Keenetic dsl modemi aldıran, öneren arkadaşlardan allah razı olsun. 😀 Akşamları eski modem yüzünden wifi'de 6-7 mb lara kadar düşen internet şuan 80-90 mbps arası geliyor. Çok iyi bir şeymiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık @xahve

  Böyle böyle Keenetic ailesini büyütüyoruz, alanlar 3-4 kişiye daha aldırtıyor.

 • gokhans @gokhans

  Ben alırkende evde çekmiyor diyen vardı. Benimki orta odada olmasına rağmen kapının önünde bile çekiyor. Hemde ucuz modeli. Bu olmasa şimdi tplinkin 3 günde sararan çöp modemlerine veya 15 yıllık airties 5650nin 28. eline kalmıştık.

 • teknopanda @teknopanda

  bende keenetikciyim yeni eve fiber modem bağlatacağım kenetic tavsiyelere açığım 😀

 • Fırat Duran @firat_duran

  Geriye senin iç teçhizatı yenilemen kalıyor 😀 bunu söyliyim de bir kaç gün daha uğraş dur.
  Eve gelen telefon kablosunu ethernet kablosuyla değiş 😀 ping 1-2ms iyileşebilir + hızın da biraz daha artacaktır.

  • Koray @koraysuna

   Ben onu nasıl değişeceğim ki dışarıdan kutuya bağlı herhalde komple hepsi mi değişecek 🙂

  • Koray @koraysuna

   Dediğin gibi şuan küçük telefon bağlantısı var ya onunla bağlanıyor ama ethernete geçersek oraya sığmaz onun ucu 😀

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna Binada bir kutu vardır, telefon hatlarının olduğu kutu. Onu buluyorsun, kendi kablolarını buluyorsun. Bir bakıyorsun oradan kabloyu nasıl çekerim, kaç metre tutar diye. Baktık olacak gibi, ölçtüğün uzunluktan 3-5 metre fazladan ethernet kablosu alıyorsun.
   Ethernet kablosunda iki renk seçiyorsun, renk önemli değil. Mesela mavi ve mavi beyaz seçtin. Bu ikisini kutudaki telefon kablosu yerine takıyorsun. Telefon kablosunu iptal ediyorsun. Ethernek kablosunu kendi evine kadar götürüyorsun ve modeme gelen splitter kutusundaki telefon kablosunu 10-15 cm pay bırakarak kesiyorsun. Ethernek kablosu ve spliter ucundaki telefon kablosunu birbirne bağlıyorsun. Yani aşağıdaki kutuya mavi ve mavi beyaz kablo bağladın ya, onu telefon kablosuna bağlayıp güzelce bantlıyorsun. Oldu bitti. Tabi ADSL ve VDSL hat varsa. Fiber varsa zaten olmaz 😀

   Kısa şema:
   Bina kutusuna ethernet kablosundan iki kabloyu bağladın - Eve kadar bu kabloyu çektin - Evdeki splitter kutusunda telefon kablosu bağlıdır bu kabloyu 10-15cm pay ile kes ve içindeki iki kablo ucunu aç - eve getirdiğin ethernek kablosunun 2sini bu kabloya bağla ve güzelce bantla. Oldu bitti gitti.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran anladım olayı eyvallah hocam 😀 buradaki olay sadece kabloyu değiştirmiş oluyoruz. Ama gözle görülür bir fark olacağını çok zannetmedim ya çünkü 100 Mbps internet zaten 85-90 geliyor hocam Ping de bir şekilde oluyor öyle değiştirsem kabloyu internet hızı yine değişmez belki ama Ping de belki 2-3 ms fark ettirir. 2-3 ms içinde bilemedim o kadar gidip kablo almaya gerek var mı 😀

   Hani fark edecek bir şey olsa gider yarın yapardım o işi kutuyu biliyorum çünkü hatta kendi kablomu da biliyorum internet başlattığımda gelen ekiple beraber bağlamıştık adımı bile yazmıştık 2 kablo bağlamıştı o da.

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna 2-3ms dediğin TR içi. Yurtdışı için 15-20-30ms demek 😀
   İnternetim 90 falan gelirken şuan 99 geliyor. Ben 25m ethernet kablo kullandım, 1mt de splitterdan modeme giden kablom var. Valorant bile 12msten 7-9 arasına düşmüştü.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran 7 ms mi ben cod online de 90 Ms alıyorum o zaman ben hiç boşuna online oynamayım 😀 85 e düşse ne olur ki 😀 bizim buranın alt yapısı sorunlu herhalde ya gerçi Türk Telekom ama 3 tane ev değiştirdim oturduğum civarda hep aynı Ping’leri aldım. Eğer ki 30 Ms e düşürse beni çok iyi olur da mümkün gözükmüyor o 😀 90 ile oynarken bile iyi vuruyorum ama 😀

   Birde acaba oyun farkı olabilir mi? Sunucu falan? Belki ben bi valorant indirip kursam 30-40 Ms de görebilirim?

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna Valorantta TR server var, Oyunlara girerken server seçebiliyorsun, serverın yanında da yazıyor ping. Avrupa için genelde 50-60 ms ping var bende. COD için bilmiyorum ama ilk çıktığında akıcı şekilde oynuyordum. Ping derdim yok gibi birşeydi.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran Şuan cs go 2 de denedim mesela 92 ping yazıyor rakipler çoğu 15-20 ping. Bu değerler ile oynanmaz ya online oyun. Düşürmenin pek bir yolu da yok ki yani ortalama 40-50 olsa sorun yok da adamlarda 4 kat daha yavaş ping sorunu var.
   vdsl diye mi böyle acaba illa fibere mi geçmek gerekecek

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna SpeedTest kaç ms çıkıyor sende?

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran 33 çıkıyor aslında burada düşük gösteriyor ama oyuna girince 85 in altına inmiyor hiç. Sence resimdeki de mi yüksek?

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna Senin kabloları kesin değişmen lazım 😀
   Şuan: VDSL 100 TURKNET ancak T.Telekomdayken de ping aynı seviyelerdeydi.
   CS GO 2 de 30-35ms pingim var. Online oynayacaksan bunu düşün. Hatta binaya gelen kutuya da bir baktır. Ben olsam direk ararım, bağlantım aşırı laglı derim, online oyun oynayamıyorum derim. Bir ekip gönderin baksınlar derim. Gelen ekip binadaki kutuya bile baksın, gerekiyorsa değiştirsinler.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran Çok iyiymiş sendeki ya acaba bendeki dsmart olmasının bir dezavantajı var mı? Aslında kablo yine telekomun kablosu yani sadece operatör adı değişik. Olmadı dediğini bi yapayım ama 90 dan 30 lara kadar gelir mi bilmem 😀

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna 9 dan 50 ye düşsün yeter. Santral çok uzak değilse. Muhtemelen binadaki kutu değişmeli ya da kablonu değiştirmelisin. Binadaki kutu dediğim şey resimdeki gibi. Ben geçen sene değiştirttim, paslanmış, su almıştı içi.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran Bizim apartmanda da var ama tam olarak böyle değil dışarıda bi kablo vardı benim binaya giden kutudan da bi kablo çıkmıştı onun 2 ucunu bağladı. Bu arada kablo da belki 10 yıllık falandır muhtemelen muhtemelen apartmana ilk gelen internetin kablosu. 4. kattayım her evi 4 metre saysak hadi 20-25 metre kablo yeter herhalde.

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna Elektrikçi çağır, yada anlayan arkadaş varsa bir çağır baksın. Bu kutudaki kabloyu çıkartırsan yeni kabloyu takman için bir aparat lazım ona göre. Yani kabloyu içeriye sıkıştıracak bir metal parça.
   Şöyle yaparsın, kendi kablonu bul, pay bırak kes, ucuna ethernet kablosunu bağla ve bantla sonra kabloyu daireye çek.
   Dışarıdan direk camdan alabilirsinden de olur. mesefa kısalır, fazla uğraşmazsın.
   Cam kenarından bir matkapla delik aç, ucu sal aşşağıya 😀

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran Zaten elektirikçiye hiç gerek yok hocam şuan aşağı insem internetçinin bağladığı kabloyu sökebilirim o sorun sorun aşağıdaki ucu açık 2 tane kabloydu zaten bağladı iki tanesini bıraktı öyle sıkıştırma falan yapmadı. Sonra eve çıktık modeme giden kabloyuda iki ucunu bağladı bi dk evdekinin resmini atayım sana anlamak daha kolay olacak çünkü evdeki durumun aynısı aşağıdaki gibi 😀

  • Koray @koraysuna

   @koraysuna şu şekil hocam gördüğün gibi ucu açık bağlanmış halde duruyor

  • Koray @koraysuna

   @koraysuna aslında kabloda kalın yani şimdi fark ettim de o siyah kablo eski durmuyor çok 😀

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna Kablo kalın olmamalı ama 😀 Ethernet kablosundaki gibi veya telefon kablosu inceliğinde olmalı. Trafo kablosu alınca düzelmiyor yani 😀

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran o zaman bu kablonun değişmesi lazım diyorsun, önerebileceğin bir kablo var mı en azından görseli falan ondan alayım da boşa gitmesin en azından 😀

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna Aha sana yeni taktik. Kolay ve pratik.

   Telefonda wifi speedtest yapıyorsun. Kaç ms ping aldığını yazıyorsun kağıda.
   1 tane telefon kablosu buluyorsun, modem kutularından çıkanlardan vs, bir tarafını kes, diğer tarafta jacklı kalsın.

   Sonra modemi aşşağıya bina kutusunun oraya götüyorsun, binadaki telefon kutusunda kendi kablonu buluyorsun, o kabloyu pay bırakıp kesiyorsun, ucuna yukarıdaki telefon kablosunu bağlayıp, modeme takıyorsun. Modem kendine geldiğinde bir telefondan speed test yapıyorsun.
   Yukarıdaki aldığın ping ile aşşağıdaki aynı mı değil mi bakıyorsun. Baktın ki, dağlar kadar fark var, eve giden kabloyu değiş.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran sanırım demek istediğin bu sağdaki yada soldaki 😀 birinin bir ucu kesecem aşağıdaki kabloya bağlatacağım diğer ucunu modeme takip internet geldikten sonra test edeceğim. Şimdi aşağıda modemi çalıştırmak dert işe priz bulunması lazım 😀

  • Koray @koraysuna

   @koraysuna buldum şu kablo içinde 2 tane kablo var

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna Aynen. Ama bu kabloya kıyma 😀 Git elektrikçiden 1-1.5 metre al. yada önceki modemin vardır onu kullan.
   Şimdi bu kablonun bir ucunu kes, modemi aşşağıya götür, elektrik vs çek modem için.
   Bina kutusundaki kablonu bul. Pay bırak kes, Sonra bu kablo ucuna bu telefon kablosunu bağla ve bantla. Sonra modeme tak. Bak bakalım kaç ms gelecek.
   Ama öncesinde kendi odanda telefonla wifidan speedtest yap not al.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran not alırım onu zaten az önce yaptım telefondan orada da 30-35 ms arasında geldi değer. son attığım resimdeki kabloya kıysam ne olur ki zaten onun haricinde 2 tane daha var nerde işime yarayacak ki 😀

   ama dediğin çok mantıklı aşağıda mesela ölçtüğümde telefonda 3-5 ms çıkarsa koşa koşa kablo almaya gideriz yok eğer çıkmazsa hiç uğraşmaya değmez o zamanda 😀 peki diyelim fark etti cat5 kablo mu alayım yoksa resimdeki gibi sadece 2 kablo olanlarından mı?

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna Ethernet kablosu daha iyi, cat5-6 olur.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran teşekkürler tamamdır hocam yarın ben bi saha çalışması yapayım bakalım değerler değişecek mi? 😀

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran tekrar denedim şimdi telefonda 11 pc de 33 Ms çıktı. Hayır kablosuz WiFi de nasıl daha az çıkıyor onu da anlamadım kablo ile daha yüksek çıkıyor.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran yok yok hayır hocam hiçbiri kurulu değil tarayıcı da vpn var ama kapalı zaten o. Yada bu kablonun kötülüğünden de olabilir.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran aşağıdaki kabloyu buldum hocam şu sarkıttığım siyah kablo benim kablo

  • Koray @koraysuna

   @koraysuna şu da apartman kutusu benim kablo üsteki eski turuncu gözüken yere bağlı halde

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna o nasıl bir kutu ya 🤣 neyse. Senin kablo olduğuna eminsen ucu nereye bağlı onu bul. Oradan ek yapıp modeme bağlaman lazım. O kutu muhtemelen nanay. Ama alttaki kutudan direk geliyorsa güzel olur.

   Hatta bulabilirsen, senin eve gelen kablo aşşağıdaki kutudaki bir kabloyla aynı yere bağlanıyor. Onu bulabilsen muhteşem olur.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran alttaki kutu fibermiş. Bugün aradım fibere nakil istemi istedim ekipler 2-3 güne gelip beni fibere taşıyacaklar. Herhalde artık Ping sorunu kalmaz 😄

  • Fırat Duran @firat_duran

   @koraysuna Ya ne uğraştırıyon iki gündür 🤣 fiber olduğunu nasıl bilmezsin, bunca yıl cefa çekmişsin resmen.

  • Koray @koraysuna

   @firat_duran bunca yıl değil ya 2-3 ay önce gelmiş fiber apartmana 😄

 • Höşelek @benvaryaben

  modem önerisi diye durum mu atmıştın sen bakim. utanmaz arlanmaz seni. keenetic önerisi diye durum atabilirsin sadece. neyse hayırlı olsun.

 • Emre @emrenqw

  Var olan ayarlara yok dediler, bence kullanıcı deneyimi olarak iyi tasarlanmış arayüze kötü dediler, entware'in hiç lafı bile geçmemişti diye hatırlıyorum o incelemede. Modemi brick edeceğim korkusu olmadan şu erişebildiğin paketlere bak ya https://bin.entware.net/mipssf-k3.4/ hem de bu keenetic modemleri aynı işi yapan muadillerine kıyasla komik bir paraya alıyorsun.

 • Emre @emrenqw

  @emrenqw Ekleme yapayım burada ben modem alacakken keenetic tavsiye edilmişti, neymiş bu marka diye ilk önce teknoseyir youtube kanalında aratmıştım o inceleme gelmişti önüme, iyi ki o incelemeye değil buradaki kullanıcı deneyimini baz alarak yapmışım alışverişimi. Aşağıya arkadaşıma gönderdiğim ss'i bırakıyorum, intelliQos açık, adguard home ve transmission 4 yüklü, samba ile diskimi paylaşıyorum, bunları yapabilecek kapasitede bir modem olarak hero dsl şimdiki fiyatını bilmiyorum ama tam bir f/p'mış, o paraya böyle modem başkası vermiyor, anca kendin alıp openwrt atacaksın desteği olan bir modeme

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Eve gelirken sokağın başından çekmeye başlıyor. 30-40 metre vardır mesafe.