Selamlar,

Bu pahalılıkta miktar komik gelebilir ama 250-300k bandında ayağımı yerden kesecek çok masraf çıkarmayacak hangi araba alınır? Yakıt için lpg mantıklı mıdır?

Normalde motorcuyum ama kamp gezi vs. için eşim motordan korkuyor haliyle böyle bir ihtiyaç doğdu. Fikir verebilecek var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Halid @abdhbal

  Ford Fiesta Mk4 bulunur sanırım. Bence ayağı yerden güzel keser 😀

 • Fatih @fatihy

  Bu paralara clio 2 var. Bende 300k km olanını kullanıyorum.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Bu bantta ben şahsen yakıt tüketimine ve potansiyel masraflarına pek bakmadan güvenlik ve konfor için Renault Laguna tercih ederdim. Muhtemelen bu fiyatta Laguna 2 bulunabilir. Yanlış hatırlamıyorsam Laguna 1 zamanında Euroncap'den ilk 5 yıldız alan araçtır.
  Bunun dışında yakıt tüketimi az ve tamiri ucuz olarak Grande Punto tercih edilenilir. 4 ya da 6 hava yastığı olan versiyonları var ve o versiyonlar dönemine göre güvenli araçlar. Grande Punto'nun Ncap testlerine bakarsanızilk testlerde çok iyi puanlar alırken son testinde sıfır yıldız görürsünüz. O testte öyle almasının nedeni Fiat'ın 2000'li yıllarda piyasaya sürdüğü aracı 2010'lu yılların ortasına kadar ekstra hiçbir şey yapmadan satması ve hatta yanlış hatırlamıyorsam önceki versiyonlardaki bazı güvenlik donanımlarını çıkarması nedeniyle.
  Bunun dışında Mitsubishi Colt'a da bakılabilir.

 • Unreal Mannequin @mannequin

  Sürekli yüksek kilometrelerde kullanılmayacaksa dizel mantıksızdır. Benzinli araç bu durumda daha mantıklı bir tercih olur. Benzinlide de eğer motor uyumluysa LPG kullanımı günümüz için bayağı mantıklı. Ben 4 yıl 1.4 motor LPG'li Linea kullandım. Günümüzdeki benzin ve LPG fiyatlarında LPG neredeyse bedavaya geliyor. Linea LPG'de şehir içinde 8 litre / 100 km civarı yakıyordu. Yani 100 km'de 80-90 ₺ arası. Şu an kullandığım araç benzinli 1.6 motor, LPG yok. Araç şehir içinde 6-7 lt arası yakıyor ve masrafı 180 ₺. 2 bin km civarı bir uzun yol yaptım geçen ay, sadece yakıta 2-3 bin ₺ harcadım. LPG olsaydı en fazla 1.500 ₺ tutacaktı.

  LPG'li araç bakımlıysa sorun çıkartmaz, ama bazı kötü yönleri de var tabi ki. Mesela kapalı otoparklara giremezsiniz, aracın çekişi yokuşlarda düşebilir vs.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Temiz bulabilirseniz, Micra, C1/3, Fiesta...

 • emrebn @emrebn

  Alfa romeo 156 ya da 147 tercih ederdim. 8 tane hava yastığı vs güvenli bir araba. Yakın bi arkadaşım kullanmıştı bir süre içi de çok güzeldi ayrıca hız sabitlemesi dijital kliması vs gayet donanımlı bir araba. Ankara'da yaşıyoruz usta/malzeme konusunda da hiçbir sıkıntı olmadı.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bir de Ford'un kendi Connect'ine benzeyen ama sadece binek olarak üretilen bir modeli var. Model aklıma gelmedi bir türlü, o da güzel ama temiz bulmak lazım. Türkiye'ye nadir geldi.

 • Seto Kaiba @seto-kaiba

  Bende 2008 Kangoo var hocam. O fiyat bantlarında. Yakıtını hiç hesaplamadım ama epey ekonomik. 4 yıldır kullanıyorum ve en ufak bir sıkıntı çıkarmadı bana. Seçenekleriniz arasına eklersiniz belki diye söylemek istedim.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  1.0 ile 1.4 motorlar en tasarruflu motorlar, tecrübe ile; çok tecrübeli değilim ama 2009-2013 arasında (2009'da 11 yaşında idi) Citroen Saxo 2 1.4L ve 2013'den beri de Ford Focus 1.0L kullanıcısı olarak, optimum değerlerinde kullanıldığında oldukça tutumlu oluyorlar.