Mondragon ve Cordoba. Bir dönemin efsane kale bekçileri. İkiside kedi gibiydi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Unreal Mannequin @mannequin

  Tek maçta 6 gol yiyen değil mi bu? Neresi kedi gibiydi?

  • Private Joker @stanleykubrick

   Dünyanın en iyi kalecileri de bir maçta 6 gol yiyebilir. Dünyanın en iyi futbolcusu da boş kaleye dışarı vurabilir.

  • Unreal Mannequin @mannequin

   @stanleykubrick Doğru ama Mondragon dünyanın en iyi kalecisi değil, Türkiye'nin bile en iyi kalecisi değil. GS özelinde Tafarel ve Muslera varken Mondragon ancak malzemecilik yapar. Bu ikilinin olduğu dönemden bahsedilecekse de o dönemin yıldızı Rüştü Reçber'dir. Gençler pek bilmez ama Rüştü bana göre Türkiye'deki gelmiş geçmiş en iyi kalecidir.

  • Private Joker @stanleykubrick

   @mannequin Baba adam efsane demiş geçmiş şurda Emre Özcan’a bağlatacaksın beni ya. Keskin cümle kurma yarışı mı yapalım? Hırvat maçında o golü yediren adam gidip simit satsın. Oldu mu?

  • Unreal Mannequin @mannequin

   @stanleykubrick Sen adamın avukatı mısın? Bana göre efsane değil birader, adamın hatırlandığı maç 6 yediği maç. Git başkasına bulaş.

  • qubit @qubit

   Neuer de 6 gol yemiş bir kaleci. Karşı takım taktik olarak seni çözdü ise ve hoca çözüm geliştiremezse kalecinin yapabileceği şey skoru 8 yerine 4-5 gibi bir rakamda tutabilmek. Ötesini yapamaz. Ama penaltı kurtarır Dünya Kupası kazandırır. Kötü gününde skoru 1-1'de tutar.

   İkisi de ülke milli takımlarını Dünya Kupası'nda temsil etmiş kaleciler. Ama Mondragon TR dışında Köln'de de oynadığı için bir tık daha iyi bir kaleci olarak görülebilir. 42 ŞL maçına çıkması CV'de önemli. TR için iyi kalecilerdi ama Rüştü gibi Barcelona'ya transfer olmuş bir sporcu olmadıkları unutulmamalı.

  • qubit @qubit

   Kaleci kıyası için günümüzde epey modern veri analizi yapılıyor. Twitter'da Jhdharrison1 hesabını örnek verebilirim. Tabii Mondragon zamanında kalecinin ayağının süper pas yapması ve oyun kurması beklenmiyordu. Kaleci için yeni istatistiki kıstaslar var. Bunlardan belki bire bir gol kurtarma rakamı eski dönemle kıyas için kullanılabilir. Hesaplayan var mıdır bilmiyorum.

 • gio @gio

  yaş 7. berbere gitmişiz. baba koyu fenerli ben gs’yi sevmişim uefa zaferinden sonra. bütün çocuklar fb’li oyuncuların saç stilini istemiş, berber de elinden geldiğince yapmış. sıra bende. hasan şaş geliyor aklıma. hasan şaş çıkıverdi ağzımdan. mondragon da bayağı popüler ama aklıma gelmiyor nedense. berber soruyor, emin misin? evet diyorum kısacık kesiyor ufacık çocuğun saçlarını.

  yaş oldu 25. geçen ay hasan şaş gibi yaptım saçlarımı.