Dijital anıların kaybolma ihtimali beni uzunca süredir rahatsız ettiğinden, dijital fotoğrafları da seçip beğenip bastırmanın, karar verme kısmının özellikle çok zor gelmesinden, bir de estetik farkından ötürü analog bir fotoğraf makinesi almaya karar verdim.

Biraz araştırdım, Canon AE-1, Canon-A1, Pentax K1000, Minolta X-700 ve Minolta X-500 çok tavsiye edilmiş. Çocukken kullandığımız basit makineler hariç analog tecrübem hiç yok. Full manuel de çekerim ama bazen de hızlıca anı yakalamak için otomatik modunun olması işime yarar.

Var mı bunlardan anlayan, tavsiyede bulunabilecek birileri?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • katan @katan

   Dijital fotoğraf basılmıyor. Yazıcı da aldım, bir süre sonra basmıyorsun. Analog kamerada başka şansın yok. Bastırmadan sadece dijitale taratıp alma şansın var tabii ama gitmişken bastırırsın da yani. 🙂

 • katan @katan

  Maddi sıkıntım yok. Filmlerin dijital basıldığını biliyorum. Lakin filmleri taba götürmüşken dijital kopyalarının yanında fiziksel baskısını da alırım mutlaka.

  Açıkçası Instax Square var bir tane. Onunla çektiğim fotoğraflar çok güzel. Aynı şekilde bir arkadaşımda Yashica var, onun çektiği fotoğraflar da aynı şekilde hep daha doğal ve mutlu. Dijital olunca 5-10 tane çekiliyor aynı anda ve aman biraz daha düzgün poz vereyim bir tane daha çekelim derken doğallık iyice gidiyor.

  Instax ile ilgili tek sıkıntım kalitesi çok iyi değil, ve tabii ki manuel ayar imkanı yok. O yüzden 35mm bakıyorum.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  manyak olursun, hiç girme o işlere boşver

  millet teslaya binerken sen at arabası alsam mı diyorsun

 • kortex @kortex

  @katan onu alıp köşeye atacaksın sonra 😅

 • katan @katan

  @kortex Instax'ı yıllardır kullanıyoruz. Ayda 10-20 fotoğraf çekiyorumdur. 😀 Bence atmam.

 • Ş.A.Y. @sahin

  Benzer hislerim var. Düzenli olarak Kodak kağıtlar alıp Canon yazıcımda baskılar alıyorum. Filmli makinem var ancak sandığınız kadar pratik olmuyor.

 • katan @katan

  Arkadaşlar benim için bir akşam yemeği parasına alabildiğim bir şey. Kullanmazsam kullanmam süs olur sıkıntı değil. Bilen varsa bilgi versin. Niye bu kadar alma ısrarı yahu?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   bildiğim için bilgi veriyorum işte "yapma, sandığın gibi değil" diye, maliyetle hiçbir ilgisi yok konunun

   hobi olarak değil daha yoğun bir kullanım için soruyorsun, hobi olsa al analog takıl bütün dertlerini çekmeye değer o zaman ama senin durumunda mantıksız

   tarihi eser antika bir makine alacaksın, sürekli arıza verecek, maddi olarak üzmese de sürekli uğraştıracağı için canın sıkılacak, sürekli tamir gerekecek, ışık sızacak film çevirmeyecek bir sürü saçma sapan dert çıkacak

   oldu da kamera düzgün çalıştı diyelim piyasada film bulamayacaksın, üretimi bitme noktasında ve nadir bulunuyor artık, elinde olanlar da deli paralar çekiyorlar safi israf, filmi buldun her şey çok güzel tamam çekiyoruz dedik, 36 poz çekeceksin yarısı çöp olacak, tab ettirmek ayrı dert bastırmak ayrı dert, bu banyo işlerini tab etme işlerini yapan sayılı yerler kaldı, her türlü mecbur onların kucağına düşeceksin, baskı işi yine dert, basamıcaksın öyle istediğin gibi, analog çekip taratıp dijitale çevirip dijital basacaksan analog çekmenin manası yok, analog çekip analog basayım desen basacak yer yok gibi bir şey

   yapmak istediğini anlıyorum ama analog doğru bir seçenek değil bunun için

   analog alıp böyle dertlere gireceğine instax makinelerden al, fujide ve canonda var, polaroid kafasında direkt çekip basıyorlar

   fujifilm instax mini
   canon zoe mini
   telefondan çektiklerini hızlıca yazdırmak için canon cp1300 / cp1500
   güncel polaroid modelleri de vardı

   bunlara bak

  • katan @katan

   @gurkan-atilgan hocam okumadın sanırım yazdıklarımı. Instax Square kullanıyorum zaten. Daha çok ayar ve manuel kabiliyet aradığım için bir üst seviyeye geçmek istiyorum. E biraz hobi tabii ki. Hobi değil demedim ki ben.

   Yurt dışında yaşıyorum. Film her yerde satılıyor. Analog çeken arkadaşlarım hiç sıkıntı çekmiyorlar. Ne tab konusunda ne film konusunda.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @katan sonradan gördüm instaxı

   ne diyim, dert arıyorsun kendine tarafını seç maceraya katıl o zaman 😀

   @mrx dediği gibi mümkün olan en dertsiz analog makineyi bulman lazım, dijitalden önceki son filmli modellerden bulabildiklerini incele aklına yatanı al, telegram varsa yaz bana seni bi gruba alayım analogla ilgili, belki biliyorsundur zaten "ahanda fotoğraf"