Bugün baya tehlikeli bir kaza atlattım. Kuzey memleketinde yaşıyorum. Sabah erkenden arabayla yola çıktım, başka şehirdeki şirket ofisine gitmem icap ediyordu.

1,5 saatlik falan bir yol. Etraf baya karlı ama yollar genelde temizlenmiş oluyor. Otobanda normal hızda gidiyoruz, yol da temiz, sağdan çıkış yapmam gerekiyor. Bu yonca şeklinde dönen çıkışlardan.

Navigasyon gösterince çıkış şeridine geçtim gidiyorum ama çıkışı bir türlü gözüm seçemiyor. Baya yaklaşınca gördüm ki çıkış yolu bileğe kadar kar ve temizlenmemiş. Gözüm de zaten o yüzden seçememiş. Baya da dar ve keskin bir viraj. Zaten yavaşlıyordum hemen freni arttırdım hızı 50'ye falan çekebildim kara girene kadar. Kara ulaşınca freni saldım zaten hemen ardından tekerler kara değdiği gibi araba bıraktı kendisini.

Dedim iki seçenek var ya bariyerlere uçacağız ya da buradan drift atarak çıkacağız, hemen manevrayı yaptım zaten araba dünden razı bıraktı arkayı direk. Virajın yarısına kadar idare edebildim, tam aha az kaldı çıkacağım derken ESP bir koydu, kendimi soldaki kar yığınının içinde buldum.

Arabanın sol tarafı gitti derken hemen sağa emniyete aldım aracı, indim baktım çizik bile yok. Darbenin çoğunu teker almış zaten o da kara çarptığı için bir şey olmamış. Kaporta da baya yumuşak girdiği için hasar almamış. Şükür dualarıyla olay yerinden uzaklaştım.

Neyse, normalde trafikte hiç aşırılık yapan birisi değilimdir ama kişisel ilgiden, arada bir ücretli legal etkinliklerde bir kaç kere denemişliğimden ve en çok da son haftalarda Forza Motorsport ile bol vakit geçirdiğimden ucuz atlattım diyebilirim. Allah korusun eğer durmaya çalışsam ya da normal dönmeye çalışsam bariyerlerden uçacaktım kesinlikle.

Bana da ders oldu karlı havada yollar temizlenmiş görünse de otoban da olsa başka yola girerken iyice yavaşlamayı ihmal etmemek gerektiğini hatırlamış oldum. Bu da ilk kazam olmuş oldu. Ama insan tabii yıllarca aynı yollarda ve koşullarda araba kullanıp yolların sürekli temizlenmiş olmasına alışınca beyin tembelleşiyor tabii.

Arabayı da servise götürüp bir baktıracağım yürüyen aksamda bir sıkıntı var mı diye. Gerçi zorunlu 150 kilometre yol yaptım üstüne ve bir gariplik sezmedim ama baktırmak lazım...

BeğenFavori PaylaşYorum yap