Selamlar, ev sahibiniz %25 kira zammına uyuyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Johan @johan28

  Beraberce uymuyoruz.

  İleride ben şikayet edersem ceza alabilirmiş. O beni edemiyormuş sanırım.

  Ben zaten şikayet etmem 25% komik ve mantıksız bir rakam.

  Bizim evlerde ise 25 oldu hep benim bildiğim.

 • Fullmoon @dolunay

  Ev sahibinin yapacak birşeyi yok ki, bankaya zamlı kirayı yatırıyorsun, oluyor bitiyor, kanun karşısında hepimizin boynu kıldan ince, beğenmiyoruz diye suçlu duruma düşecek halimiz yok ya. 5 yıl, 10 yıl geçmişse başka şeyler düşünülür, 5 yıldan az, yeni girilmişse yüzde 25 maksimum zam kanunun emri.

 • kolcu @kolcu

  Ev sahibi, eskiden ucuza aldığı ev kredisini bu haksızlık ben artan faiz ile ödemeliyim yoksa bu kredi dolaylı vatandaşa girer ya diyerek ödemesini arttırmıyorsa %25'e de seve seve rıza gösterecek.

  2-3 yıl önce ev kredisi alanların kira geliri, kredninin 3 katı oldu neredeyse.. Bu dönemde "%25 artış nedeniyle madurum savı" nedeniyle, haline üzülecek son grupların başında ev sahipleri geliyor.

  • Rasko @rasko

   Adam ucuza mal aldı diye sana ucuza satmak zorunda yani? Sen de 2-3 yıl önce 3 bin liraya aldığın ama şuan 10 bin eden telefonunu bana 3 bin liraya sat o zaman. Nasıl olsa ucuza aldın, mağdur olmazsın.

  • Fullmoon @dolunay

   @rasko Kanun var memlekette! Dağ başımı burası? Ha bence de mantıksız ve ev sahibine haksız bir oran yüzde 25 ama seve seve uymak zorunda hem ev sahibi hem kiracı.

  • kolcu @kolcu

   @rasko sıkıntısı olan seçimde sorun yapana göre oy kullanır. O mülk nasıl kanunla bir kişinin oluyorsa aynı kanun koyucu bu oranı asamazsin diyor. Sorun nedir tam olarak?
   Begenmeyen de kiraya vermez evini. Zorla mı kiraya verdiriyorlar? Kiraya veriyorsan alacağın kira, tahliye vb herşey nasıl işler belli. Barınma temel hak. Telefon değil. Temel hak öyle keyfiyete bırakılmaz. Eğer az biraz devlet otoritesi varsa. Orneginiz komple saçma bu nedenle.

  • Rasko @rasko

   @dolunay @kolcu Ben kanuna uyulmamasını desteklemiyorum. Kanun öyleyse uymak zorundalar tabii ki. Benim karşı çıktığım nokta "ev sahipleri mağdur olmuyor" görüşü. Ev sahipleri için zaman durmuyor, TL bazında herkesin parası aynı oranda değer kaybediyor.
   Telefon örneği sadece bir alegori. Bunu anlamak zor olmasa gerek. Telefon yerine, parayla satın alınabilen istediğin temel hakkı koy, sonuç aynı.

  • kolcu @kolcu

   @rasko ben mağdur olmuyorlar mi demişim? Gayet dediğim belli, mağdurum diye durumuna üzülecek son gruplardandir ev sahipleri. Mülklerinin fiyati kat kat arttı. Ev sahiplerine gelene kadar kiracılar, çalışanlar, sabit maaslilar sahil bir çok gerçek mağdur var. Bunu da anlaması zor olmasa gerek.

  • Rasko @rasko

   @kolcu Yahu bunun önceliği sonralığı mı var? Benim amcam öğretmen emeklisi. 2 çocuğu da üniversite kazanınca şehirdeki evini kiraya verip köye yerleşmek durumunda kaldı. Kiradan elde ettiği gelir ile çocuklarını okutuyordu, para değer kaybettikçe tüm aile sıkıntı çekmeye başladılar. Şimdi bu adamın mağduriyeti önceliksiz mi? Kiracı mağdur olmasın diye 35 sene çalışıp aldığı evinden mi olsun? İşte tam da bu sebetle serbest piyasaya yapılan her müdehale yanlıştır. Bu %25 limiti de yanlış bir uygulama.

  • kolcu @kolcu

   @rasko ev kirası ile iki ünv öğrencisi okutamamak.. evet büyük mağduriyet. Krizle ekonomi ile alakası hiç yok, bence yüzde 400 zam yapsın kiracıya, iki ünv öğrencisi okur ve kalan para ile yaz tatili de hallolur. Serbest piyasaya müdahalenin yanlış olduğuna katılıyorum.

 • Omer @omerf97

  Kendi kiracimizla ortak bir noktada buluştuk (%25 üstü) aynı şekilde ev sahibiyle de aynısını yaptık. %25 komik

 • Ali @norego

  Ben %50 yapalım dedim, o da kabul etti. %25 zaten hiç mantıklı ve gerçekçi bir tutar değildi. Kiracı olarak benim vicdanıma sığmadı %25 yapacağım demek. Efe-tüfe'ye göreydi sözleşme, o da %45 yapıyordu nasıl elde edildiği meçhul TÜİK verisine göre. %50 olsun dedim, kabul etti.

  Bu arada ev sahibim emekli bir teyze. Benden aldığı kira ile o da başka bir şehirde kirada oturup emekli maaşıyla da geçiniyor. O yüzden hiç %25 falan da teklif etmedim. Ama ev sahibim bir çok evi olan bir yatırımcı olsaydı %25'den 1 kuruş fazla vermezdim o ayrı. Yatırım için kullandığı kredi ödemeleri zaten pul olmuş olacağı için de vicdan yapmazdım, kendi çıkarımı gözetirdim.

  • findViewById @findviewbyid

   Balkon çok toz oluyor diye camla kapamak istedim, ben karşılayacağım dedim onu bile kabul etmedi o yüzden %25'te yağlarım eriyecek 😀

  • Ali @norego

   @findviewbyid Benim ki iyi. Evi eşyalı tutmama rağmen çok komik bir depozito istemişti o istediği rakamda benden önce çıkanın ödediği depozito kadardı, ona geri vermek için istedi. 1.5 senedir oturuyorum 1-2 defa aramışlığı var sadece. Şimdiye kadar hiç bir sıkıntı olmadı, bir tek geçenlerde bi arada 100 lira daha arttırabilir miyiz benim ev sahibi fazla yükseltti en azından aldığım verdiğime denk gelse olur mu dedi, olur dedim ben de. Bende kira değil de aidat sıkıntı. 6 ayda bir zam geliyor aidata. 2.100 oldu yıl başında aidat. Haziranda da 3 bin olur artık

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @norego 100 lira için bıdı bıdı yapana kuruş işlemez benden.

 • Fikri @fikri

  Ev sahipleri de eski kiralarda enflasyondan az zam yaptı ise onları talep etmeye başlamışlar. Geriye dönük en fazla 5 seneninkini isteyebiliyorlarmış.
  4 sene önce bir kere az zam yapılsa tüm kiraları etkiliyor.

  • Fullmoon @dolunay

   Nasıl yani? Kira tespit davası açılabilir, taleple değil davayla olur bu işler, geriye dönük de istenemez, hiç duymadım. Ama dediğiniz çok doğru mesela bu yılki yüzde 25 zam üstüne artık yapılacak enflasyon ortalaması oranındaki 'en üst sınırdan' zamlar ne olursa olsun kira erimiş oluyor.

  • Fikri @fikri

   @dolunay dava açılınca ne olacak? Avukat, hakim kazanacak, masraf artacak. 😀
   Sözleşmelerde genelde enflasyon oranında diye yazıyor. Ama pratikte uyulmamış. Böyle durumlar içinmiş.
   Kiracıyı çıkarmanın da bir sürü yolu var yasal.
   Uğraşmayalım bak böyle, yapalım fazladan zam çözelim aramızda diyorlar kısaca. 😀

 • steelfiist @steelfiist

  benim kiracım işten ayrılmış. iş bulsanda bulmasanda 6 ay kira ödemeyeceksin dedim bu yıl zamda yok dedim. oturduğu ev kuşadasının en harika manzarasına sahip. hemen karşı dairesinde 18bin lira ile oturuyor kiracı. benim kiracım 1900tl 🙂

 • Fırat Duran @firat_duran

  Ben her türlü %25e bile karşıyım. %5-10 olmalı en fazla. Örneklerim doludur. Zamanında memur %3-5 oy alırdı, kiracılar %25 yapıştırırdı. Enflsasyon vs olayları da yoktu, şimdi sığınmışlar enflasyon var a yapıştırıyorlar da yapıştırıyorlar. Bir de duyar kasıyorlar, başkası olsa 15ten aşşağı vermez, ya arkadaş insan az geçmişine bakar, memur maaşı 1000 liraydı, kira 300-500 liraydı, şimdi memur maaşı 10-15 binlira, tinercinin kalmayacağı eve 10k istiyorlar. Yabancılar elbet gidecek, Mülteciler elbet gidecek, Deprem de burayı bir vuracak, ondan sonra göreceğim. 2 tane dairem olsun çalışmadan yaşarım, bir de yabancıya verdim mi ohhh. Bizim millet de tutturmuş, araba alamıyoruz, telefon alamıyoruz, e sen daha kafanı sokacak ev alamıyorsun, 2 sene daha böyle giderse TC öz vatandaşı evde oturamayacak. Yani zam zammı kovalıyor. İşçi, Memur zam alır, ev sahibi, bakkalı, market, galericisi, hepsi arkasından zam yapıyor. Sabitlesinler herşey, dursun orada. E ne anladık benim maaş zammından? E şuan asgari ücret civarında kiralar, seneye AÜcretli %20-30 zam alcak, bunlar yine x2-x3. nasıl olacak?

 • Nakahella @nakah

  Ev sahibim Fırat Plastik şirketi. Bu ay sonunda zam görüşmesi yapacağız, bakalım şirket uyacak mı.