Arada sırada bilek ağrısı çektiğim oluyor, özellikle işten sonra çalışmaya devam edersem. Zaten normal mousekarı da kendimi bildim bileli biraz garip ve çapraz tutarım. Fark ettim ki bu ellerimin biraz daha vertical durmasını sağlıyor.

Vertical mouseları araştırdım. Göze ve ele hoş gelen microsoft yumurta mouse seçeneği var klavyesiyle birlikte.

Diğer seçenek logitech lift fakat benim devasa ellerime küçük gelir diye düşünüyorum

Logitech mx vertical hoş duruyor, tek dezavantajı pili öldüğünde mouseun çöp olması olacak sanırım. @orcun belki aydınlatabilir bu konuda.

Bunların yanında klavye ile birlikte bir paket almak ne kadar mantıkı? Klavyenin ne kadar etkisi var rahatlığa onu merak ettim

Mekanik düşünmüyorum, o beni daha fazla yorar sanırım. Mouseu oyun oynarken rahatça değiştirebilirim fakat klavye oyun oynamaya müsait olsa güzel olur.

MX master 3S de çok öneriliyor iş için fakat verticale geçmek gibi çok büyük bir fark yaratmaz diye düşündüm. Şu anki mouseum da ağır olmak haricinde rezalet değil bloody A60

Yorumlarınızı bekliyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kortex @kortex

  El kol ağrısı kesinlikle mouse kaynaklı geçen hafta mousum bozuldu bu süreçte touchpat kullandım o bile daha konforluymuş bunu fark ettim.
  Hiç pili öldüğü için çöp olmuş logiye denk geldiniz mi? Bence gereksiz şüphe olmuş. Ben bu modeli başka nedenden ötürü sevmedim çünkü klik sesi var bundan dolayı Lift modelini almayı düşünüyorum.
  Ucuz olsun klick sesini dert etmiyorum dersen Trust'ın bir kaç dikey modeli var.

 • Osman Öztürk @ptseeker

  Benim şu an en büyük eksiğim sandalye fakat deneme imkanım olan hiçbir mağaza olmadığı için alamadım. Ufak tefek şeyleri halletmeye çalışıyorum şu an o yüzden

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Bileklik kullanabilirsin. Ciddi oranda ağrıları azaltıyor.

 • Supermaniac @supermaniac

  Ya benim sol bileğim ağrıyor. Bilgisayar kullanmaktan sizde de oluyor mu?

 • qubit @qubit

  Yaşınızı bilmiyorum; karpal başlangıcı diye anlıyorum ama sağlık internetten öğrenilmez. Lütfen düzgün bir veya iki doktora gidip muayene olun. Erken önlem alın.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @qubit Almanyadayım düzgün doktor diye bir şey yok. Benden bilgisiz doktorlara bile denk geldim. Özellikle fizyoterapi konusunda. Masaj yapıp yolluyorlar

  • qubit @qubit

   @ptseeker bizden giden doktorlar nereye gitti o vakit!

   Fizik tedaviciler masaj da yapabilirler ama baştan düzgün kontrol iyi olur. Belki masaj iyi gelmezse film şu bu bakarız diye bir yol izliyorlardır. Bir adamın tıp diploması varsa hele Almanya gibi bir ülkede uyduruk olacağını sanmam ama belli ki güven vermemişler. İş işten geçince ameliyat vs. bir ton sıkıntı. %100 çözüm de her zaman garanti değil.

   TR'ye gelince muayene olabilirsiniz, onu da düşünün. Şimdilik ergonomi ile ilgili ne varsa tüketin; mesela dirseğiniz net 45 derece açı yapıyor olmalı. 2023'te bile buna dikkat etmeyenler var. Koltuk, monitör yüksekliği, fare ve fare altlığı her şey bileğe yük bindiriyor. Benim diyebileceklerim bu kadar, sağlık tavsiyesi değildir.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @qubit Hocam yıllarca fizik tedavi görmüş bir insanım zaten. Gözünden anlıyorum doktorun, beni görünce siz bir uzmana görünün diyen fizyoterapist oldu. Gittiğim KBB doktorunun duvarında homeopati diploması vardı. Bazen doktora gidiyorsunuz kan tahlili yapmak yerine toprak yiyin falan diye tavsiye veriyorlar. Ekipmanların parası doktorun kliniğinde kendi cebinden çıktığı için fi tarihinden kalma. Ekipmanları kaynatıp tekrar kullanan, muayene ışığı olmadığı için aynalı başlık takan doktorlar var. Vaziyet cidden rezalet burada. Fizyoterapi için kağıt aldım, randevuyu ancak 3 ay sonraya verebildikleri için kağıdın süresi doluyor. Tekrar kağıdı alsığım doktora gidip bir daha almam gerekecek. Masaj yapıyorlar derken sizin düşündüğünüz gibi bir şey kast etmedim yani. Masaj salonu açıp fizyoterapi yapıyoruz diye uyutuyorlar insanları.

   Ama söylediğinizde haklısınız ben ergonomi konusunda çok eksik ve geç kaldım. Tüm yatırımı oraya yapmaya çalışacağım

   Hastanelerde durum bu derece rezil değil, en azından hepsinde değil fakat direkt randevu alamıyorsunuz hastanelere. Aldığınızda da 6 7 ay sonrasına veriliyor. Acile gidip 8 saat beklemeyi göze alırsanız belki hastaneden randevu alma imkanınız olabiliyor diye duydum fakat denemedim. Almanyadaki pekçok sistem işlemez durumda özellikle de sağlık sistemi. Ben de bizden gelen doktorları bekliyorum dört gözle

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @qubit 45 derece açıyı nereyle yapmalı hocam? Bu hizalamaları açıları öğrenebileceğim güvenilir bir kaynak biliyor musunuz?

  • qubit @qubit

   @ptseeker Alman sağlık sistemini bilmiyorum; oldukça sıkıntılıymış. Diğer ülkeler gibi aile hekimine sonra hastaneye şeklinde mi çalışıyorlar? TR'de bazen doğrudan MR çektir gel diyen olabiliyor (MR'sız amel etmiyorlar), bazen de senin tarife göre fizyoterapiye git gel bakalım diyorlar. Malum burada da randevular en fazla 5 dk 🙁 Karşındaki uzman mı uzman ama vakit dar.

   Aslında TS'de yazan her üye sizinle aynı. Bazısı henüz genç fizik tedavi faslına gelmemiş, farkında değil. Bazısının ağrı eşiği çok yüksek farkında değil. Ortak sorunlarımız: boyun fıtığı, karpal başlangıcı, omurga sorunları-eğrilikleri...Baktırsak hepimizde çıkar 🙁 Markus almayın diyoruz mesela anlatamıyoruz; bel desteği yok, boyun desteği yok.

   Ergonomi konusu için zamanında (90'lar) hazır bir workstation'ın kılavuzu ile tanışmıştım. Şimdi de maalesef YT ötesinde bir kaynak öneremeyeceğim:
   https://www.youtube.com/results?search_query=PC+ergonomics
   Eliniz klavye üstünde iken dirseğiniz 45 dereceye yakın açı yapıyor olmalı (diye biliyorum ve sağlık tavsiyesi değildir).

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @qubit Hocam benim hem acı eşiğim yüksek hem kendini çok umursamayan bi insanım o korkutuyor zaten. İşler son noktaya gelmeden hissetmiyorum. Tavsiyeler için teşekkürler. Koltuk bakarken tam markus alacaktım ucundan döndüm. Koltuk daha fazla parayı hak ediyor dedim fakat emin olabileceğim bir koltuk bulamadım. Öneriniz var mı bu konuda?

  • qubit @qubit

   @ptseeker Almanya pazarı için bir şey söyleyemem, üzgünüm. Olmadı Ikea'nın daha güncel koltuklarına bakılabilir ama deneyimim yok. Daha düşük kalite mi daha iyi kalite mi bilmiyorum. Bunlarda bel ve boyun desteği koymuşlardı.

 • Cenk Akay @cenk_akay08

  MX vertical Mx master serilerindeki kadar malzemesi kaliteli değil haberin olsun.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Logitech Lift'i tavsiye ederim. Ölçüleri veriyorlar zaten sitede, oradan bir bakılabilir ölçülere. 🙂 Kalem pil takılan model olduğu için pil ölür derdi olmuyor tabi ki bunda.
  Zaten eski farem 100 liralık aşırı ucuz bir fareydi, malzeme kalitesi de Logitech'den oldukça aşağıda yani ama yine de arada oyunda fare değiştiririm dedim ama değiştirme ihtiyacı hissetmiyorum, öyle bir beceri seviyem yok zaten. 😀
  https://www.logitech.com/tr-tr/products/mice/lift-vertical-ergonomic-mouse.html

 • Türker Sezer @dirigeant

  Uzun sure bilgisayar basindaysaniz ergonomik klavye mouse seti kritik. Ergonomik klavye ilk anda degisik gelse de alismasi cok kisa suruyor. Masanizin, sandalyenizin yuksekligi de uygun sekilde ayarlanmissa gun sonu agrilarindan kurtariyor.

  Kablosuz bir set alacaksaniz Logitech'i tavsiye ederim. Daha once bir tane no-name bir tane de Microsoft ergonomik klavye mouse setini USB alicisi bozuldugu icin cope atmak zorunda kaldim. Microsoft setini alali 1 yil bile olmamisti. Piril piril cihazlar cope gitti. Logitech'in unifiying alicisi sayesinde bu derdi yok.
  Bunun yanisira Logitech setininin kullanimi da oldukca rahat. Mouse yaninda sarj kablosuyla geliyor ve kablolu olarak da calisiyor. Pili kac yil sonra olur bilemiyorum ama o durumda da kabloyla devam edilebilir ya da diger markalardan farkli olarak sadece mouse'u yenilemek mumkun olur.