3.5 sene dile kolay... Yok IELTS'e hazırlan, yok IBDP yap, yok kişisel beyan hazırla, yaz okullarına başvur, CV'ye ekleyebilmek için alanda deneyim kazan, mesleki gölgelendirme yap, bir ton sertifika al, gönüllülük yap, okulda kulüp aç, boş zamanlarında roman oku, vesaire...

Başvurduğum okullardan daha hiç birinden ret cevabı almadım. 5 tane kabulüm var fakat UCAS'dan en istediğim tercihlerden biri geldi. Şu ana kadar çok tereddüt ettim, bırakmak istedim, zaman zaman ekran veya duvarlar üstüme üstüme geldi, fakat şu an hepsinin beni bu ana hazırladığını anladım.

Bilmiyorum bu birinin işine yarar mı, sadece deneyimimi ppaylaştım, buradaki insanların bir çoğu yüksek eğitimde veya yüksek eğitim yaşını geçmiş (ki asla eğitimin yaşı olduğunu savunmuyorum) fakat sadece bu güzel haberi de her gün kafamı dağıtmak istediğim internet sitesinde paylaşmak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • prometrik @prometrik

  1 ön lisans, 3 lisans ve 2 y.lisans bitirmiş biri olarak ne yaşı? Okumanın sonu yok. Yeter ki gelişime açık olun.

 • Emre @emre64

  Hayırlı olsun hocam. Ben de yüksekteyim şu an, ders aşamasındayım. (Bölümüm İngilizce Öğretmenliği.) Tek sıkıntım lisansa geç başlamış olmam, o yüzden MEB atama açarsa girmek zorundayım çünkü aslında yükseği karşılayabilecek bir bütçem yok. Şu an iş olmadığı için ve aslında gerçekten de yapmak istediğim için girdim. (İstesem 2-3 ayrı kursta çalışıp bir asgari ücret denkleştirebilirdim ama değmiyor.) Bütçem olsa MEB'de çalışmak aklımın ucundan bile geçmez çünkü bilim yapmak istiyorum. Ama ne burs var, ne de çalıştığıma değecek bir iş. (Tek olan şey vakit.) Özel ders veriyorum ama onda da insanlara ulaşmak çok zor. Üniversitede kalmak istiyorum ama kontenjanlar çoktan dolmuş, nasıl gireceğim hakkında hiçbir fikrim de yok. Bir kesinlik de yok ortada, ne zaman nereye başvuracağım belirsiz.

  Geçen sene girdim KPSS'ye, MEB'de atanabilecek bir puan aldım ama 1 yıldır bekliyorum atama açılmasını. Girsem de yükseği bırakmayı düşünmüyorum ama, en azından ders aşamasını geçebilirsem tezi çalıştığım yerde yaparım diye düşünüyorum. 8-5 işe gidip para kazanmak, hayatı düzene sokmak güzel ama ben ideallerim için çok şey bıraktım arkada, bu yüzden başladığım işin hakkını vermek istiyorum. Belki bir gün ben de böyle bir teklif alırım 😀

  Kısacası Türkiye'de akademi bir bilinmezlikler dünyası ama güzel sonuçları da olabiliyor. Bir umut işte.

 • Hater @hater

  Hocam maddi açıdan değer kazandıracağına inanıyorsanız devam. Yoksa okumak için okunmaz anca hobi olarak yaparsınız

 • fotis @fotis

  Kutlarım. Hikayenizi blog olarak detaylı bir şekilde paylaşırsanız eminim daha çok kişiye ilham verecektir.

 • Papa Emeritus @pope

  Hayırlı olsun burs var mı teklifte? Ben lisans için University College London'a basvurmuştum, kabul geldi ama burs gelmedi. 2018 gibi yıllık 18.000 GBP ödemem gerekiyordu galiba, simdi 30.000'lere çıkmış. O parayı ödeyecek olsam ne yapayım Ingiltere'de gider ABD'de takılırım 😀 Italya'da okul bedava olduğundan ve üstüne 1.000 EUR civarı aylık burs gelince orada devam ettim.

 • ammavelakin @ammavelakin

  Tebrikler. Özel değilse hangi bölüm hangi okul hocam?

  • Mickey Mouse @mickey

   Teşekkür ederim. Business Management başvurdum hepsine. Okul listesini de yazayım.

   Queen Mary University of London - Business Management with Integrated Foundation Year (NN13)
   Brunel University London - Business and Management (N100)
   University of Surrey - Business Management (N200)
   University of Greenwich - Business Management (N201)
   Hult International Business School - Tam bölüm ismini hatırlamıyorum ama Business Management olduğunu düşünüyorum.

   Beklediklerim
   University of Westminster - Business Management (N900)
   King's College London - Foundation Year

 • Omer @omerf97

  Vay be en son 6 sene önce girmiştim UCASin sitesine 😀