Şu troy altyapısına geçmek fena boykot şekli değil az v.s. demeden birşeyler yapmak önemli. DÜnya tarihinde eşi görülmemiş bir soykırım yaşanırken herkes birşeyler yapsın lütfen. AKPden şundan bundan huylanıp hareket etmeyen bir kitle var onlar da bıraksınlar şu tavrı, insanlık namına elinden geleni yapsın az çok demeden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Uluslararası ödeme sistemlerinde ortada kalırız. Etkili yollardan birisi gibi duruyor ama bizi de etkiliyor.

 • Papa Emeritus @pope

  MasterCard ve Visa’nın İsrail’le bağlantısı nedir tam olarak? ABD şirketi bunlar.

  • LOOP @loop

   Böyle bir soykırıma sessiz kalmak da bir tür yardım ve işbirlikçiliktir. ABD zaten bu işin elebaşı. İsraili kudurtan destekleyen onlar.

  • AAY @ademalp

   Ateşkesin önüne abd taş koyuyor gibi

  • Papa Emeritus @pope

   @loop ABD boykot edilemez bir ülkedir ama. Her ülkeyi boykot edebilir insanlar ama ABD’yi hakkıyla boykot etmek demek orta çağa dönmek demektir. ANKA, Akıncı, TB-3 gibi drone’larda motor TEI tasarımı ama TEI’nin %45’i General Electric’in. Onları bile üretmemek lazım. THY’yi bile komple dağıtmak lazım Airbus bile olsa tüm uçaklar ABD’ye para basma makinası. Troy bile ABD’ye para basma makinasıdır network ürünleri Cisco’dur büyük ihtimalle, data center CPU’ları zaten malum. Hakkıyla bir boykot imkansız bu yüzden. Bugün atıyorum Fransa’yı bir şekilde boykot edebilir insanlar ama attıkları her adım ABD’ye para olarak geri dönüyor. ABD ürünlerinin genel boykotu bu yüzden imkansız.

  • okanaytimur @okanaytimur

   @pope Katılıyorum. Bu kadar global zincirlerin birbirine bağlı olduğu bir ortamda ancak Kuzey Kore gibi ülkeleri boykot ederiz. Geri kalanlar hep birbirine bağlı. Hele Türkiye gibi "Amazon'da kelebek kanat çırptı." diye kriz olan bir ülkede boykot kendi ayağına sıkmaktır. Mastercard ve VISA şu anki ekonomik temelin omurgasında duruyorlar. Troy'a geçmek sadece göstermelik olur.

  • LOOP @loop

   @pope Boykot %100 yapılamayabilir belli kurumlara saldırılıyor bunu neden anlayamıyorsunuz?

 • Agab @agab

  Boykot olarak internetini kapattır bence günün sonunda o da abd’den geliyor 🤣

 • ARMv7 @armv7

  Sessiz kalmakla aksiyonsuz kalmak arasında bir fark göremiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne gibi bir aksiyon alıyor bu konuda merak ediyorum. Ya da Türkiyedeki markalar ne gibi bir aksiyon alıyor da onları boykot etmeyip, bu amerikan markalarını boykot ediyoruz benim mantığıma oturmuyor.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Amerika menşeili her hangi bir ürün-yazılım kullanmak bu savaşta israilin tarafında olmak demek. O yüzden büyük darbe vurmak istiyorsanız öncelikle teknolojik olanlardan başlamak lazım. Troy güzel bir başlangıç olur ama gidip bilgisayar ve telefon kullanmaya devam ederseniz pek bir etkisini de göremeyiz.

  Ne yapacağız o zaman? Hiç bir şey. Çünkü ülkenin bir fok yapmaya gücü yok. Hiç bir şeye gücü kalmadı. 70 yıldır olan bir şeye millet yeni uyanıyor, dünden belliydi bu günün geleceği. İsrail'den başka kimse hazırlık yapmamış belli ki.

  • Papa Emeritus @pope

   Dünyada hiç bir ülkenin ABD’ye bir halt yapma gücü yok, Türkiye’ye indirmemek lazım. ABD, Fransayı çocuk gibi kandırdı denizaltı anlaşmalarını çaldı. Macron ağlayarak büyük elçi çekebildi en fazla. Almanya’da NS2 gibi kritik bir enerji yatırımını Almanya’yı aşağıladıktan sonra ambargoya soktular hatta belki boru hattını yok ettiler. Kimse bir şey diyemedi. Çin’e dev ambargolar koydular, Çin ne yapabiliyor? 100.000+ Rus, ABD silahları ana sponsorluğunda kıyma oldu. Rusya ne yapabiliyor? Bunun bilincinde hareket etmek lazım, ABD’ye en fazla karşı çıkabilir ülkeler ama bu süreçte ABD’den çok kendileri zarar görür. O yüzden kimse bir şey yapamıyor.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @pope Doğru ve yine dediğime geliyor. Yine bir şey yapamayacağız ama artık mercimek bile üretmediğimiz için direk ayvayı yiyoruz her hangi bir karşı gelme durumunda. Bu kadar kötü olmamalıydı.

  • LOOP @loop

   yapabildiğimizi yapalım da gerisine bakarız.

 • Doğuş @dogus

  Ben en küçük birey olarak önlem alacağım devlet sadece konuşacak öyle mi? O zaman devlet babacık komple yasaklasın, ambargo koysun, yiyorsa tabi ki. Yoksa burada, tv'de, sosyal medyada bende atıp tutarım.

  İşime geleni kullanmayayım, işime geleni "ama" diyerek bir bahane uydurayım şirin gözükeyim devlet malların ülkeye girişine, satışına izin versin öyle mi?

  Basın dayatıyor diye peşinden koşmayın, realist olun. Mesela olay müslümanlarsa Burkino Faso'yu bir araştırın. Ülke açlıktan kıvrılıyor, çocuk ölüm sayısı almış başını gitmiş. Zaten uzun yıllardır sömürülüyor. Dibimizde ırak katledildi, iran katledildi, suriye katledildi, bunlar başka inanca mı sahipti?

  Vicdanını rahatlatmak isteyen kendi kendine rahatlatsın, bu ülkede nas mas diye ortaya çıkıp yüzbinlerce çocuğun geleceği çalındı burnunun dibini göremeyenler kendini rahatlatmak için sebep arıyor.

  Üstelik iki ülke arasında 90'larda 2000lerin başında falan barış imzalanacakken buna karşı çıkan hamastı. hamasın kuruluş amacı israili yok edip yerine islam devleti kurmak, şimdi sorarım size mesela yunanistanda böyle bir oluşum oluşsa ve bize misilleme yapsa ne yapardık?

 • qubit @qubit

  Boykot bir yana: TR içi ödemeler kesinlikle bu altyapı ile yapılmalı. Her ödemede Master ve kardeşine para ödüyoruz. Üstüne bu bilgileri satıyorlar. Böyle saçmalık olmaz. Yarın bize ambargo koyduklarında Ruslar gibi apışıp kalmamalı.

  • Doğuş @dogus

   Devlette sağolsun hiç satmaz bizim bilgimizi. Hiç edevletti bilginin satıldığını gördünüz mü? Öyle gani gönüllü ki bedava veriyor sürekli bilgilerimizi sağolsun.

  • qubit @qubit

   @dogus sen küresel dev Master'ın veri satmasına dik dur merak etme ülke içinde kimse verine yan gözle bakamaz. Ama sen ona ses çıkarma buna ses çıkarma sal gitsin modunda takıl her türlü tip gelip sana dadanır. İkisi birbiriyle ilişkili. Sen salarsan ve "abi veriler gitti zaten salın" modunda yaşarsan tabii sülük gibi yapışırlar.

   Veriler gitti salıncıları da zaten anlamıyorum. Hadi senin sırtından parayı kazanan kazandı, senin çocuğundan kazanmasını niye engellemiyorsun? Öğrenilmiş çaresizlik maalesef.

  • Doğuş @dogus

   @qubit işte tamda bu sebepten bu kadar cahilin, bu kadar yobazın olduğu bu ülkeye çocuk getirmiyorum. Çünkü sorunu boykot sanan bir toplum 20 yılda cahilliğine cahillik katan, eğitim hakkı sömürülen, yaşam hakkı sömürülen bu toplum hiç ses etmedi, etmiyor, etmeyecekte. Bu toplum sadece ona dayatılanla oyalanır ama o sırada elinden alanı fark etmeyecek kadar cahil ve kör.

 • Tarık @xahve

  TROY alalım da yurtdışı alışverişte sorun mu yaşayalım ? Ben almam, verirlerse de gider MasterCard ile değiştirtirim. Başka ülkelerin yaşadığı sorunlar beni ilgilendirmiyor, kendi ülkeme bakarım ben.