modern bilim yeni bir inanç sistemidir ve eskilerin paradigmaları ile hareket eder. takipçisi, kürsüsü, cüppesi, vaizleri(bilim iletişimcileri), doktora sunum ritüelleri, mezuniyet ayinleri vs vs. daha iyidir daha kötüdür demiyorum. ama içeriğe dair de benzerliklerini yok sayma salgını mevcut. umarım bilimsel yöntemi bu mevcut bilimin ve kurumlarının elinden kurtarabiliriz. ama bilimciler sanırım buna izin vermeyecek. https://www.independent.co.uk/space/nasa-director-carl-sagan-oath-b2317698.html

New Nasa director swears oath on Carl Sagan’s book instead of Bible

Makenzie Lystrup first woman in Nasa’s history to become director of Goddard Space Flight Centre
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • turker @turker

  clickbait.

  While many officeholders across the country have placed their hands on books by Dr Suess, the US Constitution, copies of the Quran or other documents, this seems to be the first time someone was sworn in on a book by Sagan

  • ozmo @ozmo

   @turker anladığım kadarı ile yemin için çeşitli kitaplara el koyup yemin ediyorlar yani sembolik birşey. fazla büyütmemek gerekiyor. ateist birisi olarak o hanımefendinin yerinde olsaydım 3. seçenegi seçerdim.

  • turker @turker

   @ozmo @kirazerik arkadaş açıklamış

  • kirazerik @kirazerik

   @turker yok 3. yol daha doğru elbette ama clickbait kısmını anlamadım ondan sormuştum. ama 3. yol gayet açıkken bu tavır "rasyonel" değil bence. sonuçta bir şeye el bastıktan sonra neye bastığınızın önemi yok. ama benim yorumlama açımdan kesinlikle sagan veya başka bir bilim adamının kitabına el basması lazım. epistemik cemaatler böyle aidiyet gösteriyor. bu komplo falan da değil. malum sosyal bilim bilmeyeler her okumaya komplocu düz dünyacı demeye yatkınlar. Ama konu ile ilgil bibliyometrik çalışmalar var. belli bir kişinin etrafındaki bilim insanları etrafındaki kişi öldükten sonra (emekli olduktan sonra değil) başka konularda yayın yapıyorlar. Ama etrafında toplandıkları insan hayatta iken aynı spesifik alanda devam ediyorlar. Avrupa ve ABD deki akademik özgürlük için sesini çıkartıp bedelini ödeyenlerin temelde vurguladığı şey bu. yoksa rektör falan değil. ki adamlar akademisyen olmayan ceo ları üniversite rektörü yapıyor.

 • Recai @recai

  lan zaten butcenizi kisitlamak icin ellerinden geleni yapiyor dinci lobiler, birde böyle yaparak ellerine koz veriyorlar.