Avrupa Birliği, Apple'ın App Store marketini resmi olarak "gatekeeper" olarak tanımlamış. Yani başka firmaların bu alana girmesini engelleyen bir şey olarak görmüş (tam tanımlayamamış olabilirim). Doğal olarak Apple'ı üçüncü parti market yazılımlarına izin vermeye zorlamış oluyorlar.

Apple'ı kesseniz böyle bir şeye izin vermez gibime geliyor, ki vermesin de zaten. Bir yazılım geliştirici olarak Apple bana "benim platformuma geliştirdiğin uygulamanın kırılmış halini kimse benim cihazlarıma kuramaz" (jailbreak durumları hariç) garantisini verebiliyor. Android'de ise uygulamaların kırılmış halleri apk olarak ortalıkta cirit atıyor ve kolayca cihazlara kurulabiliyor. Dediğim gibi ben yazılım geliştirici gözüyle baktığımda Apple'ın yaklaşımını doğru buluyorum. Avrupa Birliği bence ne isteyeceğini şaşırmış durumda.

Haber kaynağı: https://www.reuters.com/technology/apple-says-it-remains-worried-about-risks-eu-digital-markets-act-2023-09-06/
Alternatif: https://www.macrumors.com/2023/09/06/app-store-safari-and-ios-designated-gatekeepers/

#HaftalıkGündemeMalzeme #Apple #AppStore #Android #GooglePlayStore

Apple's App Store, Safari, and iOS Officially Designated 'Gatekeepers' in EU

Apple's App Store, Safari browser, and iOS operating system have today formally been designated as "gatekeepers" in the European Union,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Behzat Ç. @behzat

  Şimdi millet saçma salak dışarıdan APK yükler gibi uygulama yükleyip sonra vay efendim virüs bulaştı diyecek.

 • ad33p @ad33p

  Sadece Apple'a değil 22 şirkete "gatekeeper" dedi. Google, Amazon, Microsoft, Meta, Tiktok vs var içinde.
  https://www.reuters.com/technology/big-techs-core-businesses-face-overhaul-under-eu-tech-rules-2023-09-06/

 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Yazılım geliştirici olarak ben Apple in yaklaşımını doğru bulmuyorum. İsteyen dışarıdan uygulama yükleyebilmeli. Sorumluluk kullanıcıya ait. Ki zaten Apple son kullanıcının erişimini zorlaştırabilir. İsteyen hiç bulaşmaz.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Peki, yazılım geliştirici olarak geliştirdiğin bir uygulamanın kırılmış halinin internette cirit attığını görmen ve bunun cihazlara kolayca kurulabildiğini görmen seni rahatsız etmez mi? Bu açıdan değerlendirdim ben. Kırılmıştan kastım da senin normalde paralı olarak sattığın bazı özelliklerin ücretsiz bir şekilde kullanabiliyor insanlar.

  • Cenk Akay @cenk_akay08

   @erenhatirnaz valla rahatsız eder ama bunun sorumluluğu kanun koyucularda. Hırsızlık ve benzeri durumları düşünmek benim görevim değil.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Bu tarz kurallar ilk anda asiri gibi gorunuyor olsalar da uzun vadede ekosistemi korumak acisindan faydali ve gerekli olabiliyorlar. Ben ozgur yazilimla tanistigim zamanlarda FSF'nin yaptigi aciklamalari boyle gorurdum. Fakat yillar icinde bircok farkli projede yasanan enteresan olaylari, ilginc uygulamalari gorunce hakli olduklarini, bu olaylari ongorduklerini ve en bastan onune gecmeye calistiklarini anladim. Burada da durum sadece politik bir cekisme ve Amerika firmalarina zorluk cikarma cabasi olmayabilir.

 • imperio @imperio

  Yıllarca oyun firmaları aynı kafayla hareket ettiler. Ubisoft korsan kullanılıyor diye PC'ye oyun çıkartmıyordu. Sonra CD Projekt çıktı "biz oyunlarımıza koruma koymuyoruz crack'le uğraşmanıza gerek yok, durumu olmayan yükleyip oynayabilir" dedi. Ne kaybetti? 😀 Koca bir hiç. Witcher 3, Cyberpunk kaç milyon sattı? HGD'lerde de bu yöndeki araştırmaların korsan kullanımın totalde bir etki yaratmadığına dair haberleri defalarca konuşuldu. Hala korsanın bu kadar dert edilmesi inanılmaz. Para vermek istemeyen adamı ne kadar zorlarsan zorla gidip para verip o yazılımı almaz. Alacak adam da crack'i var diye gidip korsan kullanmaz. İstisnası var mıdır vardır, totalde bir kayda değer bir etki yaratmıyor.

 • Unreal Mannequin @mannequin

  Apple "mal benim nasıl istersem öyle kullandırtırım" diye düşünüyor ve haklı. Ama Avrupa Birliği de "ülkeler benim, hangi malın nasıl kullanılacağına ben karar veririm" diyor, o da haklı. Apple Avrupa'ya mal satıp kasasını doldurmaya devam etmek istiyorsa seve seve istediklerini yapacak.

 • maxemilian @maxemilian

  Doğru güvenlik, istatistik, geliştirme tarafları var ancak şirketler hiç masum değil.

  Geliştiricinin, marketin uygulama yüklemesinde kendi servislerini mecbur etmesi, 3. parti yükleyicilerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Üstelik kendi sitesinden güvenli bir şekilde kendi hesabı ve satın aldıklarıyla.

  Apple tarafında ise daha blurlu bir background servis yapısı var tam anlayamadım.

  Bence daha özgür kalmak isteyenlere ve verisini sağlamak istemeyenlere 2. bir alternatif şart.
  Hatta bildirim API'ın AOSP sistemler için geliştirilmesi gerek.
  (Google'ın API'ı açıkmış ama kullanan bir AOSP bilmiyorum)