Aynı durumu yaşayıp Google'da arayan olursa karşısına çıksın diye yazıyorum.

SSK'lı çalışan biri olarak mobil uygulama geliştiriciği (ve sosyal medya içerik üreticiliği) istisna belgesi çıkartmıştım. SSK'yı dikkate almadan Bağ-Kur yapılmış ve borç gözüküyordu. SGK'nın il müdürlüğüne gidip durumu anlattım, 1 dakika içinde sorunu çözdüler.

@hamitozlu Zamanında verdiği bilgiler için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  TS'nin bu konuda çektiği herhangi bir özel video var mıydı? Vergi uzmanları ile çekilen 2 saatlik bir canlı yayın hatırlıyorum ama başka bir şey hatırlayamadım.

  LP geçen ikinci ana üssümüzde RT'lemişti: https://twitter.com/Ejderha/status/1693532895611064528?s=20

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Yani sistem nasıl ikinci kere sigorta yapılmasına izin veriyor Allah aşkına... Hakkımızda bilmedikleri bir şey yok halbuki. 😀

  Hiç olmazsa iş bilenlerin olduğu bir yere denk gelmişsin de sıkıntı uzamamış. 🙂

 • castiel @castiel

  Ben bu konunun başka bir kısmıyla ilgili soru sormak istiyorum. Bilginiz varsa yanıtlarsanız sevinirim 🙂
  Mobil uygulama geliştiriciliği istisnası sadece uygulama içi satın almalarda geçerliydi değil mi? Reklamdan elde edilen gelirler bu kapsamın dışındaydı diye hatırlıyorum. Bir de bir şirkete/kuruma mobil uygulama geliştirsek yine fatura kesmeden istisnadan faydalanabiliyor muyuz bu konuda bilginiz var mı acaba?

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   Reklamlar da geçerli. Şirkete uygulama geliştirme durumunu bilmiyorum.

  • castiel @castiel

   @ozgurg İlgili istisnaya ait metinde "akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden müstesnadır." yazdığı için reklamın kapsam dışı olduğunu okumuştum mantıklı gelmişti de. Acaba güncelleme falan mı yapıldı yoksa benim bilmediğim bir durum mu var.

  • castiel @castiel

   @ozgurg "Mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliği faaliyeti kapsamında yalnızca elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde edilen kazançlar mezkûr madde kapsamında istisna edilmektedir. Bu platformlar üzerinden elde edilen; ücretli uygulama satış geliri, reklam geliri,
   uygulama içi satış geliri, sponsorluk geliri, ücretli abonelik geliri gibi gelirler istisna kapsamında dikkate alınacaktır. Diğer taraftan, elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları dışında elde edilen kazançlar ise istisna kapsamında değerlendirilemeyecektir." şeklinde güncelleme yapmışlar. Bu durumda Admob vs de dahil gibi anladım.

  • castiel @castiel

   @fikri Evet detaylara bakınca onu gördüm. Reklam gelirlerinin dahil edilmesi bile iyidir 🙂