#HogwartsLegacy 'i bilgisayarda düzgünce sorunsuz oynayabilen var mı ? ilk chapter kısmından sonra okula girince oyun felaket drop yiyor hayvan gibi kasıyor. Bugün mü dün mü ne update gelmiş oyuna artık girilmiyormuş bile öyle kötüleşmiş. Hadi dedik oynayalım, sağolsun arkadaş hesabı verdi girdim indirdim oynuyordum hatta yama bile yaptım türkçe oynarız ne güzel.

Hayır oyunda grafikte öyle '' VAY ARKADAŞ YA ADAMLAR NE YAPMIŞ BÖYLE '' türden de değil. Ne verecez kardeşim sana ya 11. nesil i7, 16 gb ram, ve 3060'ı verdik önüne daha ne verelim abicim ? 1080p de adam gibi 60 fps dahi oynatmasını geçtim, oyun oynanamayacak kadar droplu ve hayvan gibi kasıyor. DLSS'i ultra performansa alıyorsun herşeyi low yapıyorsun gene aynı. Birde bu rezalete 600 700 lira para isteniyor.

Acaba bu kadar para verenler şuan ne düşünüyor ? Bende böyle olunca alt f4 çektim hadi eyvallah silecem gidecek ya böyle saçmalık olmaz. Korsana düşünce denuvo mudur nedir o pislikten kurtulunca sorunları düzelir bu oyunun, ama şuan için bence para mara vermeyin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • anıl @anil_

  Frametime çok dalgalı oyunda. Yüzde 1 değerleri de sapıtıyor. Akıcı bir şekilde oynayabildiğin oyun çıkmıyor son zamanlarda.

 • freshmind @freshmind

  Geçen birisi sayıları ile Twitter'da Digital Foundry kanalının altında paylaşmıştı... son 18 aydır falan neredeyse bütün büyük yapımların pc çıkışları sıkıntılı. Shader compilation, frame-time kararsızlıkları bunların başında geliyor. PC portları saldım çayıra mevlam kayıra dönemine tekrar dönmüş durumda. AAA ve konsol odaklı yapımlarda durum böyle. Konsolların hazır compile edilmiş shaderları, fast-fatch sistemleri, low level api'leri bayağı yardımcı oluyor onlara. Şimdi birde soğuk-sıcak veri çevirisi olmadan SSD'den doğrudan veri çekme geldi 2 yıldır konsollara. PC'yi bayağı kötü vurdu bu gelişmeler. Bir tek Forspoken PC'de belleğe başvurmadan doğrudan veri çekmeyi destekleyen oyundu mesela. 2 yılda 1 tane oyun (o da bayağı kötü bir oyun) geldi pc'ye.

  PC hala düz mantık, tek çekirdek üzerine, bütün ama bütün yükün işlemcide olduğu, deli gibi driverlar olsun, shader olsun imza sırası bekleyen veri setleri ile boğuşup durur oldu. Eskiden konsolların zayıf işlemcileri yüzünden pek hissedilmiyordu bunlar. 1.6 ghz tablet işlemcili, HDD'den eski usül veri çeken, onu bile HDD standartlarına göre çok sorunlu çeken cihazlardı. Ama bu neslin orta seviye PC'ye eş değer konsolları, yeni nesili yakalayan mimarileri ve hızlı ssdleri, cihaz odaklı oyun geliştirme avantajları ile son 10-12 yıldır falan ilk defa çelme takmayı başardılar PC'lere. Digital Foundry'den Alex bu konuyu çok güzel açıklıyor. PC ne kadar güçlü olursa olsun, simültane bir şekilde, oyunda asset çizerken, aynı zamanda shader compile edemiyor. Böyle bir mimari falanda yok zaten. PC için inanılmaz bir yük bu. Vulkan bir yere kadar başarıyor, o da her oyun motoru ile güzel çalışmıyor. DX12 zaten bu güne kadar ki en kötü kütüphane olarak anılıyor.

  Hogwarts Legacy'de de durum aynı. Oyun işlemcinin tek bir çekirdeğini yükleniyor, gerisi boş. Tonnnnlarca darboğaz yaşıyor oyun. PC'de kuzenin steam hesabı ile denedim baktım felaket, reddit'de de millet bağırıp çağırınca, biraz baktım millet ps5'de ağızlarının suyunu akıtarak oynuyor. Bende orada bir arkadaş ile ortak aldım, Balanced modda 120 hz konteynırında 40 fps olarak 1800p-2160p dinamik çözünürlük ile oyunu oynuyorum. 30 saati geçtim, 1-2 tane bug hariç hiç bir sıkıntı görmedim. Masal kitaplarından fırlama gibi oyun.

  • imperio @imperio

   Tek çekirdek kullandığı yok hocam ya. Hepsini kullanıyor tek çekirdek işi nereden çıkıyor 2023'te anlamıyorum. Bir çekirdeğe diğerlerinden daha fazla yüklenmesini kastediyorsan o tüm oyunlarda ve Windows'un kendisinde var çünkü çekirdeklerin hiçbiri aynı performansta olmaz, aralarında en çok frekansa çıkabileni Windows seçer ve o birincil çekirdek olarak belirlenir uygulamalar da ilk önce ona yüklenir performans artışı için. AMD kullanıyorsan Ryzen Master yazılımı hangi çekirdeğin en iyisi olduğunu gösteriyor hatta. Bu tek çekirdek kullanıyor demek değil önce onu kullanıyor demek. Yanlış bir durum yok.

   Konsol versiyonuyla PC'nin ilgisi yok bu arada. Konsoldaki görüntü PC'nin Medium'u gibi biraz video izlediysen farketmişsindir. Aynı şekilde konsolda bazen kapılarda yükleme yapıyor bekletip PC'de o da yok hızlı SSD kullanıyorsan. O yüzden bu oyunun pc ve konsolunu performans olarak karşılaştırmak mantıklı değil

  • Orcun @orcun

   PC tarafında dikkat edin bu denovu denilen garabet korsan korumalı çıkan her oyunda aynı bokluk var. Oyun kırılınca rahatlıyor. Bunu yıllarca millet A:C serisinde gördü. Yıllarca bu oyun denovu korumasıyla çıktı pc tarafındada hep sıkıntılar oldu. Bizde ps3 ps4 varken yağ gibi oynardık pc tarafında o dönem 8 16 gb ramlere sahip ağır abi makinelerde hep sorun çıkardı. Biz oyunun tadını alırdık millet sürünüyordu.

  • freshmind @freshmind

   @protego "Tek çekirdek kullanıyor" söylemi "heavily relies on one core" meselesi yüzünden kullandığım bir ifade. Uygulamalardaki en iyi çekirdeği seçmek ile bir alakası yok buradaki mevzunun. Crytek'in oyun motoru mesela. Daima single-core optimized olarak kaldı. Optimizasyonu iyi olmayan UE4 yapımları. PC'de 1-2 çekirdek ile bütün her şeyi paketleyip açıyorlar.

   Mark Cerny'nin zamanında ps4'ün zayıf işlemcisini nasıl kullandıkları ile ilgili bir makalesi vardı. Neredeyse tüm çekirdekler eşit bir şekilde yüzdelik kullanıma sahipti. Yine oynadığım optimizasyonu iyi oyunlarda durum böyle. Spider-Man mesela son çıkan dönemlerde. 5800x'in bütün çekirdekleri, %50 üzerinde. Yine zıt durumu anlatmak adına bir başka örnek vereyim, Witcher 3'ün next-gen patchi bayağı eleştirildi, ne yaparsanız yapın, CPU darboğaz oluşturuyor, BvH yapısı çok kötü oyunun, DX12 doğal değil, wrapper ve RT GI işlemciyi mahvediyor. Orada mesela sadece 1 çekirdek %80-90'ları görüyor diğer tüm çekirdekler, %10'larda. Alex optimize ayarları vermeyi reddetmişti mesela. Çünkü oyun heavily relies on single core on CPUs ... Mevzu bu 🙂

   Teknoloji kanallarını takip etmiyor musunuz ? PC'de hala daha doğru düzgün işlemci kullanabilen oyun sayısı inanılmaz az. O yüzden tek çekirdek performansı yüksek olan cpu daima ama daima oyunlarda daha iyi performans verdi. 16 çekirdek 4.0 ghz değil, 8 çekirdek 5 ghz işlemci daha iyi sonuçlar verdi, veriyor. Millet bu konuda bağırıp çağırıyor artık isyan ediyor, sizin "2023, tek çekirdek diye bir şey yok" demeniz, ilginç...

   Eskinin sistem parası ile işlemci alır oldu insanlar. İşlemciler tek başlarına konsol kadar enerji tüketir oldu, millet havuzdan su çekiyor işlemci soğutmak için. Hala bir Crysis'i açtığında 60 fps'de 13900K boğuluyorsa, evet oyun işlemci çekirdeklerini kötü kullanıyor, eşit dağıtmıyor, tek çekirdek odaklı, async compute yok falan-filan deriz. İşin içinde olanlarda öyle diyor, çünkü sayılar ortada, çünkü bir problem var ortada 😀

  • imperio @imperio

   @freshmind 2023 tek çekirdek yok. Tekrar diyorum hatta daha da ilginç olsun, YOK. Crytek nereden çıktı anlamadım zira crytek'in de crysis'in de 2023'le hiç alakası yok. O ortada olan sayılar konusunda bir kanıt gerekiyor. Ben oynadığım hiçbir oyunda "tek çekirdek %90 diğerleri %10" görmedim. Teknoloji kanallarını takip etmeme gerek yok. Afterburner'la takip ediyorum. Hiç görmediğim bir şeyi çıkıp kanıtsız şekilde derseniz ki "bir çekirdek %90 diğerleri %10" "tek çekirdek kullanıyor gerisi boş" elbette derim öyle bir şey yok diye. Hogwarts Legacy'nin sadece tek çekirdek kullandığını kanıtlayan bir görsel gerekir aksi için. Varsa görseliniz beklerim. Kanıt istiyorum kanıt 😀 Benim görsellerim aşağıda, tüm çekirdeklerin full hıza çıkmasının yanı sıra en az 4 çekirdek gayet eşit şekilde dalgalanıyor. Ortalama olarak da %50 civarında seyrediyorlar. Ayrıyeten oyun boyunca GPU kullanımının %99 olması da zaten işlemci kaynaklı darboğaz yaşamadığını gösterir. Ki darboğaz yaşayacak bir şey de yok zaten %50 ortalama şekilde düzenli bir yük var 4 çekirdekte, 2 çekirdek de sadece oyun hızlandığında kullanımları yükseliyor, son 2 çekirdek ise sürekli olarak uyuyor, demek ki neymiş tek çekirdek değilmiş. Bakın ben kanıt getirdim. O söyledi bu söylediyle ilgilenmiyorum. 2007 argümanlarıyla da ilgilenmiyorum. Son birkaç senede çıkıp tek çekirdeğe yüklenen oyun varsa buyursunlar göstersinler. KANITlasınlar. Yok öyle bir şey. Ki bir de oyunların çoğunluğunun tek çekirdeğe yüklendiği gerisini kullanmadığı iddia ediliyormuş...

   16 çekirdek yerine 8 çekirdek daha performanslı demek veya oyunlar tüm işlemci çekirdeklerini çok verimli şekilde kullanamıyor demek başka; tek çekirdek kullanıyor gerisi boş demek çok başka. 8/16 çekirdek karşılaştırması ile tek çekirdek argümanı desteklenemez. 8/16 olayı doğru, çoklu çekirdek işinin hala tam oturmadığı da doğru, DX12'nin kötü olduğu da doğru ancak bunlar ilk baştaki önermenizle alakasız ve tek çekirdek kullanıyor gerisi boş diye bir şey yok.

  • imperio @imperio

   @freshmind Bundan tek çekirdek kullandığı sonucu mu çıkıyor? Çıkmıyor. Drop sorununu atıyorsunuz bana. Tek çekirdek kullandığı argümanını destekleyen ne var burada? Hiç. Ben size baya baya tek çekirdek kullanmadığını kanıtlayan bariz ve net bir kanıt attım. Daha üstüne denecek bir şey olduğunu da sanmıyorum.

   Buradan çıkacak tek bir şey var, fps düştüğünde işlemci kullanımı düşmüş. ANCAK; önce işlemci işler, işlemciden gelen hesaplamalara göre GPU işini yapar. Yani; işlemci kullanımında sıkıntı varsa gpu kullanımının düşmesi gerekir çünkü işlemciden veri gelmediği için GPU'nun görselleştirecek verisi olmaz ve GPU kullanımı da düşer. Bu görselde GPU kullanımı düşmemiş. Düşen tek şey cpu kullanımı. Bunun olabilmesinin tek yolu ise GPU'ya aşırı yüklenme olması. Ancak o durumda fps dibe vururken aynı anda GPU tam yükte kalır ve CPU kullanımı düşer. GT1030'a Ryzen 5800X3D takmak gibi. Aksi durumda yani işlemci darboğazı yaşandığında ise işlemci GPU'yu da beraberinde dibe çeker ve GPU kullanımı da yerlerde sürünür. Bu gayet net ve cpu darboğazını sisteminde yaşayanların çok iyi bildiği bir senaryo. Açıklayıcı olmuştur umarım.

  • freshmind @freshmind

   @protego Bir kaç SS daha çektim, Witcher 3'ten de SS aldım, resmen %0'lar var, ama buraya şu resimi attıktan sonra "bir hata oldu lütfen tekrar deneyin" diye mesaj alıyorum SS'leri atamıyorum. Yalan mı söyleyeceğiz bu yaşmızdan sonra ?

   Senin attığın tablo bile ideal değil. Bizim tablodan daha iyi ama işlemci hızının yüksek olması, kullanımın iyi olduğu anlamını taşımıyor. Çekirdekler arası gecikme olmaması için neredeyse bütün işlemcilerin kullandığı bir yöntem. Masaüstünde fareyi gezdirsen aynı hızları alıyorsun.
   Bir önceki mesajında konsol medium ayarlar demişsin, o da yanlış. ElAnalistadebits kanalında Fidelity modunda PC Ultra/High arası bir ayara sahip olduğu söyneliyor konsolların, videosu karşılaştırması var. Performance modunda görseller düşüyor.

   Calisto Protocol, Dead Space Remake, Sackboy, Elden Ring, Forspoken, Darktide, Warzone, Dying Light 2 ... Bunlar yeterince 2023 değil mi senin için ? Hepsinde tek çekirdeğe yüklenme, hepsinde Shader-compile problemi, hepsinde berbat frame zaman aralıkları vardı. Millet Stutterfest diye hashtag açtı bu oyun kategorisi için.

  • freshmind @freshmind

   @protego Mesajlar gitmiyordu, editledim, yollarken hata oluştu, resmin altına yorumu yazamadan cevap atmışsın. Hogwarts Legacy, düzgün çalıştığında işlemcini kullanıyor olabilir ki bayağı büyük bir patch geldi. Ama 2023 işlemcilerde, tek çekirdeğe yüklenmede sorun yok diye bir şey söyleyemezsin. İki google araması yapmak, youtube girip 2 video ile check etmek de zor değil mi ? Oyunun optimizasyonunun kötü olduğu bağırılırken, bana burada tek çekirdeğe yüklenmediği 1 tane SS atıp geçiyorsun. 2 yıldır bütün PC oyunlarında Shader'ları paketleme problemi var, sadece tek çekirdek bu paketlere ihtiyaç duyulduğunda kullanılıyor. Oyun 8 çekirdeğin tümü ile beraber o anki shaderları compile edemiyor. Drop ne ya ? Cs mi oynuyoruz ? Bu şekilde oyun mu oynanır ? Buna nasıl gözünüzü kapatıyorsunuz ? 10 fps'den 53 fps'ye çıkınca oyun - oynanır halde mi oluyor ? Shaderlar istendiği anda tek çekirdek dışında bir şeyi kullanmıyor oyun, nokta. Bu da bu sıkıntıları oluşturuyor.

   Makaleler var diyorum, bu işi hakkı ile yapan siteler var diyorum, biz yaşadık diyorum, kanıt at diyor, atıyorum, hala bir kabul etmeme şekli. Geçen deprem meselesi içinde 99 çok başka bir şey, bu depremle karşılaştırılamaz o kadar büyük değil diyordun ... Gördünüz mü 99'u ? Demek ki her şeyi bilmiyorsunuz, demek ki bir tek sizin dediğiniz doğru değil... Lütfen artık ya, Kuran-ı Kerim'den çıkmış gibi konuşuyorsunuz.

  • imperio @imperio

   @freshmind Tekrar söylüyorum bilmemne kanalının ne söylediği ile zerre ilgilenmiyorum hocam. Burada bi eleman var sürekli Şengör şöyle dedi Şengör bunu dedi diye dolanıyor. Ona benzemesin iş. Yanlış falan değil. Konsol yayıncılarını gördüm. Saçlar kötü yüzler bulanık texture'lar düşük kapılarda yükleme var. Ben droplar hariç 90 fps ile oynuyorum, konsolda herşeyi açıp 30fps'e kitliyorlar yine yüzler bulanık bilmemne. PC'nin high ultra arasıymış, yersen. Değil yahu değilç 25 saat oynadım sonra gidip sevdiğim yayıncıların konsol yayınlarına baktım alakası bile yok grafiklerin. Bir nesil farkı var resmen.

   Witcher 3 yeni güncellenmiş versiyonu herhalde bu, sorunu ne bilemem, bende böyle bir sorun yok. Hata olduğu da ortada. Oyunu altı üstü güncellediler. Remake değil. İlk versiyonunda bile böyle bir sorun yoktu. Bişeyi bozmuşlar belli ki bunu yaşayanlar olduğuna göre. Bu demek değil ki oyun öyle tasarlandı. Bunun gayet farkındasın sen de. Ayrıca işte burada cpu darboğazı kendini göstermiş, cpu gpu'yu da beraberinde aşağı çekmiş. Güzel bir örnek.

   Ben kendimdekinin ideal olduğunu söylemedim zaten. Var mı öyle bir cümlem? Yok. Tersine, çoklu çekirdek olayı oyunlarda oturmamış durumda yazdım. Ancak bu demek değil ki Hogwarts Legacy tek çekirdek kullanıyor. Konuyu zaten alakasız yerlere geldi 🙂 Hogwarts Legacy'nin tek çekirdeğe yüklendiğini söyledin. Ben de yok dedim. Konu Witcher 3 remaster'a geldi. Söylediğin diğer oyunlarda da, tek çekirdek kullanıyor gerisi boş diye bir şey yok. Yazdığın oyunların yarısını oynadım, hiçbirinde tek çekirdek kullanımı görmedim. Hiçbiri İDEAL DEĞİL. Hepsi SORUNLU. Ancak hiçbiri de tek çekirdek kullanmıyor.

  • imperio @imperio

   @freshmind Kuranı kerim mi? 😀 Deprem mi? 😀

   İddian: Hogwarts Legacy tek çekirdek kullanıyor.

   Benim karşı görüşüm: 4 çekirdek eşit olarak kullanıyor + 2 çekirdeği gerektiğinde kullanıyor. Görsel kanıtı burada.

   Tartışacağım noktanın sonu. Başka diyecek hiçbir şeyim yok. İyi günler

  • freshmind @freshmind

   @protego Shader compile ederken, işlemcinin tek çekirdeğine muhtaç kalıyorlar. Bu da "drop" dediğiniz sahnelerin oluşmasına yol açıyor. Bunları tolere ediyor musunuz ? Oyunlar hala tek çekirdeğe bağımlı yaşıyorlar. Bu kabul edilemez bu donanım fiyatları için - diyoruz. Witcher felaket durumda. Evet yenilenmiş dx12 versiyonu. İşlemci darboğaza girdiği anda sadece tek çekirdeğe yapışıyor, çünkü arka planda dx11 üzerinden dx12'ye wrapper ile sarmalanmış olarak geliyor. Bu tür "yeni sahne", "yeni efekt" , "yeni düşman" gibi durumlarda bütün sistem stop ediyor, işlemcinin tek çekirdeği o anki yeni veriyi işliyor ardından tekrar normale dönüyor (witcher'da, callisto da dönmüyor. onlar hep felaket). Buna tek çekirdeğe yüklenme diyoruz. Sistemi iyi utilize edememe diyoruz ki sizde biliyorsunuz. Bu stutterlar, droplar, kabul edilemez. 10 fps - 100 fps arası gidip gelen oyundansa 30 fps'e sabiti tercih ederim.

  • Orcun @orcun

   @protego Oyuna girebilirsem deneyeyim bende bakalım bizimkini kaç kullanıyor. 😀

  • freshmind @freshmind

   @protego Evet bu konuda çok kötü bir üslubunuz var. AAA oyun piyasası ile ilgili de tartıştığımızı hatırlıyorum. İddianız yeterince AAA oyun olduğu, insanların arayıp bulmadığı idi. 2 hafta sonra Microsoft döküldü, yeterince AAA kaliteli oyun yapmıyoruz diyerek, Sony geciktik dedi. Neredeyse oyun odaklı tüm mercilerde nerede bu AAA oyunlar, yılda 2-3 tanesine muhtaç ediliyoruz diye sesler yükseldi. Ama öyle bir yazıyorsunuz ki kendimizden şüphe ediyoruz. O ağza kuran ağzı derim ben. Çok bilmiş ağzı işte. Deprem konusunda da analistler çok büyük olduğunu yazmışlardı yine burada paylaşmışlardı, 99'dan daha büyük olamaz demiştiniz. Böyle bir hatalarını kabul etmeme seziyorum sizde. Az evelki tartışmanın hararetine istinaden o üsluba dem vurdum. Yerli, yersiz, gerekli, gereksiz... Bilmiyorum, ama yazdım.

  • imperio @imperio

   @freshmind 😀 Şimdi de olay AAA oyun sayısına gelmiş. Haklı çıkmak için konuyu nerelere çekeceğinizi ve nereden saldırmaya çalışacağınızı şaşırmışsınız. Hakaret edip sonra üslubunuz kötü demek de iyiymiş. 😀 Konuyla ne alakası var bilmiyorum ancak, sadece yeterince AAA var dememiştim, yeterince oyun çıkıyor demiştim. yılda 2-3 AAA oyuna muhtaç kalan kimse gitsin ötede oynasın. Söylediğiniz her şey o bunu söyledi bu bunu söyledi. Kendi fikriniz yok. Her yıl onlarca AAA çıkıyor. AAA'ların daha fazla artamamasının sebebinin de giderek uzayan oyun yapım süreleri olduğunu söylemiştim. 2000 senesinin AAA'sını 2 yılda yapıyordun şimdi 8 senede yapıyorsun. Bunun da arkasındayım. Hem AAA olsun, hem büyük oyun olsun, hem güzel olsun, hem grafiği muhteşem olsun hem müziği harika olsun hem oynanışı çok akıcı olsun hem senaryosu inanılmaz olsun hem şöyle olsun... sonra 500 kişilik stüdyo 8 yıl boyunca tek oyun üstünde çalışınca laf olur. Bunun kalkıp söyleyen "merciler" her kimlerse artık oyun yapımından zerre anlamayan ya da tek amacı tık almak olan insanlardır anca. Ya bekleyeceksin, ya da bir senede 250 tane AAA oyun beklentisine girmeyeceksin. 8 yılda yapılıyor 8!! Ona rağmen iyi çıkıyor yine. Anca Ubisoft gibi 4-5 tane stüdyoyu aynı oyuna koşunca işte 2-3 senede bir AC çıkabiliyor. Sırf Steam'de yılda 10.000+ oyun çıkarken 2-3 tane yapım bulabiliyorsan bunun içinden bu da benim sorunum değil vallahi. Steam istek listemde yüzlerce oyun var zamanım yok. 2022'de çıkan 10.000 oyundan kaç tanesinin ismine denk gelmişsindir? Baktın inceledin de demiyorum, ismine denk geldin? 200 tane var mıdır? Sanmam. 90'larda 2000'lerin başında çıkan her oyuna insanlar atlardı oyun oyun diye. Neden, sayı azdı, insanlar da bu kadar seçici değildi. Şimdi senede 10.000'den fazla oyun çıkıyor beyefendiler senede 2 3 oyuna muhtaçmış. Gözü doymuşluk deniyor buna. O kadar doymuşsunuz ki, beklentiler o kadar yüksek ki hiçbir şeyi beğenmiyorsunuz. Sadece en popüler oyunları duyup onlara bakıyorsunuz, onların da en ufak kısmını beğenmediklerinize kötü diyorsunuz. Herşeyiyle muhteşem olsun istiyorsunuz hem de bol olsun istiyorsunuz. Ha bu kötü bir şey de değil esasen doğal bir süreç ancak bunun için oyun sektöründe suç bulmak da saçmalık. Bunun bir de güzel şarkı çıkmıyor diyenlerin olduğu versiyonu var. Her yıl yüzbinlerce parça çıkıyor. Kaç tanesini dinledin de güzel şarkı yok diyorsun? 50 tane. Böyle devam.

   Ve evet 99 depremi daha kötüydü. 133.000 bina yıkıldı bağımsız araştırmalara göre. Ölü sayısını kendin tahmin et. Ölenlerin büyük çoğunluğu toplu mezarlara kayıtsız defnedildiği, iletişim diye bir şey olmadığı ve o dönem deprem çok infial etkisi yarattığı için o zamanki hükümetin de gerçek sayıları hesaplayıp bulmak işine gelmediği için gerçek sayı hiçbir zaman bilinemeyecek ve aynı sebepten resmi rakamlar çok düşük. Ama bu depremle 99'daki depreminin tahmini yıkılan bina sayılarını karşılaştırırsanız, üstüne tıpta yaşanan gelişmeleri falan da koyup yaralıların kaçının kurtarılabildiğini de düşünürseniz kat be kat daha kötü bir durum olduğunu tahmin etmek için "KURAN AĞZI" olmaya gerek yok. Biraz düşünebilmek ve mantık yürütebilmek yeterli. Ama şöyle yapalım en iyisi sen beni "kötü üslubumdan" dolayı engelle, ben de seni hakaret ve boş yapmaktan engelliyorum. iyi günler.

  • Orcun @orcun

   @protego Oyunda update'i yaptım birdaha şans verdim. 😀 Oyunda feci miktarda drop var. En basiti kapıları açarken niye oyun takılıyormuş gibi oluyor anlamadım gizli yükleme ekranı mı bunlar ? bir karatıyor birşeyler yapıyor çözemedim. Oyunda ha bire kedi sevdim 😀 bütün kedileri sevme şeyi aynı aynı animasyon giriyor ve severken başka ekrana geçiyor. 😀 Ya kedi sevecez alttarafı, neyse. 😀 Büyüleri öğrendik ama sıkıntı şu ara sahnelerde pelerinler uçuyor, yaşlı karı var birtane asası yoktu anında eline ışınlandı falan. 😀 Oralarda mesela masada olmayan sırada olmayan öğrenciler bir anda ışınlandı. Yani konuşma esnasında ayrı bir yükleme ekranına giriyor sanki öyle davranıyor. Kaplamalar bazen çok geç yükleniyor yürüdükçe geliyor falan. Köye gidecektik birisiyle kapıyı açtık dışarı çıkıyoruz zank diye en az 8 10 kişi bir anda ışınlandı boş arazide falan. Hareketler konuşmalar çok yapmacık. Animasyon işinde biraz eksiklikler var. Bunun yanı sıra da oyunda fps droplar harici fps de stabil değil. Koşturuyorsun ya mesela merdivenden inerken 140 200 fps dışarı çıkıcan 20 30 40 fps. Ben böyle dalgalı fps görmedim. Cpu kullanımları dengesiz, cpu core 4 yüzde 70 80 diğerleri 40 50 30 arası gidiyor geliyor. Gpu kullanımı droplardan sonra düşüyor yükseliyor. Genelde 90 civarı. Bu oyunu bence bir 6 ay daha erteleyip öyle çıkartsalarmış efsane olurmuş. O çünkü altyapı var oyunda o belli. Daha asayı aldık bilmemne aldık troll saldırdı vs derken çok ilerlemedim. Belki süpürgeyi alsak uçsak muçsak iş değişecekte bilmiyorum. Diyaloglar çok uzun ama iyi yanı y ile geçiyorum gamepadden bazen çok uzuyor. En gıcık eden şey böyle oyunlarda bizim prof vermiş görevi ateş bilmemnesini acilen öğren diyor gidiyon hocaya öğretecek eemmmaaaağ önce senden 2 tane şey istiyorum diyor ya isteme be ablacım öğrette gideyim görevi yapayım. 😀 Quictime eventler güzel bu arada sevdim yormuyor, ama keşke şu oyunu bir 5 6 ay daha erteleyip iyice cilayıp çıkartsalarmış çok iyi olacakmış. Bu arada ayarlar bende high 1080p dlss de kalitede ayarlı. Aşırı droplar bu sürümde gitmiş ama gene de var ve can sıkıyor. Özellikle ani dönüşlerde çok sık oluyor.

 • Ekrem @huseyinekrem

  32gb tamda droplar çok azalıyor. Ama bu optimizasyon özürlü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Adamlar PS3 de GTA5 çalıştırıyorlar bunlar kat kat güçlü donanımla adam akıllı bi oyun çıkaramıyor.

  • Orcun @orcun

   Azalıyor da 32 gb ram kimlerde var ? https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

   32 GB 13.84%

   Bütün steam kullanıcıları arasında 32 gb'a sahip kişiler yüzde 14 hadi olsun. 16 GB 51.74% 16 gb'ın oranı bu, şimdi oyun yapımcısı gerizekalı değilse der ki ben mal gibi 32 gb'ı şart koşmayayım 8 veya 16 olsun diye uğraşır de mi ? çünkü oyunu satacağı pazar steam. Steam'in elinde de veriler var. + oyun bu kadar kasmaya takılmaya rağmen vay anasını be herifler yapmış abi dedirtmedi. Beklemek lazım korsana düşsün denovu çöpü oyundan bir gitsin, ondan sonra bakılır.

 • imperio @imperio

  4K Ultra ayarlarda ortalama 90 fps alıyorum DLSS Balanced. Grafikler dehşet gözüküyor. Droplar var, geçenki patch ile biraz düzeldi, Oyunun DLSS versiyonunu manuel olarak güncelleyince de yarı yarıya iyileşiyor, ancak droplar hala var. Yeni yerlere girince drop yiyorsun hemen. Ama ilk hali gibi oynanmayacak seviyede değil, tolere edilecek seviyede. Ama 16gb ram bu oyuna yetmez o belli. Yeni güncellemeyle oyuna hiç girilmiyormuş diye kim dediyse uydurmuş, tersine ilk hali (erken erişim)oynatmayacak seviyedeydi, Steam'de en düşük oyuncu sayılarının olduğu bu saatte bile 350K anlık oyuncu var ve oyun olumsuz yorum bombardımanına tutulmayıp %93 olumlu incelemeyle gittiğine göre oynanmama durumu yok

  https://www.techpowerup.com/download/nvidia-dlss-dll/

  • Orcun @orcun

   Oyun olmamış ya sıkıntı orada. Bu oyun birde ps4 eski one s ve de el konsolu switch garabetine çıkacak. Nasıl olacak bu iş ? konsolda düzgün ama pc tarafında kötüyse bunda büyük sıkıntı var. 18 17 sene önceki knight online silkroad online oyunlarındaki gibi lobiye girince oyun kasıyor köpek gibi drop yiyor. Fanboyu hayvan gibi bu oyunun god of war'dan daha fazla fanboyu var. Oyunun ilk chapter kısmı yağ gibi akıyor bende high ayarda 60 fps ortalamayla oynuyordum. Oyun beni bir saldı okula gidek dedi yaşlı kekoyla götürdü anasını avradını dedik. 😀 Herifler öyle çakal ki 2 saati doldursun güzel çalışsın diye falan ilk kısımlar yağ gibi akıtmışlar sonrası her halde pc'e geliştiren ekip ölmüş bırakmış. 😀 2 saatten sonrada iade edeme diye kasmışlar. 😀 Yeni çıkmış bir oyunda online oyuncu sayısı çok doğal. Bunu 1 hafta sonra 1 ay sonra görmek lazım. Tabi o vakte oyun toparlanırsa. 😀

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Türkçe Yama nasıl? Başarılı ise ben de almak istiyorum oyunu.

  • Orcun @orcun

   Oyunu oynayamadık ki ? 😀 Güzel fena değil diyalogların çoğu çevriliyor ama tabi ai yapay zeka ile çevrilmiş. Oyunda ki işte soruları şıklı cevaplarda falan türkçe çalışıyor ama tabi çevirisi ne kadar kaliteli iyi bilmiyorum. Türkçeyi türkçeye çeviriyorsun durumu olabilir. 😀

 • Cem @cemturgood

  PC için lafım yok ama Xbox Series X'de hem grafikler cayır cayır hem de performans gayet iyi.

 • KaptanExa @kaptanexa

  İmkanın varsa bir 16 gb ram daha ekle olaylar çözülüyor.

 • Daviance @daviance

  Harry poter 600 lira ve leş optimizasyon ve single yok almıyım.

 • bekir @bekirb

  konsola geçtikten sonra başlarım pcye onla kim uğraşacak diyorum artık konsolda koruma anticheat felan yok sanırım onunda etkisi olabilir

  • Orcun @orcun

   Eskiden bu konsol portu oyunlar pc'e gelince sapıtıyor deniliyordu çünkü pc mimarisi ile konsol mimarisi farklıydı. PC gibi konsollar x86'a geçince haliyle çok daha iyi olacak böyle sorunlar olmayacak denildi. Geliştiriciler sevindi oh be kurtulduk sonunda dediler vs. şimdi bakıyoruz oyun konsolda süper pc de sorunlu. Konsolda korsan korumasına gerek yok zaten ama pc tarafında niye bu kadar güç isteniyor ? bütün konsolun gücü ps5 xbox series x vs bunlar birtane rtx 3060 edemiyor. Series x total gücü 12 teraflops, ps5 10 küsür teraflops iken birtane rtx 3060'ın gücü 13 teraflops'a yakın değil mi ? ve bu konsollar 4k 60 ve 120 fps odaklı aletler yeni nesil standartları var şu bu vs. vs. e aynı mimari o da x86 bende x86 ? ne fark var ? ondaki oyun yağ gibi akıyorda bende niye akmıyor ? dümdüz 3060'ı ben 8 sene önceki makineye takmadım ki pcie 3.0 ssd var 11. nesil i7 var daha 1 senelik alet yani ? eeee sorun ne ozaman ? işte sorun pc'e oyun geliştirmeyip konsol odaklı oyun geliştirip pc'i 2. plana atmaktan pc tarafında asla düzgün çalışamıyor oyunlar. O yüzden de millet ha bire konsoldan 2 3 kat daha güçlü aletlere pc parçalarına tonla para veriyorlar bu sorunlar olmasın diye ama durum böyle değil.

  • bekir @bekirb

   @orcun 11900k 4070ti olan arkadaş var warzone'da 2k 120 fps zor alıyor teraflops'a vurunca 4 kat daha güçlü ps5'den 2 sene öncekinin en top seviye işlemcisi darboğaza giriyor . ps5 içinde bildiğin ocsiz 5700g + 16 gb vramli 6600xt var orta sınıfın girişi bir sistem var gayet akıcı dropsuz çalışıyor. klavye mouseda çalışıyor pcden bir farkıda yok warzoneda keşke steam'de gelse ps5'e pcyi kaldırıp atsam 🙂