Yeni taşınacağım evde fiber internet var ama önceki kiracı, tartışmalı çıkmış ve giderken neye zarar verebilirse vermiş.
Evin içine gelen sarı fiber kablosunu çekip koparmış, bu halde bırakmış(*¹).
Gelen Telekom ekibi biz artık fiber çekmiyoruz bina içinde siz kendiniz hallettireceksiniz dedi. Türknet ise kabloyu Telekom bayisinden alıp, elektrikçiye taktırabilirsiniz diyor.
Telekom bayileri bunu satıyor mu öylesine veriyor mu anlayamadım?
Bu işi daha önce yaptıran var mı? Aşağıda pay varsa biraz uzatıp, ucuna ek yapılabilir mi acaba yoksa tamamen yeni kablo mu çekilmesi lazım? Ek yapıldığını okudum forumlarda ama koşulları ne bilmiyorum.
Fibere kavuşacağım derken bir ton iş ve masraf çıktı.
Gelen ekip de Zte'nin wifi 6 modemiyle geldi. Bıraktı gitti öyle modemle bakıştık.😃
#fiberinternet #turknet #TürkTelekom

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Ek yapılıyor ama zahmetli bir iş, özel alet edevat falan gerekiyor ve düzgün yapılmazsa bir işe yaramıyor. İşin uzmanı lazım yani. Bu sebeple sağlayıcılar tarafından pek tercih edilen bir işlem değil.
  Öte yandan kablo zorlanarak koparılmışsa, içerde farklı yerlerden de kırılmış olabilir. Komple değiştirmek daha sağlıklı bence.

 • Krycek @krycek

  Türknet öyle dediyse yalan olma ihtimali yüksek.

  • ad33p @ad33p

   😃 Telefonda bekletti bir de, bir yerlere sordu da döndü.
   Muhtemel hikayede Telekom ofisinde ne kablosu diye bana bakan bir çift gözle muhatap olup döneceğim

  • Krycek @krycek

   @ad33p Siz gene de şansınızı deneyin. Belki olur. Veya aşağıdaki gibi müdürlükten verirler. Kat yüksekliği 3 metereden hesaplansa, biraz da yatayda gitse kablo, belki kat sayısı çarpı 6-7 metre sorunu çözebilir. Ya da onlar biliyordur doğrudan.

  • ad33p @ad33p

   @krycek 3. kattayım, fiber kutu da bodrumda. 4 kattan hesaplamak gerek sanırım. Fazla olsun da zaten ekipmanı olursa kesmesi falan mümkün olur zaten sanırım.

 • Tarık @xahve

  Telekom bayisi değil müdürlüğüne gidin, oradan kablo verirler, siz de çektirirsiniz.

  • ad33p @ad33p

   Var mı böyle bir hizmet? Kaç metre falan nasıl olacak ki?

  • Tarık @xahve

   @ad33p kendin ölçeceksin artık kaç metre 😅 bina girişindeki veya bodrumdaki fiber dolabına kadar ulaşması lazım.

  • Boba Fett @bobafett

   Müdürlüğe gidince kablo veriliyorsa, Turknet'e taşeronluk yapan Turk Telekom ekibine niye kablo verilmiyor? Saçma sapan bir prosedüre benziyor. İşi uçtan uca yapıp aktif hale getirebilecek ekibe gerekli malzeme sağlanmaması akıl alır gibi değil. Tahminimce TT'den hizmet alınsaydı, kablo o sırada yenilenirdi.
   Müdürlükten bir şekilde kablo temin edildi, döşemeye çalışan kişi işi bilmiyorsa sorun çıkma olasılığı çok yüksek. Soketini bağlamakta yetenek ve ekipman istiyor. Burada fiber kablo sabit dursun diye boru demirine sıkıca bağlayanları gördük.

  • ad33p @ad33p

   @jabbathehutt Telekomda çalışan birine ulaştım da artık Telekom ekiplerine bina içi döşeme yaptırılmıyor dedi. Sanırım işi elektrikçilere paslamışlar.

 • kortex @kortex

  Hocam kablo değiştirmesi aşırı basit yeni kabloyu eskisine farklı bir iple bağlayın veya yapıştırın ama dikkat edin yenisini kırmayın. Eski olanı aşağıdan yavaş yavaş çekin yenisi eskisine bağlı olduğu için yenisiyle değişmiş olacak. Bizim evin elektrik kabloları komple yanmıştı bu yöntem hepsini değiştirmiştik.

 • berrram @berrram

  Fiber kablolar zaten satılıyor fiyatları da çok fazla değil. Hazır olarak önceden çekilen bir kablo olduğu için o da kılavuz olarak kullanılabilir. Sadece en sonunda, başlangıç ve bitiş noktalarına fiber konnektör takılması gerekiyor ki onu da gelen ekip yapar diye düşünüyorum.

  • ad33p @ad33p

   İnternette 50mt 150tl (3tl/mt) görünüyor, şimdi bir elektrikçi ile görüştüm metresi 7tlye çekerim dedi.
   Telekomdan gelen kişiyle de yazıştım, kabloyu çektir uçlarını ben halledeceğim dedi.

 • Arasaka @protego

  TT hep böyle. Yıllar önce yeni eve taşındığımda fiber kablosu aynı böyle kopuktu. TT fiber bağlatmak istediğimde eve gelen herif "yaa biz kablo çekmiyoruz site yönetimi yapacak bizi ilgilendirmiyor" diye zırlayıp gitti. Aradım mh'yi, başvuruyu iptal ettirdim. Gece saat 3'te Superonline'ı aradım başvuru yaptım, durumu da anlattım, sabah 8:30'da aradılar geliyoruz diye, 15 dk sonra geldiler. Ellerinde fiber makarasıyla gelmişler. Dairenin girişindeki elektrik sigortasının altında kabloların duvar içinden geçişi için bir aralık var. Oradan duvar içinden salona kadar olan giden fiber kabloyu değiştirdiler, modemi taktılar ve gittiler. Toplam 20dk civarı sürdü.

  • ad33p @ad33p

   Zaten Türknet kullanıyorum, şimdi Telekom'u arasam müşterim değilsin diyecek kesin. Süperonline da yok şehirde zaten. Kabloda pay varsa onu uzatacağım ya da yeni kablo çekeceğiz mecbur.