Bu termostatlar ne kadar doğru ölçüm yapıyor?
#termostat #Arduino #raspberrypi #ElektronikHobi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Halid @abdhbal

  Kalibrasyon yapmadan bilmek çok zor ama suyun donma noktası tekniğiyle evde kalibrasyon yapması çok kolay. Saf suyu donduruyorsunuz, bir kaba koyup donmuş buzu çok küçük parçalar olana kadar kırıyorsunuz ve buz kabın zemininden ayrılmayacak kadar ve buzun üst çizgisine gelecek kadar saf su ekliyorsunuz. Bu karışım 20-30 dakika bekleyince 0 dereceye binde bir hassasiyete çok yakın dereceye geliyor (0,002 C ya da -0,003 C mesela). Bu hassasiyeti yakalayamasanız bile çok önemli değil gösterge çözünürlüğünüz o kadar hassas değil zaten. Bu şekilde 0 C de kalibrasyon yapmış oluyorsunuz ama +- ne kadar uzaklaşırsanız sapma değeri büyüyecektir.

 • Serdar @seac

  Cosa'nın oda sensörünün yanına bir tane de Xiaomi termometre koydum, aralarında 0.2 fark oluyor en fazla. Xiaomi'nin içindeki sensörü Bosch üretiyor, ne kadar doğrudur hangisine güvenirsiniz bilemem ama çok kafaya takılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

  Edit: Kendiniz bir termostat yapmayı düşünüyorsanız, ble destekli (bluetooth 4 ve üzeri) bir geliştirme kartı + Xiaomi termometre ikilisini öneririm. Raspberry pi de olur ama biraz gereksiz fazla olur bu iş için.

  • Tegin @tegin

   ESP32 ile yapabilirdim ama maliyeti yüksek ve acelem olduğu için hazır termostat ile çözmeye karar verdim. Aldığım cihazın ayarlarından gördüğüm kadarıyla kalibre etmekte mümkün.

  • Serdar @seac

   @tegin Bu cihaz olur ancak kombinin ya salonda falan olması lazım ya da ucundaki probu salonda konumlandırmak lazım. Kablo'nun boyunu uzatınca oluyor mu bilemedim. Kombi mutfakta falansa da ocağın ısısından vs. hızlı ısınacağı için salon mutfağa göre daha soğuk olacaktır.

  • Tegin @tegin

   @seac Kombi için kullanılmayacak. Sera gibi camlı bir alanda bahar aylarında aşırı sıcak olduğu için güneşli saatlerde bir fanı açıp kapatacak.

  • Serdar @seac

   @tegin Anladım, o iş için uygun olur o zaman.

  • Tegin @tegin

   @seac Xiaomi termometreyi bir tanıdığımdan ödünç aldım. Sabahta kargo termostatı teslim etti. Hafta sonu mekana gittiğimde cosa + xiaomi + termostat ile ölçümler yapacağım. Haftaya oluşan farkları buradan paylaşırım. Bir tanede çekmecede eski termometre buldum. Bunun siyahı pillerini yeniledim, onu da dahil edeceğim ölçümlere.

 • Tegin @tegin

  İki hafta sonra sonuçları geldi.
  İlk olarak konuyu açmak için resmini kullandığım ve satın aldığım termostat. 26 derece
  (W1209 Röle Çıkışlı Dijital Termostat, Sıcaklık Kontrol Kartı 39.27TL.)
  Biraz uğraştırdı (internet sorun oldu) ama Cosa yı çalıştırabildim. 28.1 derece (Nem %47)
  Ödünç aldığım Xiaomi termometre 27.7 derece (Nem %55)
  Çekmecede bulduğum eski problu dijital termometre 28.4 derece

  Termostatı ve Cosayı kalibre etmek için @seac ın da test ettiği ve bence de en doğru/yakın ölçüm sonucunu verdiğini düşündüğüm Xiaomi termometreyi referans aldım.
  @abdhbal