Selam millet. İş hayatımda bir dönüm noktasına geldim, ama arada kaldım denilebilir. Sizlerden yorum istiyorum özellikle tecrübeli olan arkadaşlardan.
Öncelikle bilgisayar mühendisiyim.
Şu an konfor alanım aşırı rahat olan, mesai saatini keyfime göre belirlediğim, iş geç kalınca neden geç oldu vs. denmeyen, özetle herkesin hayali olan bir işte çalışıyorum. Ama buna karşılık maaşım bim kasiyerinden daha az, ya da ~aynı. Ve buna ek olarak, aynı zamanda okuduğum için okul işleri vs. olduğunda da müsade ediyorlar.

Bugün bir mail geldi ve Almanya'dan bir firma benim CV'mi beğendiğini, görüşmek istediklerini belirttiler.

Konfor alanımdan çıkmaktan korkuyorum, maaşı muhtemelen iyi olacaktır ama bir taraflarım yemiyor. Bu çalıştığım firmayla yaklaşık 7 ay geçirdik ve önemli bir alanda rol alıyorum. Firmanın core tarafındayım denilebilir. Yarı yolda bırakmak da istemiyorum kimseyi.

Siz olsanız ne yapardınız? Almanya'daki firma remote çalışmayı kabul ederse, iki işte de çalışılır mı sizce? Sigorta olayı nasıl oluyor remote çalışmada?
Lütfen yorumlarınızı belirtiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Özyürek @burakozyurek

  Asgari ücretle bir şey olmuyor bu ekonomide.

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Türkiye'nin mevcut durumunda her koşulda Almanya daha iyidir diye düşünüyorum. Her ne kadar işinizden memnun olsanız bile geliriniz belirttiğiniz kadarıyla pek iyi değil. Almanya'da eğer bir Gurbetçi gibi değil de oraya uyum sağlamaya çalışan modern bir insan olarak düşünebilirseniz çok rahat edersiniz, maaşınız ne olursa olsun. Nacizane fikrimdir, her türlü bol şans dilerim.

 • arandur @arandur

  Konfor alanında kariyer gelişmez. Genç isen Almanya, yaş 40'ı geçti, uğraşamam diyorsan Türkiye.

 • Bydiag @bydiag

  Önemli yerde olup da bim maaşı veriyorsa öbür taraf değerlendirilir. Uzaktan çalışma olursa hiç bekleme.

 • cgdincer @cgdincer

  Hiç bir firmaya bağlılığın yok, ve hiç bir zaman da bağ kurma. Önemli bir yerde çalışıyorsan aldığın para kasiyer ücreti olmazdı. iş verenler senin önemsediğin kadar önemsemiyor. Koy tekmeyi çık git Almanya'ya. Remote çalışmayı boş ver, eğitimi remote çevir asıl.

 • omerfidanoglu @omerfidanoglu

  Şuanda okuduğun için belki aldığın asgari ücret sana yetiyor olabilir ama mezun olunca inan işler çok zorlaşacak daha fazla sorumluluk alacaksın ve aldığın sorumluluğun yüzde 10u oranında maaş alacaksın, eğer almanyaya gitme fırsatın varsa bunu kullan, vize çıkana kadar remote çalışıp en kısa zamanda git bence sonra çok pişman olursun benim gibi.

 • Mustafa @oz

  Almanya firması seni yüzde yüz alicak bir durm yok gibi gözüküyor. Genelde bu tarz teklifler, teklif aşamasında kalıyor malesef ( en azından benim tecrübem o şekilde oldu). Alman firma ile görüşmeye devam edip verilen teklife göre bir değerlendirme yapılması daha mantıklı olur. Şimdilik bir dönüm noktası göremiyorum açıkçası 🙂

  • hardcsgo @hardcsgo

   Bu olmazsa başka firma olur. Bu ay olmazsa gelecek ay yine teklif bulur giderim gitmek istesem. Gelecek ay olmazsa, seneye bulur giderim 😀 Gitmek için yol çok, benim derdim illa bu teklif geldi bu olacak değil. Şu anki firmayla ne yapacağım, derdim o.

  • eamedic @eamedic

   Katılıyorum, Almanlar genelde yüzyüze online terminde karar veriyorlar, en azondan benim gözlemim böyle o yüzden, kesin gözüyle bakılmamalı, maalesef bu şartlarda ciddi kararlar vermeden önce b c planları olmalı maalesef. Gerçi öğrenci olduğu için riskli kararlar almak için hala vakti var bence 😀.

 • Höşelek @benvaryaben

  Şimdi sen almanya gibi kasvetli ve disiplinli bir ülkeye gitmeye hazırmısın o önemli.

  • hardcsgo @hardcsgo

   Elf gözlerimi kıskanacaklarsa onların sorunu 😀
   Şaka bir yana diyorum ya, konfor alanımdan çıkmayı bir yerlerim yemiyor.

  • Höşelek @benvaryaben

   @hardcsgo eğer ekonomik anlamda çok zor durumda isen. anneden babadan hiç bir şey kalmıyorsa yatacak yerin bile yoksa almanya düşünülebilir. ancak bu ülkede bir evin varsa imkanların varsa ben olsam karadeniz ikliminden hallice soğuk bir ülkeye girmezdim şahsen.
   tabi hangisinde daha mutlu olursun o senin bileceğin iş. seni tanımıyorum sonuçta.

 • Kreetwight @kreetwight

  Öncelikle, eğer kişisel bi ilişki yoksa, çalıştığın yerle gönül bağı kurmanı önermem. Ben daha önce yaptım, 5 ay sonra kapıya koydular. Yani onlar istedikleri zaman seni kapıya koymasını bilirler.
  Şu an çalıştığın yerde kendini, CV'ni geliştirebileceğini düşünüyo musun? Eğer "burda da hep aynı işleri döndürüyorum" gelen teklifi değerlendirmeni tavsıye ederim.
  İşin para boyutu da var tabi. Hele ki Türkiye'de paraya şimdi ihtiyacın olmasa, bir gün elbet olacak. Hazırlıklı olmakta fayda var.

 • @xeon @macuser ✅ @johncenaaa

  önce bi almanyadakine kabul alda sonra düşünürsün

 • macuser @macuser

  Bim maaşı nedir hocam seni amele olarak kullanıyorlar adeta.Bende okurken 2 türk firmasında remote çalışıyordum dediğiniz gibi maaşı çok düşüktü.Şu an yurtdışı bir şirkette remote olarak çalışıyorum maaşım ülke şartlarına göre çok çok fazla.İş yeriniz sizin değerinizi bilse zaten doğru düzgün maaş verir.Babamın işyeri bile olsa öyle yerde çalışmam.

  • alaria @alaria

   Remote işi bir platform üzerinden mi buldunuz hocam?

  • macuser @macuser

   @alaria Üniversitede mayıs ayı gibi şirketler okula geliyordu hocam.Daha önce iyi yerlerde staj yapmış ve akademik başarısı iyi olan kişileri alıyorlardı o sayede girebildim.Birde bizim bölüm hocasının büyük teknoloji şirketlerinde birçok tanıdığı var birazda o yardımcı oldu.İyi üniversite ve iyi bir bölüm olunca zaten iş teklifleri geliyor.

 • Sarhoşbulaşıkteli @sarhosbulasikteli

  Sana Bim maaşını veren şirkete ne olursa olsun vicdan yapma. Kesinlikle dene ileride konfor alanından çıkmak çok daha zor olacak. Şimdi bu riski almayacaksın da ne zaman alacaksın?
  Her türlü Bİm maaşı alacak işi bulursun nasılsa. Vur gelişine 🙂

 • Şahin. @strdex

  konfor her zaman bozulur. Bozmadan gelişme olmuyor 🙁

  9 yıldır aynı şirketteyim neredeyse
  sürekli teklifler geliyor.
  maaş kriteri - sektör ortalaması altında 35k civarı

  ben bile bu durumda bırakacağıma artık.
  60k gelen teklifler var
  bu rahatlık olmasa da olur. (senden rahat durumdayım. iş zamanında bitsin de ne yaptığım umrununlarda değil şirketin. araç bile verdiler. )

 • wilhem @wilhem

  16 sene once mezun olmus bir bilgisayar muhendisi olarak kariyerinin basindaki herhangi bir muhendise konfor alaninda kesinlikle olmamasini siddetle tavsiye ederim. Kariyerinizin kacinci yilindasiniz bilmiyorum ama konfor alani bir muhendisin en tehlikeli alanidir. Aldiniginiz dusuk maasin yaninda yaptiginiz is de tatmin etmiyorsa hemen oradan uzaklasin.

  Yurtdisi meselesinde de anladigim kadariyla yurtdisi mulakat deneyiminiz yok henuz. Sirketle gorusmeye her durumda girin. Mulakat deneyimi olur. Ileride lazim olur.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Şu yarıda bırakma olayının anlamsızlığını anlamıyorum açıkçası. Babamın firması değil ki cebime para giriyorsa devam ediyorsa yok derim. Hayalim olan öğretmenliğe başlamıştım mesela, çocuklarla aram çok iyi rüya gibiydi ancak idarenin tarzı, okul sahibinin fabrika gibi yönetmesi beni bezdirdi. He, beni bağlayan hiçbir şey yoktu 55 öğretmeni toplayıp beni alkışlatmışlardı bu işe ne kadar gönül vererek yaptığım için ama yine de verdikleri para beni karşılamıyordu ve diğer öğretmenlerle öğrencilere tutumu kötüydü. Ben de böyle bir ortamda bulunmak istemeyerek atamamı beklemek istedim. Özetle işin sonu cebine giren paraya bakıyor. Yarıda bırakma olayını sallayıp rahatını da bozarak ben olsam denerdim. Bugün 15 bin lira maaşı her yerde kazanabilirsin ama 5 sene sonra keşke deneseydim dersen geçmiş olsun.

 • Centurion @burakdogn

  Şuanki iş yeri sana birşeyler katıyormu o da önemli. eğer daha değer katmıyorsa. Sana zarar vermeye başlamıştır demektir. Buna benzer işte çalıştım bir süre şuan çok pişmanım. Benle başlayanların maaşları, haytları kurdular ,araba veya ev aldılar. benim ise hiç bir şeyim yok. Maaşın düşük yer trde sana zarar verir. Almanyadaki şirketle konuş sonuçta illa olacak değil. Risk almadan bir şeyler kazanamazsın.

 • Fikri @fikri

  Arkadaşlar önerilerde bulunmuşlar zaten, iş açısından farklı söyleyecek bir şeyim yok.
  Sadece bir hatırlatmada bulunayım. Mülakat teklifi yoluyla hack ve dolandırıclık vakaları yaygın bu sıralar. Karşı tarafın kim olduğunu doğrulayın. Gönderdikleri dosyalara, linklere dikkat edin.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Almanya da alacağın maaşın yüzde 40 ı vergi olarak kesilecek, verecekleri maaşa göre değerlendir.

 • YAKSHA @yaksha

  Ah arkadaşım seni cok iyi anliyorum.