Dslr kameralar ile ışık şiddeti ölçümüyle ilgili bilgisi olan var mı? Yakın tarihte yürüteceğim bir akademik çalışma için buna benzer bir ışık şiddeti ölçere ihtiyacım var. Bir şekilde termal kameraların çıktısı gibi, bir ısı haritasına benzer ışık şiddeti haritası oluşturmam gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Barış Şener @barisener

  Pozometreden bahsediyorsunuz sanırım ama daha önce kullanmadım ve nasıl bir çıktı veriyor bilmiyorum.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Harita vereni görmedim. Pozometre ama bizim kullandığımız cihazın adı. Bunu cep telefonları ile de yapıyorlar da ne kadar güvenilir bilmiyorum. O zaman telefonun gördüğünü kayıt etmek mümkün olurdu.

 • eaydogan @eaydogan

  DSLR ile ışık şiddetini ölçemezsiniz, kamera bunu ortalama, spot, nokta vs. şeklinde yapıyor ve sadece pozlama değerini buna göre hesaplıyor. Size bir değer lazım (ışık şiddeti için kandela(cd)), DSLR bu değeri vermez. Dolaylı şekilde ışık şiddetini durumları karşılaştırarak daha az/fazla şeklinde sıralamanızı sağlar ancak. Diyaframın ve pozlama süresinin kaç durağında ışığın ne kadar değiştiğinin hesap tabloları var, kameranın verdiği diyafram/enstantane değerlerine göre bu hesaplamayı yapıp durumlar arasında sıralama yapılabilir. Bu da belli aralık için mümkündür, her kameranın ölçüm ve hesap yaparak doğru pozlama değerini vereceği aralık, bir fotometreye göre oldukça kısıtlı olacaktır.

  Siz ancak sabit pozlama/diyafram/iso değeri ile fotoğraf çekip siyah/beyaza çevirerek ve her pikselin gri değerini ışık değeri olarak hesaplayacak bir algoritma ile dolaylı yoldan buna benzer bir şey yapabilirsiniz. Aynı sabit pozlama değerlerlerine göre bilinen farklı ışık şiddetinin gri değerleri ile ilişkilendirme yaparak dolaylı yoldan ölçüm yapabilirsiniz belki, ne kadar sağlıklı olur bilemem, dinamik aralık da yeterli olmayacaktır çünkü.

  Kamera, sensör, lens özelliğine göre hazır çekilmiş fotoğraflardan bunu yapacak bir program vardır belki araştırmak lazım.

  Akademik bir çalışma için size gelişmiş bir fotometre gerekecektir, DSLR ile yapmak/yapmaya çalışmak çok zorlu ve dolaylı olacağından yanlış sonuç verebilir.

 • Efe Kayrak @shyrelia

  @gamsizm @eaydogan @johan28 @barisener hocam tek bir noktanın değil bir alanın değerlerini okuyabilmem gerekiyor.

 • Efe Kayrak @shyrelia

  https://gloptic.com/products/gl-opticam-1-0/

  Bahsettiğim işi yapan bir ekipman varmış, inş pahalı değildir.