Ahali, ana kullanım amacım yazılım geliştirme ve içerik tüketmek için bir monitör arıyorum. Aslında 34" ultrawide istiyordum ama fiyatları yılbaşından sonra çok uçtu. 9-10bin altına IPS 4K ve type-c (tek kablo ile hem görüntü hem laptopu sarj etmek için) özelliklerinde monitör bulamadım.

İtiraz ve başka öneriniz yok ise bu monitörü almaya niyetliyim. type-c yok ama ips ve 4k olması beni cezbetti.

ek olarak macbook ile kullanılacak.

#TeknoYardım

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B093R8JGB1/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1UNQM1SR2CHM&psc=1

LG 27UP650-W 27 inç Monitör UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR...

LG 27UP650-W 27 inç Monitör UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, DCI-P3, Gümüş : Amazon.com.tr: Bilgisayar
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  https://www.samsung.com/tr/monitors/high-resolution/smart-m7-32-inch-smart-tv-experience-ls32bm700uuxuf/ Şimdi senin ilacın bu özellikte bir alet aslında. Akıllı monitör gibi birşey. Ama panel ips değil. 🙁 Bunda yoksa type-c'den istediğin özellikler var 4k çözünürlük 32 inç 6500 lira falan güzel ama işte pane va panel.

  • iboocum @iboocum

   abi va üzer mi peki bu monitör ile? bana yazıların kolay okunabilirliği ve az da olsa güzel görüntü şart gibi bir şey. type-c olmadan hdmi ile çözerim de type-c mi ips mi sorusu çıktı şimdi de

  • Orcun @orcun

   @iboocum Şimdi orantılarsan boyutu bu kadar. TS'den bunu kullanan vardı ya, @mr-bell galiba kullanıyordu ? VA siyahlarda iyi ips tabi renk doğrulu da güzel ama siyah başarımı pek iyi değil. Alacağın monitör kötü de değil lg zaten ama ben olsam 4k olduktan sonra 32 bakarım. Artık eskisi gibi 2 3 parmak çerçeve yok ki sonuçta incecik direkt ekran var. 32 inç dediğin sol alt köşeden sağ üst köşeye 82 cm ediyor.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @orcun Selam. Ben M7 43 inç modeli kullanıyorum. Yazı okunabilirliğine özel olarak baktım alırken, hatta lg 32gn600 alacaktım auo panel ama onun yazı okunabilirliği m7 kadar iyi değildi. Bu arada testi çok ünlü bir site olan http://www.rtings.com den bakıp birbirleri ile kıyaslayıp ona göre karar verdim. Ha şöyle bir durum var, m7 43 ters dizilim yani rgb değil bgr lakin böyle olması hiç kötü bir sonuç vermiyor genel kullanım ve bir şeyler okurken. Evet siyah konusunda başarılı ama diğer renkler ips kadar canlı olmuyor lakin amazon primedan bir video açtığım zaman siyah başarımı daha ön plana çıkıyor. Boyut ve üretim kalitesi nedeniyle, komple siyah yapıp karanlıkta bakıldığı zaman bulutlanma görülüyor orta kısımlarda ancak bir şeyler izlerken özellikle dikkat ettim ancak sivrilmedi. Ben amazondan almıştım yani 30 gün kullanıp iade etme şansım vardı lakin etmedim.Kumandası var ve typec ile şarj oluyor. Akıllı kısmı en kötü stick parasını ederki bence rahat eder. ^32 modeller o kadar beğenilmiyordu o yüzden hem fiyat hem boyut nedeniyle hem de 4K olmasını gözeterek ben böyle bir tercih yaptım. Ben ilerleyen süreçte gerekirse bunu tv niyetine duvara assam sırıtmaz, yanına monitör alsam 32 vs sırıtmaz. O sebeple biraz keyfi biraz uzun vadeli bir tercih oldu. 4K oyun besleyecek kartım yok ama series s var. Neyin ne oldğunu bilerek beklentilerinizi karşılayacak kadar mal alıyorsanız üzmez, beklenti yüksek olursa üzer zira bunlar üst segment ürünler değil.

  • Orcun @orcun

   @mr-bell Geçen Umut'a da sordum ama galiba monitör olarak pc görmediğinden yada alet öyle çalışmadığı için oc olmuyormuş. 60 hz panel seni rahatsız ediyor mu ? windows kullanımında vs ? scroll yaparken ? mesela benim avatarı ts'de akışta kaydırırken oynatırken böyle kayan yıldız gibi efektli mi kayıyor ? yoksa bunlar yok işte birde oc falan yapıp 75 hz yapılabiliyor mu ? benim de şahsen aklımı bunun 43 olanı çeliyordu bir ara ama tv gibi bir alet olduğu için tv'den de bildiğimden windows kullanımı baya sorun oluyordu. Hani böyle bir gecikme var ama açıklayamadığım bir gecikme vardı. Oyunlarda mesela fps türevi oyunlarda çok bariz farkediyordu. Bu tv monitör karışık alette bunlar var mı ?

  • Mr.Bell @mr-bell

   @orcun Ben oyun modunu açıyorum cihazı kullanırken. Cihaz 60 hz ve denediğimize göre oc olmuyor, oluyorsa bile ben de olmadı. Benim laptop auo ips panel mesela ve 90 hz oc yaparak kullanıyordum. Ondan monitöre ve 120 hz telefondan kaydırıp monitöre geçtiğim zaman anlık olarak onu algılıyor göz ve beyin ama senin avatarda o yıldız gibi kayma durumuna ben rastlamadım. Çok iyisini görmediğimiz için bu işimizi görüyor. 360 hz kullanan adamı bu üzer ama ben 1080p den 4K geçtim o yüzden beni sarsmadı.

  • Orcun @orcun

   @mr-bell Benim notebook 144 hz ips panel memnunum. Bu sıkıntılar tabi yok. Eskiden geçen sene aldığım levono 144 hz va panelde çok sıkıntı yaşadım. 1 ms gecikme dedikleri alet 24 ms çıktı içini açıp panel kodundan buldum. Amazon'a söyledim iade ettim. Şimdi kısa bir dönem de çok dandik kare 60 hz monitör kullandım ama alet titriyor görüntü yani titreşimli feci göz ve beyin ağrısı yaptı. Şuan bu bozuldu kullanamıyorum. Aklımı çeldi senin cihaz duvara direkt asarım diye ama fiyatı da can yakıyor çünkü direkt nakit almam mümkün değil kartta da öyle bir para yok. 😀 Sadece işte heves diyelim. 😀

  • Mr.Bell @mr-bell

   @orcun Bununda gecikmesi çok düşük değildir. Ben bu monitörde onları öncelik olarak kıstas koyamadığım için üzerine düşmedim.
   Ben alalı bir kaç ay oldu o yüzden zam yemiş 1200+ lira.

 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Senin yerinde olsam 32 alırdım. Bende 2 tane 27 var, tek 32 olsa daha iyi.