Günümüz pil teknolojisi düşünüldüğünde, elektrikli araç için en mantıklı sistemi Nissan geliştirmiş bence. Araçta 2 tane elektrik motoru var, biri ön tekerler diğeri arka tekerler için. 1 tane de benzinli motor var ama şanzıman, diferansiyel, şaft vs yok. Çünkü benzinli motor sadece pilleri şarj eden bir jeneratör. Dolayısıyla yolda kalacağım, menzil yetmeyecek gibi bir derdiniz yok. Benzini koyuyorsunuz şehir içinde 5-6 lt bandında benzin yakan ama aynı zamanda elektrikli motorun torkuna ve hissiyatına sahip bir aracınız oluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=O_R6Y87Yy3w

Nissan X-Trail e-POWER test sürüşü | Kendi kendini şarj eden elektrikli araba

Önce nedir bu e-POWER sorusunun cevabını veriyoruz, daha sonra Nissan'ın yeni teknolojjsi e-POWER'ı yeni X-Trail'de deneyimliyoruz. Önde ve arkada iki elektr...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozeba @ozeba

  Bataryasını biraz daha büyük yapıp evden şarj ederek yola çıkılsa günlük ihtiyaçlar için 100km civarı bir menzili olsa. Eğer daha fazla menzile ihtiyaç varsa jeneratörü çalıştırıp elektrik ihtiyacını karşılasa daha mantıklı bir sistem olabilir belki. Bu haliyle çok ilgimi çekmedi.

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Bence tam tersine çok mantıksız. Elektirikli araçların sunduğu hiç bir avantajı sunmuyor neredeyse. Sessizlik desek yok.
  Sıfır emisyon egosu desek yok.
  Gece evde ucuza şarj edip benzinli araçların 3 te 1 i yakıt ödeme imkani yok.
  Bakım derdi olmaması avatjai yok. İçeride çalışan bir motor var onun yağı filtresi iviri ziviri hep masraf.

  Üstteki arkadaşın dediği gibi plug in hybrd ama range extender şeklinde olsa çok mantıklı olur. Evde gece şarj edeyim 150-200 km gidebiliyim uzun yolda jenarator sarj etsin bari. Ama bunda öyle bir imkan da yok.

  • Unreal Mannequin @mannequin

   Benim için önemli olan aracın ne kadar yol gidebildiği, acaba yolda mı kalacağım, şarj istasyonu nerede acaba diye düşünmek istemem.

   Her gece telefon şarj eder gibi araç şarj etmek de istemem, üstüne araba şarj edebileceğim bir evim de yok zaten.

   Sıfır emisyon zaten dünyanın en büyük yalanı. Kömür yakılarak üretilen elektriği harcayana araç nasıl 0 emisyonlu olabilir ki?

   Range extender da olsa benzinli içten yanmalı motor illa ki bakım gerektirecek.

   Son yoruma katılıyorum, üstte de belirttim zaten.

  • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

   @mannequin bence siz pek elektirikli araç müşterisi değilsiniz şimdilik. Benzinli araçlar daha mantıklı olabilir sizin için. Elbette bunula aynı olmaz ama istisnalar harici benzinliler hep turbo ve ciddi iyi torklari var.