman kanıtlı doğru bir bilginin ön plana çıkarılması gayretinden rahatsız olmamalılar. Ancak itiraz mekanizması bile yok, kanıtı olsun olmasın basıyorlar cezayı. Avukat bir adamın CEO olduğu siteden bahsediyoruz ha, adalet hak getire 😀

   Elimde 30 tane hesap olsaydı örneğin, doğru bilgiyi rahatlıkla ortaya çıkartabilirdim, ceza da almazdım. Halbuki bunu kötücül amaçlarla yapan sürüsüne bereket "troll ekibi" var sitede. Onlar için de Kapanoğlu Hazretleri "Kimin troll olduğunu nereden bilelim 😁" diye bir şeyler demişti.

   Ve artık 2023 yılındayız, aynı mesaj diye sistemin otomatik görüp uyaramıyor olması da ayrı mesele. O da kendi yazılımsal çağdışılıklarını gösteriyor.

  • kontratak @kontratak

   @murat-bey Değerli sitelerini doğru bilgi ile kirletmişim 😀

 • kontratak @kontratak

  Mesele hatalı bir bilginin uyarılara rağmen göz göre göre yayılmaya devam etmesi. Benim ceza almış olmam işin tuzu biberi sadece. Oraya odaklanmayın.

  Bakın, sitede hâlâ aynı hatalı bilgi gündemde duruyor. Bu Ekşi Sözlük denen yerin moderasyon anlayışı bundan ibarettir.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Sen de haklısın temelde. Ama nihayetinde bu iadelerin kargosunu bize ödetmeyecekler mi? Bu sene gelmiyor diye sevinsek ne olacak ki? Neticede olay 2025'de başlayacak. Sadece tespit edilen müşteriler için sınır koyulacak, herkese uygulamaktan vazgeçtik derlerse de seviniriz elbette. 😀

  Zaten orası koca bir kara deliğe dönüşeli çok oluyor ve bilginin doğrusunun da pek kıymeti kalmadı maalesef. 🙂

  • kontratak @kontratak

   Elbette sonuçta bize doğru ilerleyen bir şey var, orası öyle 😀

   Fakat bu yanlış bilgi birçok karmaşaya ve mağduriyete de yol açacak. O yüzden alenen yanlış olan bilgilerin yayılmaması önemli. Ne konuda olurda olsun.

   Mesela 2024'e girdiğimizde X satıcısı Y kişisine sattığı ürünü geri alırken kargo ücreti isteyecek. Y kişisi de ödeyecek, dakika 1 mağduriyet 1. Veyahut aralarında tartışma olacak, en basidinden yok yere zaman kaybı, sinir harbi. Bilginin önemi kutsal bilgi kaynağı diye kendini öven bir sitede bu raddeye düştü işte 😀

 • Hybrid @hybrid

  Ekşi sözlüğün önemi kaldı mı diyecektim Türkiyenin en büyük 7. sitesiymiş.

  • kontratak @kontratak

   Valla ne yazık ki ben de hep aynı şeyi demek isterim bu berbat hâli ortadayken. Benim de önemsemek zorunda olmamın nedeni bahsettiğin gibi en çok ziyaret edilenlerden olup ülkede gündem belirleyebilecek kadar göz önünde olması.