BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozeba @ozeba

  Hiç kredi vermeseler keşke. Bizim insanımız ev almaktan başka bir şey bilmediği için alıyor da alıyor. Sonra evi olmayan dar gelirli ev alamıyor. Emlak balonu büyüyor. İkinci evi olana ek vergi de getirseler keşke.

  • Nasılsın Levent Abi? @iyidirmuratsenisormali

   Yazınızın ilk kısmını katılıyorum. Genellikle para kazanan insanımız tek bildiği şey ev almak.

   Katılmadığım kısmı ise emlak piyasasını şişiren şey o değil. Sonuçta alınan evler kiraya verilir. Kimse boş tutmuyor.

  • ozeba @ozeba

   @iyidirmuratsenisormali şuan alınmış ve kiraya verilmemiş boş duran bir sürü ev gösterebilirim size. Sadece kendi apartmanımda 4 daire boş. Kapısını kilitleyip gittiler😀

  • makesome @makesome

   @iyidirmuratsenisormali ne yazık ki çok fazla boş daire var kiraya vermiyorlar.
   Geçenlerde haberlerede konu olmuştu 450-750bin arası boş daire olduğu yazılmış istanbulda

  • HttPs @https

   @ozeba Eee sözleşmeye cebren müdahale ederseniz sonuç bu olur. Benimde evim olsa hayatta eve vermem bu hükümet varken.

  • Orcun @orcun

   @makesome Çünkü bu iş 2'e ayrılıyor.

   Evi olmayan birev eve barınma maksatlı bakıyor

   Evi olan 2. 3. 5. alan da eve barınma maksatlı değil ticaret kafasıyla bakıyor 3 5 10 milyon verdim niye 4 bin liraya kiraya vereyim kafasına giriyor.

   Devlette insanlara hak ettiği asgari ücreti verse, emeklisinden çalışanına kadar adam gibi asgari ücret belirlense hiçbir geliri olmayana da sadece barınma maksatlı ev sunabilip sosyal devlet statüsünde olsa bugün ev sahipleri diye bir kavram yada kiracı mağduriyeti vb gibi şeyler de olmayabilirdi. Buna kimlerin ve nelerin sebep olduğunu da zaten hepimiz biliyoruz. Mağdem bu konuda bir sıkıntı var yap kardeşim talep olan yerlere toki 10 milyon daire yapsın ne olacak ? bunlar sadece barınma maksatlı hiç evi olmayan ev sahibi olamayan insanlara sadece satılsa veya satılmayıp uzun yıllar 20 30 40 50 sene kiralansa böyle bir sorun da olmayacaktı.

   Sonuçta bu iş en temelin sorununa göre odaklanılıp çözülmesi gerekiyorken çözülemeyip üstü örtülüyor. 11400 lira maaş alan birisi çalışan bir insan nasıl barınabilir ki istanbulda ? bana bunun bir formülünü yapın ? bu adam elektrik su telefon kullanacak değil mi ? insanca yaşaması lazım it gibi köpek gibi mi yaşasın ? ama işte köpek gibi it gibi yaşasın sürünsün 70 sene sadece birtane uyduruk boktan araba için çalışsın birtane de ev alamadan gebersin gitsin isteniyor.

  • imperio @imperio

   @iyidirmuratsenisormali Herkes boş tutuyor tam tersine. Herkes yatırım için alıyor aynı arabaları aldıkları şekilde. Al sat yapıyorlar ya da uzun süre boş tutuyorlar kiraya da vermiyorlar. Bu enflasyonda kimse sabit kiradan evini kiralamak istemiyor. Türkiye'de durmaksızın konut yapılırken neden konut sıkıntısı bitmiyor bir türlü? Arabalara da evlere de bir sahip olunabilecek sayı sınırı
   getirilse bu iş çözülür de işte..

  • ozeba @ozeba

   @protego o zaman da bol paraya alışmış müteahhitler zırlar

 • memedeath @memedeath

  Zaten kredi vermiyorlardı, şimdi resmileşmiş.

 • parka @parka

  Kiracı çıksa bende artık kiraya vermeyi düşünmüyorum. 10 yıl el konmuş gibi yasa var. Hiç bir şey yapamıyorum ama sonunda satıp kurtulacağım gibi.