https://m.bloomberght.com/ibm-4-bin-calisanini-isten-cikariyor-2324038 #HaftalıkGündemeMalzeme #ekonomikkriz #IBM

IBM, 4 bin çalışanını işten çıkarıyor

ABD'li teknoloji şirketi IBM, toplam iş gücünün yüzden 1,5’ini oluşturan yaklaşık 4 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tegin @tegin

  Personel çıkart borsa değerin yükselsin...

 • Alpi Ironside @alpi350

  Bu iş kim ne derse desin, yazılımcılar ve mühendislerin suçudur. Kendi iplerini de böylece çekiyorlar haberleri yok.
  Yok tek tıkla, yok endüstri 3.0-4.0 o da yetmez 5.0 daha çok otomasyon daha az çalışan sayısı vs. kafayı kıracak derecede böyle yaparsan, her bir koldan insanın yapacağı iş sayısı azaldığından elaman çıkarırlar böyle.

  Affadersiniz ama bu otomasyon sistemini geliştiren ekibi, firma çalıştıracağını sanıyor musunuz? İşleri bitince ilk onlardan başlıyorlar adam eksiltmeye. Tamam düzen kuruldu bu işten anlayan 2 adam işimi görür, diğerlerine teşşekür edip kıçına tekmeyi basıyorlar. Sonra silsile yoluyla işçilerden çaycısına kadar kıyımlar başlıyor.

  Bunca kişiyi işten çıkarıyorlar e bunlar ne yapacak? Arkada yüzbinlerce işsiz kalan adam var. İşsizler ordusu her geçen gün artıyor. Bu düzeni kuranlara zerre acımıyorum. Bunu öngörmüşlerdir diye düşünüyorum. ''Bize bir şey olmaz'' kafasında gittiler tahminimce. Asıl ''kurunun yanında yaşta yanar'' dedikleri diğer çalışanlara üzülüyorum. Otomasyon uğruna adam nereye gitse, işini bir robot yada başka bir yazılım devralıyor. 🙁

  • Vizuvv @vizuvv

   Otomasyon kuran ekipler aç yada işsiz kalmıyor, raporlamacı işsiz kalıyor, raftan mal indirip çeki listesi düzenleyen işsiz kalıyor, planlama ile üretim arasında bir takım uydurulmuş pozisyonlar oluyor onlar işsiz kalıyor, planlama departmanının sayısı düşüyor.

  • Agab @agab

   @vizuvv Yazılımcılar da ciddi şekilde çıkarılıyor. Geçen senelerde Selman Kahya bile çıkarılmıştı.

  • Alpi Ironside @alpi350

   @vizuvv O söylediğin şeyler bu firmalarda olmaz. Bunlar teknoloji firması. Microsoft'da işçi çıkardı.. Orada çeki listesi yapan bir adamın olduğunu sanmıyoum. Üretim değil bunlar zaten hizmet veren firmalar. Bir otomasyon programı için eller sıvanır bir ekip oluşturulur proje bittiğinde çoğu kişi ihtiyaç kalmadı gerekçesiyle işten çıkartılır. O program 2-3 sene değil 10-15 sene boyunca firmalarda kullanılır. İleride sorun çıkması durumunda dediğim gibi 2-3 adam atarlar onlar ilgilenir.

   İşten çıkarılan yazılımcı ve mühendis haberlerini her gün görüyoruz. Yapay zeka çoğunun işini devraldı. ChatGP ile kod yazdıracak noktaya geldiler. Bilmem anlatabildim mi?

  • Vizuvv @vizuvv

   @alpi350 Şuan hangi sektörde kaç yıldır yaçlışıyorsun?

  • Agab @agab

   @alpi350 Yok ama o işler yine öyle ilerlemiyor 😀 Chatgpt hiçbir yazılımcının işini elinden alamaz, zira kendi kafasından yeni bir şey üretmiyor. İnternette olanı hızlı sunuyor sadece. Veyahut bir sistem yapıldı haydi sen yoluna ben yoluma da denemez.