BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Housedakitopal @housedakitopal

  Adamın dediği şey Xbox One zamanında Playstation'a kaybetmelerinin çok kötü olduğu yönünde. Adam herkesin kütüphanesini dijital olarak oluşturmaya başladığı dönemde kaybetmemiz iyi olmadı diyor. Şimdi iyi oyunlar yapsanız dahi insanların platform değiştirmesini bekleyemezsiniz diyor. Yani kısaca insanlar o platforma çoktan yatırım yaptı o yüzden bunları kendi yanımıza çekmemiz çok zor diyor ki doğru.

  • Melburg @melburg

   Cross play yaygınlaşırken yenilgiyi kabul etmekten başka bir şey değil. Sen zaten geride olduğun rekabete konsol çıktığından beri düzgün bir oyun sunabildin mi ki konsol özelinde zor diye açıklama yapıyorsun denemedin bile başarılı yolu

  • Melburg @melburg

   @melburg Birde böyle bir düşünce var o zaman cihaz olarak xbox konsolu ile niye hayal satmaya çalıştılar çıkışta o da ayrı bir mesele o zaman

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @melburg Adama röpörtajda sorulan sorular Redfall ve diğer MS bünyesindeki stüdyoların son zamanlarda hayal kırıklığına uğratması ve nasıl bu şekilde kullanıcı çekecekleri, adam da "Çok iyi oyunlar yapsan dahi kullanıcılar bir anda PS'ini satıp Xbox'a geçmeyecek" diyor.

   Bu yüzden Gamepass ve Cloud ağırlıklı bir stratejimiz var, başka yönlerden platformu cazip hale getirmeye çalışıyoruz diyor.

   TR'de Xbox'ı alanların ezici çoğunluğunun da sırf Gamepass ile ucuza oyun keyfi için aldığı yoksa hepsinin gönlünde PS5 yattığı gerçeği varken Gamepass stratejisi bazı marketlerde varlığını sürdürmesinin tek sebebi.

  • Batuhan @achfighter

   @housedakitopal Gönlümde ps5 yok. Steam Deck tarzı cihazlar var.

   PS5'te oyun mu var ki gönlümüz kaysın.

 • Orcun @orcun

  Şimdi tabi sony playstation kullanıcısı çekebilir cezbeder ama nintendo tarafında imkanı yok. Çünkü nintendo tam bir konsol, adam el konsolu + ev konsolu yaptı işi kökten bitirdi. E oyun sitili falan ona göre değişik. Sony kullanıcısı ise daha çok hikaye bazlı oyunları seviyor. E şimdi birde markaya bağlı haliyle, xbox'ın en büyük eksiği exclusive oyun, bu adamların yaptığı en büyük hata ise hem pc hem de xbox'a oyunu çıkartıyor. Ya kardeşim sen bu oyunu nasıl satacaksın ? + gamepass'e vermeyi vaadediyorsun falan bu ütopik birşey. Adamların derdi hizmet satmak o kadar. Gamepass ile oyun kiralamak onu da 3. parti firmalara yaptırıp anlaşıp öyle çözüyor veya çözemezse satın alıyor firmayı vs. ama işte senin kullanıcın cihazını almıyor ki ? aaa diyor pc toplayıp pc de oynarım aynı oyun var diyor adamı kaybettin gitti. Tamam series s alsın oynasın okey de eee ? gene yok. Yani o kendi core kitleni markana ürününe bağlı kalmak isteyen kitleyi yok ediyorsun. Sony bunu pek yapmıyor hala daha konsol özel kitle olarak ayırıyor son dönemlerde bir pc'e oyun çıkartma furyası oldu falan ama nintendo bu konuda baya ketum.

 • Arasaka @protego

  "Artık konsol pazarında değiliz" gibi bir cümle duymuyorum ben. Tweet'i ilk atan Jaydub hesabı cümleleri kafasına göre yorumlayarak ve anlamını değiştirerek yazmış, Talha Aynacı daha da değiştirerek yazmış. Klasik kötüleyerek ilgi çekme etkileşim kasma yöntemleri.

  Phil Spencer "biz Sony'yi ya da Nintendo'yu konsol satışında geçmek çabasında değiliz, bu(konsol satışı) bizim zafer kazanmamız için doğru yöntem değil. Herkes, iyi oyunlar yapıldığında aniden konsol pazarının dramatik şekilde değişeceğini ve zafere ulaşılacağını sanıyor ama bu doğru değil, kaybedebilecek en kötü nesli; Xbox One neslini kaybettik ve bu nesilde herkes dijital kütüphanesini oluşturdu, konsol değiştirmek bu yüzden çok maliyetli ve insanlar bu maliyeti(kütüphane değiştirme) istemiyor. Starfield dahi insanların konsollarını değiştirmelerini sağlayamaz. Bu yüzden konsol satışında savaşmak yerine diğer çözümlere(game pass ve diğer servisler) yöneliyoruz". demiş. İşte insanların dedikleri böyle çarpıtılıyor. Klasik oyun "basın"ı.