#Lava #DemirDöküm
Uzun süredir birçok demir döküm tava/tencere kullandım. Evimde birçok Lava marka tava ve tencere bulunmakta. Lava'nın müşteri memnuniyeti politikası hakkında 2 olayı anlatmak istedim.

1- Yaklaşık 1,5 yıl önce aldığım demir döküm tencereyi 3 hafta öncesine kadar gayet memnuniyetle kullanıyordum. Bu tencereler eski demir dökümler gibi değil, içinde emaye kaplaması bulunuyor, bu sayede paslanması önleniyor ve biraz yapışmazlık özelliği kazanıyorlar. Ben bu tencerenin içine büyük ihtimalle mermer dövecek (havanın dövme parçası) düşürmüşüm ve içindeki emayede yaklaşık 5 mm çapında bir dökük oluşmuş.

2- Annem, bende de bir adet bulunan, kızartma tavası olarak geçen demir döküm tavasını lavabonun altındaki dolaba koymuş. Lavabodaki bir sızıntı yüzünden tavanın içi su dolmuş ve birkaç hafta bu şekilde kalmış. Su kireçli olduğu için de tavanın içi tamamen kireç kaplanmış. Bir kaç farklı temizleyici ile yıkayıp çıkartmaya çalıştık ancak çıkmadı. Sonunda "bu kadarı yeter, çıkmıyor ama bir sorun olmaz herhalde" diyerek kullanmaya karar verdik. Tavayı ocağa koyduğumuzda üzerindeki emaye kaplama, kimyasalların da etkisiyle küçük küçük patlayıp dökülmeye başladı. Bendeki tavayı çok uzun süre kullandım, hala daha kullanıyorum ama böyle bir sorun olmamıştı. Annemin tavasındaki sorunun yanlış kullanımdan kaynaklandığı aşikar. (Bu tavanın yaşı 3 - 3,5 yıl arası)

Bendeki tencerenin de emayesinde küçük bir döküntü olunca Lava'nın müşteri hizmetlerine mesaj attım. Amacım ücretini ödeyip ürünleri onarıma göndermekti. Sonuçta demir döküm bir ürün ve üzerindeki kaplama temizlenip tekrar yapılabilir diye düşündüm. Müşteri hizmetlerine olayları aynı bu şekilde anlattım ve ücretli onarım servisleri olup olmadığını sordum. Benden ürünlerin fotoğrafını istediler ve ürünleri kendilerine ücretsiz olarak göndermemi, ürünleri ücretsiz olarak değiştireceklerini söylediler. Bunun üzerine, ürünlerin garantisi olmamasına rağmen değiştirecekler mi diye sorduğumda da, normalde ürün değişimi yapmadıklarını ama ürünlerin kaplamasındaki bozulmadan dolayı değiştireceklerini belirttiler.

Sonuç olarak gönderdiğim tencereyi yenisiyle değiştirdiler. Annem henüz tavanın gönderimi sağlamadı, ancak onu da değiştirecekler. Lava kullanın, kullandırtın. Dandik teflon tavalara bir ton para isteyen firmalar varken Lava gibi kaliteli, uygun fiyatlı, evladiyelik demir döküm ürünler üreten, ürünlerinin arkasında duran, müşteri memnuniyetine önem veren firmaları destekleyin. Teşekkürler Lava.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alptekin @alptekinck

  kireci sitrik asit güzel çözüyor da kaplamayı da söker miydi bilmiyorum

 • katan @katan

  Döküm tavalara Türkçe karşılığını bilmiyorum, özür dilerim ama "seasoning" diye bir işlem yapılıyor. Bunu arada bir yapmak gerekiyor.

  Kısacası bir bez ile tavanın her yerine çok ince bir katman sıvı yağ (her yağ olur ama en iyi sonucu keten tohumu yağı veriyor) sürüp en yüksek derecede fırında pişiriyorsunuz. Bunu bir kaç sefer tekrarlayınca tavada yağ bir katman yaratıyor ve teflon gibi hem yapışmayı engelliyor hem de paslanmayı engelliyor. Bu katman asidik malzemelerle (çeşitli sebzeler, sirke vs.) temas ettikçe aşınıyor. O yüzden arada bir tekrarlamak gerekiyor.

  Bundaki emaye nasıl bir şey bilmiyorum ama normalde bunların bakımı böyle oluyor. Zaten çok ters bir şey yapmazsanız bu tavalar gerçekten ömürlük. Zamanla üzerinde yanmış kalıntılar vs. birikirse tel fırça uçlu matkap ya da benzer bir zımpara makinesi ile demirin üzerinde ne var ne yok alıp tekrar seasoning işleminden geçirip sıfır gibi baştan başlıyorsunuz.

  • Suicide @suicide

   bahsettiğiniz eski tip döküm tencere ve tavalar, yenilerde zaten belirtilen kaplama bulunuyor.

  • Unreal Mannequin @mannequin

   Seasoning emaye kaplı olmayanlarda gereken bir işlem. Emaye kaplama sayesinde bu işlemi yapmanıza gerek kalmıyor. Emaye aslında cam. Cam tozu ile kaplanan tencere ısıtılınca cam eriyerek tencerenin üzerini kaplıyor. Cam olduğu için hem sağlıklı hem de dayanıklı. Seasoning gibi bir işlem gerektirmediği için de kullanışlı oluyor.

  • Unreal Mannequin @mannequin

   @mannequin Bu arada eğer "onarım yapmıyoruz" gibi bir cevap alsaydım, tüm emayeyi kaldırıp dediğiniz gibi, eski tip tava gibi kullanmayı düşünüyordum.

  • katan @katan

   @mannequin Anladım. Ama bu emaye olayı benim kafama çok yatmadı yine de. Ne kadar gidiyor normal kullanımda bu emaye?

  • Unreal Mannequin @mannequin

   @katan Normalde emayenin bir ömrü yok. Fırın tepsileri, ocak ızgaraları gibi ürünler de emaye kaplı oluyor. ve bunlar oldukça dayanıklılar. Benimki gibi kullanıma dayalı bir hata olmadığı sürece ömürlük oluyorlar. Benim evimde 5 tane demir döküm ürün var, sadece birinde böyle bir sorun yaşadım, o da büyük ihtimalle, zaten çok ağır olan mermer döveceği tencerenin içine düşürmem yüzünden oldu.