Daha önce #Dell Latitude 3571 modelinde #Windows11 ile yaşadığım sıkıntılardan bahsetmiştim. Hala çözemedim. En son güncel ISO indirip, dosyaları tutarak kurulum yapıyım dedim o da başarısız oldu. Windows installation has failed diyip masaüstüne atıyor.

Şuan bir de Microsoft'un uygulamaları açılmıyor. Microsoft Store ve Photos uygulamaları mesela şuan açılıyor. Herhalde yarıda kesildiğinden. Onarmanın yolu var mı? Sorun gidericiler de bir işe yaramadı.

sfc /scannow ve chkdsk /f /r komutlarını denedim. sfc komutu düzelttim dedi ama birşey değişmedi. chkdsk de yetki hatası gibi birşey veriyor. NTFS alana erişemiyorum gibisinden. Ne yapmak lazım? #TeknoYardım

Windows 11'de notebook uykudan uyandığından

Windows 11'de notebook uykudan uyandığından login olduktan sonra donup kalıyor. Sonrasında da kapatmaya zorlayıp, yeniden açtığımda da devam ediyor. İkisi de çok sık olmuyor ama...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamdi @hamdi

  Dipnot: Özellikle iş yaptığınız notebook cihazlara Windows 11 kurmanızı önermiyorum. Bütün problemler ondan sonra başladı. İş bilgisayarı olduğundan geri de dönemiyorum.

  Ayrıca daha önce Dell Latitude ve şuan Precision modelini kullanıyorum. Açıkçası Dell makinelerde sorun yaşadığım kadar hiçbir cihazda yaşamamıştım. Bu modelleri de tavsiye etmiyorum.

  İki haftadır bıktım donmalar çökmeler açılmamalar uyanmamalar. Hayattan soğudum valla. Macbook alacak firma bulsam hemen geçerim. 😂

 • kemal @calimera

  Hocam selamlar,

  Sorununuz modern standby'dan kaynaklanıyor gibi duruyor aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.
  https://www.youtube.com/watch?v=OHKKcd3sx2c

  Bunlarla mı uğraşacağım deyip doğrudan sleep yerine hibernate de kullanabilirsiniz. Biraz daha yavaş olur ama daha sağlıklı çalışır.

 • R.Burak Sertel @aceleciburak

  Şİrketimizde Latitude ve Vostro serisi bilgisayarlar mevcut. var olan imajları kasım ayında oluşturdum 3510/5520/5530 gibi ürünlerde neredeyse hiç problem yaşamadım. daha öncesinde alınmış olan Vostro serisi 5481 serilerinde ise bios güncellemesi ile win 11 geçişini yaptım. sonuç olarak 6 aydır şirkette Win 11 kullanıyoruz kurulum kaynaklı problem hiç yaşamadım arada windows update kaynaklı sorunlar dışında neredeyse sorunsuz diyebilirim.

  • Hamdi @hamdi

   Valla bilmiyorum bana özel değil. Mavi ekran vs. sorun yaşayan kişi çok. Ama benimki ekstra problemli. Belki de çözmeye çalışırken daha da bozdum. 😁 Bu MS uygulamalarının falan açılmaması konusunda fikriniz var mı?

  • Hamdi @hamdi

   Dell Latitude 5431 gönderecekler yeni. Bakalım onda durum ne olacak. Bilginiz var mı bu modelle alakalı? https://www.dell.com/tr/sletmeler/p/latitude-14-5431-laptop/pd

  • R.Burak Sertel @aceleciburak

   @hamdi Merhaba Size gelecek bilgisayarın U işlemcili ve DDR4 lü varyantını kullanıyorum. 5430 serisi. benim beğendiğim bir model. sorun ile karşılaşmadım. lakin içerisindeki donanımlar farklı olabiliyor. birinde Hynix Nvme varken yine benzer üründe WD SN740 nvme oluyor ya da ram durumları farklı. sizdeki model P işlemcili ve DDR5 ile gelen varyant.
   Dell 13. nesil ürünleri 5440 ve 5540 olarak duyurdu ama stoklara geldi mi bilmiyorum.

   11. nesil (5420/5520) 12. nesil (5430/5530) serileri şirketimde aktif kullanımda. imajları model bazlı oluşturuyorum clonezilla üzerinden her model için ayrı imaj hazırlıyorum. bir de bu cihazlarda Dell Command Update yazılımı var. cihazın yazılımsal desteği çok iyi her ay neredeyse Firmware geliyor. bilgisayarı kullanırken dönem dönem bu yazılımı çalıştırtıp updateleri eksiksiz yapın. cihazda iki adet Thunderbolt 4 olduğu için o da firmware update ten nasibini alıyor.

   Ayrıca tüm dell latutide serisi yerinde destek garantisi ile satılıyor. bu da şirket ortamında hayat kurtarıyor ticket açıyorum home office çalışanlar sözleşilen saatte geliyor problem çözümü 15-20 dk lik değişim ile sağlanıyor.

  • Hamdi @hamdi

   @aceleciburak hocam bu makinelerde yaşanan sorunun Windows Update ile bu Command Update güncellemelerinin çakışmasından kaynaklı olabileceğini düşünüyorum ben. Sanki Windows da arada kafasına göre yükleme yapıyor bozuyor gibi geldi bana. Buna ne diyorsunuz?

  • R.Burak Sertel @aceleciburak

   @hamdi ihtimal dahilinde lakin güncellemelerde genelde yapım şu. önce command update üzerinden eksiksiz çekerim sonra windows update üzerinden gelişmiş ek güncellemeler varsa da yüklüyorum. kritik driver grubu olan gpu/wifi/Bt yi doğrudan intel üzerinden indirip yüklüyorum. bu sıralama ile gittiğimde mavi ekran çakılma ya da bir uyumsuzluk yaşamadım.

  • Hamdi @hamdi

   @aceleciburak Windows kendi yüklüyor zaman zaman bozuyor gibi geldi bana. Hatta bazen sürüm düşürüyor falan. Neyse bakalım makine gelsinde sağ salim sorun yaşamayız inşallah. Çalışırken bir de bunlarla uğraşmak insanı ekstra yıpratıyor.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @hamdi Bende 7420 var. Windows updateler merkezden kapali. Sadece IT'nin onayladiklari yukleniyor. Onlar da zorla (1 saate yukleyecme ona gore tarzi).
   Fan sesi cok yuksek, nedense ayarlari full fan basmaya kurulu/benim erisimim yok. Ama cihazin baska bir falsosu yok.

  • Hamdi @hamdi

   @burak25 bu makinelerde öyle bir problem var. Nedeni de turbo boost. Ben şu yöntemle kapattım rahat ettim. Tavsiye ederim. https://youtu.be/iWBVtXPfTB0