Yurtdışındaki radyo istasyonlarını nasıl dinleyebilirim? İnternet radyolarını kastetmiyorum bu arada. Bildiğimiz klasik FM radyoyu diyorum. Bunun için nasıl bir ekipman kurmalıyım ki Amerikadaki istasyonu bile çekebilecek kadar güçlü olsun?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozmo @ozmo

  sdr ile belki yapabilirsin dünyanın geoit olduğu için oradan sinyal geleceğini zannetmiyorum

 • Tarık @xahve

  Radyo dalgaları öyle senin ''çekebileceğim'' dediğin türde bir şey değil. FM radyo yayınları atmosferden sekmediği için antenin gördüğü alanın dışına çıkamaz. Amerika'daki FM radyo yayınını Türkiye'den herhangi bir ekipman veya anten ile dinleyemezsin.

  • MegaWindows @megawindows

   Aslında radyodan amerikadaki yayınları dinleyebilmeyi kastetmiştim fakat FM olarak belirtince yanlış bir anlam ortaya çıkmış. Sağda solda hep "FM radyo" olarak gördüğüm için o baştaki FM kalıp olarak oturmuş kafaya.

  • Tarık @xahve

   @megawindows arkadaşların da bahsettiği uzun dalga olarak bilinen yayınları dinleyebilirsiniz, ama Amerika gibi uzak bir yerden ne kadar net sese alınabilir tartışılır. Alacağınız sesin kalitesi telsiz kalitesinden öteye geçmeyecektir

 • Mücahit Köse @mucahitkose

  FM Modülasyonu ile olmaz o iş sen HF'yi araştır.

 • MegaWindows @megawindows

  Aslında hobi olarak uğraşmayı düşünüyordum. Radyolar hoşuma gidiyor internetten dinlemeyle aynı tadı alamam. Amatör telsizcilik sınavına da başvurdum onun da lisansını almayı planlıyorum inşallah.

 • mrx86 :) @mrx

  Dünyadan fm radyo dinleyemezsin fm bandı genelde 65-108 mhz frekans aralığını kullanır, bu aralıktaki elektromanyetik dalgalar iyonosferden yansımaz dolayısı ile dünyanın şekli nedeniyle oldukça sınırlı bir kapsama aralığına sahiptir.
  Dünya radyolarını dinlemek istiyorsan kısa veya orta dalga radyoları dinleyebilirsin bunlar AM modülasyon ile 0-30 mhz aralığında yayın yapan istasyonlardır, dünya radyosu diye aratırsan bu istasyonları dinleyebileceğin cihazlar bulabilirsin.

  • MegaWindows @megawindows

   Hocam bir üye arkadaş da HF sisteme bakmamı önermiş. Biraz bakındım da sanki HF telsiz sistemi benim istediklerime daha uygun bir şey. Amatör telsizcilik lisans sınavı için de başvurmuştum bir kaç gün önce. Şu an değerlendirme aşamasında onun sonuçlanmasını bekliyorum. Telsizcilik lisansı almak nasip olursa bu konulara daha da yoğunlaşacağım.

  • mrx86 :) @mrx

   @megawindows HF sistemler oldukça pahalı ve kullanması oldukça teknik bilgi gerektiren cihazlar, antenler bile oldukça kafa karıştırıcı olabilir hf için. Güzel bir yoldasınız ama maddi olarak oldukça zorlayıcı olacaktır.

 • Serkan Demiroglu @srkndmrgl2

  Uzun dalga yayinlar olurdu eskiden radyolarda fm/am modu .am modunda bbyi dinledigimi hatirliyorum...

 • rezzak @abdul

  Yok öyle bir dünya FM bandini dinlemek teknik olarak mümkün değil

 • Serkan Demiroglu @srkndmrgl2

  Telsiz ile olabilir.@muratşen abi var .,o bilebilir

 • MegaWindows @megawindows

  @erdemozkir Cevabın aynısını paylaşıyorum 🙂
  Aslında hobi olarak uğraşmayı düşünüyordum. Radyolar hoşuma gidiyor internetten dinlemeyle aynı tadı alamam. Amatör telsizcilik sınavına da başvurdum onun da lisansını almayı planlıyorum inşallah. FM diyerek bir hata yapmışım aslında radyodan dinlemeyi kastetmiştim. Bir arkadaş HF'yi araştırmamı tavsiye etmiş ona bakacağım bi.

 • eaydogan @eaydogan

  SWL (Short Wave Listening) olayını araştırmanızı tavsiye ederim. Mini Whip Active Antenna ile çok güzel dinleme yapabilirsiniz.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  AM modülasyonunda uzak ülkelerden dinlediğim oldu. Özellikle geceleri çekiyor (Dalgalar iyonosferden sektiği için ve iyonosfer dünyaya yakınlaşıp uzaklaştığı için gece ile gündüz fark ediyor)

  Yalnız AM dediğimiz kısa dalga orta dalga uzun dalga vs. Bu dalga boylarında ve AM modülasyonunu kullanarak yayın yapan çok az radyo kanalı kaldı. ABD'de yayın yapıldığını sanmıyorum. Bazı arap ülkelerinde falan oluyor.

  Eğer böyle bir hobiniz varsa amatör telsizcilikle uğraşmanızı tavsiye ederim. Direkt olarak uzak ülkeler ile telsiz üzerinden iletişim kurabilirsiniz.