Işık hızı, saniyede 299.792.458 metreyse, karanlığın bir hızı var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Papa Emeritus @pope

  Sadece ışığın yokluğunu belirten bir şey olduğu için hızı yoktur. Sıfırın bir değeri olmadığı gibi.

 • Ferah @ferah

  Karanlık madde araştırmaları bitmedi daha...

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Kime göre neye göre yağğnııı.. 🤣🤣
  Kimsenin ışık hızına herkez karışamaz...

 • Unreal Mannequin @mannequin

  Mantıken ışık hızı = karanlığın hızı.

  Bir foton hareket ederken bulunduğu noktayı aydınlatır, hemen arkasından ise karanlık takip eder. Tamamen kapalı bir odaya bir tek foton gönderildiğinde, karanlık fotonu fotonun hızında takip eder. Dolayısıyla karanlığın hızı ışık hızına eşittir.

  • ahmet @ahmet0

   Aslında kafamı şu olay karıştırmıştı. Karanlığında bir hızı varsa, mantıklı 🖐️

  • Papa Emeritus @pope

   @ahmet0 Bu elimizdeki imkanlarla, gözle görülebilecek ışık için geçerli. Elektronların durduğu teorik olarak imkansız 0 kelvin ortamı hariç mutlak karanlık imkansız günümüz bilgilerine göre. 0 kelvin de imkansız. Bu yüzden mutlak karanlık olamaz, zaten olmayan bir şeyi ifade etmesinin yanında olması imkansız bir durum olduğu için hızı da olmaz. Tabii bana bakmayın, fizikle alakam biteli yıllar oldu ama aklımda kalanlarla maksimum bu kadar çıkarım yapabiliyorum 😀

  • Unreal Mannequin @mannequin

   @pope Ama biz karanlığı insan gözünün görebildiği ışık spektrumunun yokluğu olarak düşünüyoruz. Bu spektrum dışındaki ışıklar bizi ilgilendirmiyor, çünkü görmüyoruz. İçinde sadece kızılötesi ışık kaynağı olan bir odaya girdiğimizde o odayı karanlık olarak mı nitelendiririz yoksa aydınlık mı? Kızılötesini göremediğimize göre odadan gözümüze yansıyarak görüntü oluşturacak bir foton da yoktur, dolayısıyla karanlıktır. Benim önerdiğim hipotezde karanlık fotonun dışında kalan bölümdür. Buradaki fotonu da insanın gördüğü spektrumda düşünmek lazım.

 • armagan @93-truva

  karanlık soyut bir kavramdır, ışığın olmadığı durumu tanımlar. karanlığın yok olma hızı ışık hızına eşittir mantık olarak.

 • Synth @synth

  Araba 50 km/s hizla gidiyorsa arabasizlik kac km/s hizla gidiyordur gibi dusunebiliriz 🙂

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Işığın hızından büyük eşit olmalıdır mantıken diye düşünüyorum. Işık yetişemezse asla geri yansıyamaz, dolayısıyla karanlık olur. Evrenin ışık hızından daha hızlı genişlediği için karanlık görüldüğü gibi bir mevzu vardı sanki ama araştırmak lazım, emin değilim.
  Edit: Gerçi ışık hızı aşılabilir mi onu da bilemedim 🤔.

  • Murat Şentürk @senturkmurat1999

   Aslında şimdi biraz daha düşününce bir şeyin hızının varlığını anlayabilmemiz için onun hareketini bir referans noktasına göre gözlemleyebilmemiz de gerekir gibi bir çıkarım yapıyorum. Karanlık mevzu bahis olunca bir referans noktası da gözlemlenemez hale geliyor. Bir de olayın kara delik boyutu var. Kara deliklerin bir hızı var mı bilmiyorum ama vardır diye tahmin ediyorum 🙂. O zaman karanlığa yol açan şey ya maddenin yokluğu ki var olmayan bir şeyin hızından da bahsedemeyiz, ya ışık hızı ile eşit veya daha hızlı (böyle bir şey var mı bilmiyorum) bir şey veya herhangi bir hızda ama kara delik gibi de devasa kütleli bir şey olabilir gibi bir sonuca varıyorum. Tabi kara deliklerin ne olduğu da bir muamma galiba.

 • sawgent @sawgent

  Peki karanlık nedir? İnsan gözünün karanlık algısı mı yoksa mutlak karanlık mı? Evrende gerçekten karanlık bir yer var mıdır? Işığın hiçbir zerresinin ulaşamadığı...

 • armagan @93-truva

  2. yorumum. karanlık ve ışığı karşılaştırmak yanlış denklem.
  Karanlık ve aydınlık karşılaştırması daha doğru; ikiside ışığa bağlı olgulardır, bunların hızını tartışmak anlamsızdır, çünkü ikiside soyut kavramlar.