fizik/mühendislik sorusu:

elimde 5 kg'lık bir alüminyum parça var diyelim. bunu bir motorun miline ortalayarak takıp 24.000 rpm ile çevirmek istiyorum. gerekli motorun gücünü nasıl hesaplıyorum? 1,4 kW'lık bir motor yetiyor mu mesela yoksa ancak kendini mi döndürür o 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • bitlikarinca @bitlikarinca

  https://www.cnc-marketi.com/urun/1-4-kw-hertz-spindle-motor-er-20-24000-devir

  örnek olarak şunu bırakayım. 24.000 ve üzeri hızlara çıkan başka ne motor var bilmediğim için cnc spindlelarına bakıyorum.

  • Halid @abdhbal

   CNC de işlem yüklerini de düşünmen gerek, takım temas etmiyorken 24000 rpm çevirdin diyelim takımı parçaya soktuğunda da aynı devirde kalması gerekiyor mu mesela? Verdiğin bilgiler eksik kalır hesaplama yapmak için.

  • bitlikarinca @bitlikarinca

   @abdhbal cnc işi için değil aslında ya. yüksek devirli/güçlü motor olarak bilidğim motorlar cnc için olanlar. istediğim devire çıkacak motorları bulamadım başka türlü, o yüzden cnc motoru koydum.

 • Orcun @orcun

  Mühendisliğini hesaplamak lazım tabi ama parça ne parçası ? boru gibi düz birşey ve ince uzunsa tamam bunu çevirecek motor okey olabilir. Ama dersen ki küp gibi birşey veya dikdörtgen parça onu çevirmek zor. Yani 24 bin devirde çevirirsin ama ne yapacağına bağlı, mühendis arkadaşlar hesaplar parçaya göre. 😀

  • bitlikarinca @bitlikarinca

   kütle burada nereyi etkiliyor? çözemedim formülü

  • Mrte @mrte

   @bitlikarinca Gerekli motor gücünü hesaplamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

   Alüminyum parçanın boyutlarına ve şekline göre moment of inertia (durgunluk momenti) hesaplayın. Moment of inertia, dönen bir nesnenin dönme eylemini dirençleyen bir ölçüttür. Alüminyum parçanın moment of inertia hesaplaması için bu formülü kullanabilirsiniz:

   I = (1/12) * m * (3r^2 + h^2)

   Burada,
   m = alüminyum parçanın kütlesi (kg)
   r = alüminyum parçanın yarıçapı (metre)
   h = alüminyum parçanın yüksekliği (metre)

   Motorun milindeki 24.000 rpm'lik hız, radyan/saniye cinsinden ifade edilmelidir. Bunun için hızı 60 ile çarparak saniyedeki devir sayısını bulun ve 2π ile çarpın.

   w = 2π * n
   Burada,
   n = 24.000 / 60 = 400 devir/saniye

   w = 2π * 400 = 2513.27 radyan/saniye

   Alüminyum parçasının dönme hızı (angular velocity) w, moment of inertia I ve motor gücü P arasındaki ilişki şu şekildedir:

   P = (w^3 * I) / (3 * 10^6)

   Burada,
   P = Motor gücü (Watt)
   w = Dönme hızı (radyan/saniye)
   I = Moment of inertia (kg.m^2)

   Bu formülü kullanarak, gerekli motor gücünü hesaplayabilirsiniz.

   Örneğin, alüminyum parçanın ağırlığı 5 kg, yarıçapı 0.1 metre ve yüksekliği 0.2 metre olsun. Bu durumda, moment of inertia şöyle hesaplanır:

   I = (1/12) * 5 * (3(0.1^2) + (0.2^2)) = 0.025 kg.m^2

   Dönme hızı w ise yukarıdaki hesaplama ile 2513.27 radyan/saniye olarak bulunmuştur.

   Bu değerleri formülde kullanarak, gerekli motor gücü şu şekilde hesaplanabilir:

   P = (w^3 * I) / (3 * 10^6) = (2513.27^3 * 0.025) / (3 * 10^6) = 52.14 Watt

   Gerekli motor gücü yaklaşık olarak 52 Watt olacaktır. Ancak, bu hesaplamada sürtünme, hava direnci gibi faktörler dikkate alınmamıştır. Bu nedenle, gerçek motor gücü biraz daha yüksek olabilir.