Kafayı epey bir boşalttım derken aynı cümleler yine şurada burada sözlü/yazılı karşıma çıkmaya başladı: KK yerine başkası aday olsaydı kazanırlardı.
Yahu RTE 49.5 oy almış, geriye kaldı 50.5. Sanki ortaya öyle sihirli bir aday çıkacakki 50.5 oyu almak bir yana RTE den bir de oy koparacak. Önce RTE 49.5 oyu nasıl alıyor onu anlamaya çalışsınlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fullmoon @dolunay

  Başka aday olsaydı RTE o kadar oy alamazdı. En kötü aday ekmeleddin yapıldı yine, yine tutmadı. Olan bu.

  • Fullmoon @dolunay

   Yüzde 1 oyu olmayan AKP artıklarını almışsın, meclise sokuyorsun, niye? AKPden RTEden oy koparmak için. Tamam, iyi de o zaman 'alevi' aday olur mu? Pratikte sadece alevi diye KKya oy vermeyen çok oldu, benim gözlemim bu. Yani KK aday olarak RTEye alternatif ol(a)madı. İnsanlar, kendilerince kötünün iyisne oy verdi.

  • Unreal Mannequin @mannequin

   @dolunay Sırf alevi diye vermiyorsa vermesin zaten. Erdoğan müstahak onlara. Bizim zaten 20 yıldır ağzımıza sıçılıyor, ekonomi freni patlamış kamyon gibi gitmeye, kaçak göçmenler yağmur gibi ülkeye girmeye, evler depremde kartondan yapılmış gibi yıkılmaya devam etsin. Bana zaten giren girmiş 20 yıldır, biraz da onlara girsin.

  • Fullmoon @dolunay

   @mannequin Benim gördüğüm bu. Milletçe hakediyoruz diyeceğim ama kurunun yanında yaş da yanıyor, bizim suçumuz ne? Madem AKP seçmeni kandırılacaktı, bari o iş düzgün yapılabilseydi, zaten olan olmuş, konuşuyoruz boşa 🙁

 • AB9 @sqn

  okuyalım arkadaşlar, başımıza ne geliyorsa okumamaktan geliyor. bugünün mevzusu değil bu, aylarca herkes, "bu seçimi bir kişi kaybedebilir" diye üstüne espriler türetti, sonunda gelinen nokta bu. görünen o ki hdp zaten mevcut iktidardan kurtulmak için silme oy verecekti, düzgün bir adayla ince de oğan da aday olmayacaktı, bunu anlamak ne kadar zor olabilir ki?

  https://eksisozluk1923.com/kilicdaroglu-aday-olmasin--7449616?a=nice

  https://tr.wikipedia.org/wiki/2023_T%C3%BCrkiye_cumhurba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1_se%C3%A7imi_i%C3%A7in_yap%C4%B1lan_anketler

  kk kaç aldı, %45, bunu 2022'de birebir tahmin eden iki anket şirketi yöneylem ve metropoll (kararsızlar'ın yarısı rte'ye, yarısı oğan'a kaymış). aynı şirketlerin 2022 sonunda imamoğlu için tahmini 50,1 ve 50,6, yavaş için de 55,9 ve 51,2. yavaş'ın adaylığında oğan ve ince zaten aday olmayacağı için kararsız seçmenin yarısı yavaş'a yarısı rte'ye kayacaktı, 55 olacaktı %60, bunu görmek zor değil. rte'nin bütün seçim stratejisi "öcalan ve demirtaş serbest kalacak" üzerine söylem yaymak idi, kendisi miting bile yapmadı neredeyse. yavaş olsa böyle bir söylem olabilir miydi, düşünelim sadece.

 • qubit @qubit

  Yanılıyorsunuz: diğer adayların bu oyu alma ihtimali yoktu. En ufak oya ihtiyacın var; nitekim o ufak partilerin katkısı ile iktidar %50'yi geçemedi. Fark çok çok az: iki tarafın da kazanmak için çalışması gerekiyor. Seçim yeni başlıyor.

 • christian bale @christian-bale

  arkadaşlar kafaya şapkadan başka birşey takmayın lütfen kendinize yazık etmeyin.