Tesla neden şimdi geldi? Ortada fol yok yumurta yok. Yıllardır yoktu, ne değişti de geldi? Millete altyapı olmadan togg satıp, "altyapıyı biz beceremeyiz Tesla yapsın" mı dediler? Eğer öyleyse Tesla'nın bundan ne çıkarı var? Yok öyle değilse neden?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  Adamlar 1-2 sene önce dedi zaten, 2023 ilk çeyrek diye.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  teslanın geleceği uzun zamandır belliydi zaten, altında bir şey aramaya gerek yok pek

 • Omer @omerf97

  Tesla 2015te biz araba aldığımızda 2018 gibi Türkiye'ye geleceğini söyledi. Sonra döviz patlayınca iptal oldu. Pandemi çip krizi vs derken anca geldi o da tam gelmek sayılmaz. Bir model araba 8 tane şarj istasyonu 1 tane de servis hizmetiyle geldi. aşırı kısıtlı geldi kısacası. Ben gelmiş bile saymıyorum açıkçası

 • Unreal Mannequin @mannequin

  @firat_duran @gurkan-atilgan Tabi ki 1-2 sene önceden belli olacak. Ben yarın geliyorum diyerek iş mi yapılır. Benim sorduğum neden Togg'un çıkışıyla aynı anda? Daha insanlara satılan arabalar teslim edilmeden, aynı klasmanda Togg'dan bin kat daha tecrübeli, kendini kanıtlamış bir markayı piyasaya sokuyorsun. Hükümetin yaptığı her şeyde bir hinlik varken, kendileri aleyhine olan her şeyi yasaklayıp insanları mahkemelere çıkartırken, kendilerinin ürettiğini bildirdikleri bir araç daha satış bile yapmadan Tesla'nın girmesine niye izin versinler? Ben altında bir şey ararım kimse kusura bakmasın. Bana hiç de makul bir olay gibi görünmüyor bu.

  • AB9 @sqn

   izin vermeseler aslında altında bir şey araman gerekir. muhalif kitlenin de hayatın normal akışında ilerleyen şeylerden muhakkak anlam çıkarma çabası çekilir değil. "güneş neden doğudan doğuyor, çünkü bunlar doğuyu işaret etmesine izin veriyor, batıdan doğsa yasaklarlardı muhakkak" diyecek noktaya gelmişsin, geçmiş olsun.

   ps: ekleyeyim, izin vermemek için ellerinden geleni yaptılar, daha geçen ay çin'den gelen araçlara ekstra %20 ötv koydular, muhalif kitle olarak asıl buna dikkat çekmek gerekiyor. yoksa vatandaş çok daha uyguna model 3 de alabilirdi. özellikle istanbul içi trafiği otonomla beraber çözebilecek bir araç bu. iktidarda ben olsam direkt gider elon'la konuşur "elimizden geleni yapmaya hazırız, gerekirse istediğin ili pilot bölge seç" derdim, batarya üretimini ülke içine aldırmaya çalışır, bir an önce yasaları otonom sürüşe uygun olarak düzenlerdim. bugün parasını verip aldığın otonom araçta telefona baktığın anda kameraya yakalanırsan cezasını ödemek zorundasın. halbuki otonomun olayı bu, telefonla oynaman değil ama bakabilmene izin vermesi.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   TeslaTürk kanalında Emir vardı belki bilirsin, Tesla ülkeye geleli baya oluyor aslında, bunu hazırlığı zaten yapılıyordu, ben denk gelmiş ya da @agah dediği gibi hypetan yararlanmak için yapılmış olarak görüyorum

   sandığının aksine togg altyapısı da hazırdı teslanın da hazırdı zaten şarj cihazları falan hepsi birbiriyle uyumlu sektör standardı var, hazır olmama durumları yok

  • Unreal Mannequin @mannequin

   @sqn "izin vermeseler aslında altında bir şey araman gerekir. muhalif kitlenin de hayatın normal akışında ilerleyen şeylerden muhakkak anlam çıkarma çabası çekilir değil. "güneş neden doğudan doğuyor, çünkü bunlar doğuyu işaret etmesine izin veriyor, batıdan doğsa yasaklarlardı muhakkak" diyecek noktaya gelmişsin, geçmiş olsun."

   Siz 21 yıldır Türkiye'de yaşamıyorsunuz sanırım. Hayatın olağan akışında ilerleyen şeylerden dolayı başımıza neler geldi bizim.

  • AB9 @sqn

   @mannequin 35.5 senedir türkiye'de yaşıyor, mevcut düzenin değişmesi için elimi taşın altına koyuyor, 2015'ten beri her seçimde sabahın köründe kalkıp takım elbisemi giyip akşama kadar sandıkta görev alıyor, sayımında aktif rol alıyor, sonrasında da seçim torbasını sırtlayıp ilçe seçim kuruluna teslimine kadar eşek gibi görev alıyorum, sonuçlarını da bizzat gözlemliyor ve yaptığım işten gurur duyuyorum. yine de bu düzenin değişmesi için hiçbir dahlerinin olmayan doğal süreçlerde bit yeniği aramaktansa yaptıkları bariz hataları ön plana çıkarmak için elimden geleni yapıyorum, size de tavsiye ederim. mesela bir üstteki yorumda sonradan eklediğim kısımları okuyup siz de o kısımlara dikkat çekerseniz daha müreffeh bir ülkede yaşamamız için katkı sağlamış olursunuz.

   yine dün bizim için daha iyisini tesla'ya da önerdim: https://teknoseyir.com/durum/1628615, şu hamleyle bile 400k ucuza (hatta alttaki batarya paketi önerisiyle daha da ucuza) getirilmiş olsa, bir an önce elektrikli dönüşümüne girmiş, şehirleri kaplayan karbonmonoksit ciddi manada azalmış olabilir, hatta otonomla birlikte kaza oranları da son sürat düşer ve en temel hakkımız olan yaşam hakkına daha hızlı koşuyor olabilirdik. dolayısıyla "nasıl izin verdiler" değil, "önlerine çiçekler serilmesi gereken sürece neden bu kadar taş koydular" daha doğru bir soru.

   not: "önlerine çiçekler serilmesi gereken süreç" eşittir otonom elektrikli araçların yaygınlaştırılması; eşit değildir tesla.

 • Agah @agah

  hazır millette bir elektrikli araba sevdası oluşmuşken bunu değerlendirmek için en uygun zaman bu zaman. sonrasında bazıları elektrikli araba aldık ama bize bizim yere henüz uygun değilmiş bu demeye başlayacak.

 • Ziya @zerkara

  Dış güçler TOGG çıkınca hemen gidin demiş 😀

 • Birkan @birkan-akar

  Belki togg u teslanın geleceği zamandan bir tık öncesine denk getirdiler?

 • qubit @qubit

  Çinliler bile geldi, Tesla niye gelmesin? Bir yerde pazar varsa malı olan gelecektir, gayet doğal.

 • yah erşeyim yah içim @sormadunyamnebicim

  Üstad pazar bir anda kızıştı. Daha öncesinde zaten girişimleri oldu. Pandemi + kötü ekonomi + seçimleri derken bekle bekle nereye kadar deyip demekki giriştiler bu işe.