Birkaç gün önce yeniden MacBook Air aldım. Önceki Macbook Air'im bozulduktan sonra Asus Rog Flow X13 kullanıyordum. Pil ömrü, fanlarının en düşük yük altında bile çalışması, uyku modundaki problemleri bilgisayar ile olan deneyimimi ciddi bir şekilde etkiliyordu. En son diplomamı almak için yazdığım 4000 kelimelik essay'in hatrı sayılır bir kısmını bilgisayarın kapağını kapattığımda kaybettikten sonra çok sinirlendim ve üzüldüm. Canıma tak etti. Belki fevri bir düşünce ama bence 2023 yılında herhangi bir bilgisayar uyku modunda kalmakta sorun yaşamamalı. M1 Air'in en düşük konfigürasyonunu satın aldım. Zaten sadece artık üretkenlik için bilgisayar kullanıyorum.

Mac, PC, Mac şeklinde ilerledikten sonra ilk görüşlerimi (en azından benim deneyimime uyabilecek biçimde)belirtmek istiyorum. Touchpad hala Mac'de daha iyi. Webcam yine Mac'de daha iyi. Pil ömrü cidden inanılmaz. Pil ömrü hem Intel hem de M1 Mac'de daha iyi. Ekran çözünürlük olarak Mac'de daha iyi. Yenileme hızı olarak kullandığım PC daha iyiydi. Belki de ben kötü bir Windows bilgisayar kullandım. Bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Windows notebookların neredeyse hepsinde bu sorun var. Ama baksan hepsinde i9 cpular 32 64 gb bellekler 4080 4090 gpular vardır, ama daha yazılımı çözememişlerdir. Bu işler öyle işte donanımı koymakla olmuyor da gelde anlat bunlara.

  • Mickey Mouse @mickey

   Alırken her şey güzeldi, ikisi bir arada, güçlü donanım, yüksek ram, yüksek depolama alanı vesaire. Ama iş pratiğe gelince o iş hiç öyle olmuyormuş. Uyku modunda kendini komple kapamalar, veya kapanmayıp şarjının bitmesi, ısınıp çantayı ısıtması vb.

  • Orcun @orcun

   @mickey Öyle büyük sorun. Evde diyorsun oh şarjı var işte 2 saat götürür beni windows'u bazen kapatsan bile alet kapanmıyor derin uykuya giriyor bunu da şöyle anlarsınız görev yöneticisinde çalışma zamanı yazıyor, açarsın yeni aleti bir bakarsın 15 saattir açıkmış falan kapatmamış kendini alet. Koyarsın çantaya cayır cayır ısınır pilini bitirir sonra basarsın açılmaz aha bozuldu mu endişesi vs. ohoo çekilecek dert değil. Uyku modu yalan zaten, kapatırsın aletin kapağını işin bitti uykuya girer falan sonra gecenin bir yarısı bakarsın fanlar başlar son sürat dönmeye yataktan kalkarsın noluyo ya diye 😀 meğer birtane uygulama servis windows'u uyandırır o da arkada çalışır durur vs. birde işin garip tarafı aletler son nesil 5 sene önceki cpu'a kalkıp windows 11 yüklemiyoruz yeni 11. nesil cpu veya 12 13 vs yada ryzen 5 6 7. nesli falan hala daha böyle saçma sapan sorunlar var.

 • Erhan M. @erhanm

  Bu uyku sorunu Windows'un bir türlü rayına oturmadı. Çok fazla konfigürasyon bilgisayar var ve bir standart deneyim sunamadı gitti. Kullandığım yazılımlar mac'te çalışsaydı ben de geçerdim.