#WD #blue #SN580 #Techpowerup #inceleme

https://www.techpowerup.com/review/wd-blue-sn580-1-tb/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  DRAM: N/A, but 200 MB Host-Memory-Buffer (HMB) olayı hiç hoş değil....

 • R.Burak Sertel @aceleciburak

  Fiyat konusuna katılmakla beraber buna benzer disklerin kullanım tarafında 2. NVMe taşınabilir NVMe ya da PS5 gibi konsol a bağlanabilen bir amacın olduğunu düşünüyorum. Asus ROG Ally gibi cihazda bile SN770 in kurumsal hali olan 2230 formunda SN740 tercih edilmiş. temelde SN770 ve SN580 aynı diyebiliriz. sistem diski olarak kullanılmaz diye bir durum tabii ki yok ama akıllıca olan DRAM li bir sistem NVme si yanında 2 TB gibi bir kapasiteyi Blue SN580 ve türevlerinden kullanmak.

  • armagan @93-truva

   dram tam olarak ne işe yarıyor günlük kullanımda, ben bu olayı bilmediğimden dramsiz bir ssd ile sistem kurdum şu anda kullanıyorum, ne gibi eksiler yaratıyor bu durum.

  • R.Burak Sertel @aceleciburak

   @93-truva günlük kullanımda büyük boyutlu dosyaları bir nvme den diğer nvme ye aktarma çok yapılmıyorsa bir fark gözükmüyor. üreticiler maliyet kaygısı ile önbellek eklememeyi tercih etmeye başladılar da diyebilriz şuan sistemimde SN850X mevcut daha öncesinde SN770 kullanmıştım kısa bir süre windows ortamında herhangi bir performans düşüklüğü görmedim. NAND yongalar ve kontrolcü iyi olduktan sonra dram olmuş olmamış fark etmiyor hatta yüksek kapasiteli düzgün ne varsa almak mantıklı diyebiliriz.

  • qubit @qubit

   @93-truva çok kabaca şöyle tarif edeyim:

   SSD'de NAND hücreleri var ve veriyi bunlardan okuyup yazıyorsun. Tabii alete bir "harita" gerekiyor: hangi veri hangi NAND hücresinin neresinde haritası. Bu haritayı NAND'da tutabilirsin ama yavaş olur. RAM bellekler NAND'dan 100 kadar hızlı. Haritayı burada tutuyorsun, sistem hızlıca haritaya bakıp işine bakıyor.

   Eskiden MLC diskler vardı. Şimdi bir hücrede çok daha fazla veri tutulan TLC ve QLC NAND'lar var. Bunlara yazmak zaman alıyor; bu nedenle SLC cache diye 1 bitlik NAND hücreleri kullanıyorsun. 1 bite daha hızlı okuyup yazdığın için TLC NAND hücreler kullanmadan kaynaklı yavaşlığı örtüyorsun. Bu alan-cache ne kadar büyükse o kadar iyi. Zira dolduğunda disk doğrudan TLC'ye yazmaya geçiyor, hızlar gümlüyor. 5000 MB/sn görüyorsun, 10 saniye sonra hız 500 MB/sn'ye düşüyor. QLC NAND'a doğrudan yazmada bu 10 MB/sn gibi rakamlara iniyor.

   @aceleciburak'ın yazdığı gibi 1GB, 2GB için sorun yok. Ama büyük dosyalarda hız düşsün istemiyorsan dikkat etmek şart.

   WD mesela DRAM'sız da olsa hızı düşürmemenin yolunu bulmuş durumda. Sistem belleğini kullanıyor: buna da HMB adı verilmiş. Verilen teste bakarsanız 200MB kadar sistem belleğini kullandığını vurgulamışlar.

   #TSvideoönerisi

  • armagan @93-truva

   @qubit ohh kürekle attın bilgiyi, bu kavramlar ben de hiç yok biraz araştırayım 😀 sağol

 • qubit @qubit

  #SSD
  Teşekkürler, okuyabilirsem yorum yazayım.