Sevgili TS dostları ihbar tazminatı ile alakalı bir sorum vardı. A kişisi Şubat 2021'de stajyer olarak bir yerde sözleşme imzalıyor ancak bu yer bu kişiye maaş vermiyor ve sigortası da Haziran ayına kadar okul tarafından ödeniyor. Ardından Haziran ayında project trainee olarak bir sözleşme imzalanıyor. En son olarak da Ekim 2021'de belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalayarak şirket çalışanı oluyor. Şimdi bu kişi bugün itibariyle işten çıkmak isterse ihbar süresinin başlangıç tarihi stajyer olarak giriş yaptığı zaman mı yoksa en son imzalamış olduğu belirsiz süreli iş sözleşmesi mi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Housedakitopal @housedakitopal

  Staj süresi bittiğinde onunla alakalı olan ne varsa biter o yüzden ihbar süresinde o önemli olmaz. Sonrasında project traniee olarak şirkette başladığı tarih ihbar süresi için belirleyici olur. Project Traniee işi maaşlı ve sigortanın işveren tarafından yatırıldığı bir iş değil mi?

 • Alpi Ironside @alpi350

  project trainee nasıl bir sözleşme bilmiyoruz. Stajer olarak sizi gösterdilerse emeklilik ve tazminat yürümez. Burada sigorta kesintisi de olmaması gerekiyor. Yüksek ihtimalle Ekim 21 baz alınır.

 • Agab @agab

  Yeni imzaladığı belirsiz süreli iş sözleşmesi olması lazım. Çünkü staj bitiyor. SGK çıkışı yapılıyor. Yeni giriş yapılıyor 2. aşamada.

 • Kreetwight @kreetwight

  Benim okulun sigortasını ödediği zorunlu stajım sgk dökümünde gözükmüyo mesela. Galiba onu işin içine hiç katmıyolar.

 • Fikri @fikri

  Öncelikle biraz karışık işler, çok faktör var.
  İş giriş çıkışı var mı SGK dökümünde? Bir de Haziran'daki sözleşme belirli süreli iş sözleşmesi mi? Öyleyse de süresi ne kadar?
  Staj yaparken de sözleşme imzalanmıyordu benim bildiğim. O da kafamı karıştırdı biraz.

 • berrram @berrram

  Bir Yargıtay kararı buldum şimdi orada da ihbar için dönemlerin ayrı ayrı hesaplanması gerektiği söylenmiş.

  İhbar tazminatı bakımından ise mülga 1475 sayılı İş Kanunu 14. maddesinde kıdem tazminatı yönünden getirilen bu düzenlemeye paralel bir düzenleme mevzuatta yer almadığından, aynı işverene bağlı olarak bir ya da değişik işyerlerinde çalışılan sürelerin birleştirilmesi suretiyle ihbar tazminatı hesaplaması yapılması mümkün bulunmamaktadır. Bu nedenle her bir çalışma dönemi için ayrı ayrı değerlendirme yapılarak, iş akdinin ihbar tazminatını gerektirir biçimde sona erip ermediği belirlenmeli, ihbar tazminatına hak kazanıldığının tespiti halinde söz konusu döneme ilişkin hizmet süresi ve o dönemin son ücreti üzerinden hesaplamaya gidilmelidir.

  9. Hukuk Dairesi
  Esas : 2021/5562
  Karar : 2021/9893
  Tarih : 03.06.2021