Bu yıl şimdiye kadar gördüğüm en düşündürücü paylaşım oldu (paylaşım geçen yıldan ama ben yeni gördüm 😀 ):

'İnsanlar geçmişe yolculuk yaptıklarında, küçük bir şey yaparak bugünü kökten değiştirmekten endişe duyarlar.

Bugün küçük bir şey yaparak geleceği kökten değiştirebileceklerini düşünen insan çok az.

Asıl zaman yolcuğu paradoksu bu!'

https://mstdn.social/@Strandjunker/109416513393162734

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Player 1 @player-1

  Dün yapacağın değişikliğin bugünü nasıl etkileyeceğini bugün biliyorsun. Ama bugün yapacağın değişikliğin yarını nasıl etkileyeceğini bugün bilmiyorsun.

  • arandur @arandur

   Aynen öyle, çok da üzerine düşünecek bir şey değil.

  • Fullmoon @dolunay

   Öyle değil. Geçmişte yapılacak en küçük bir değişikliğin bugünü ciddi şekilde etkileyeceğini biliyoruz, tahmin ediyoruz, kelebek etkisine benzer şekilde. NASIL etkilyeceğini, ne olacağını BİLMİYORUZ, sadece bugünün çok daha değişeceğini biliyoruz.

   Bunu düşünen insan, aslında bugün yapacağı küçük değişikliklerle kendisinin geleceği ciddi şekilde değiştirebileceğini, bu güce sahip olduğunu, pek aklına getirmiyor.

   Neyse, sizi düşündürmediyse sorun değil. Düşünecek çok şey var 😀

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Güzel düşüncelere sevk ediyor tabi ama insanlık için bir şeyleri değiştirecek bir ifade değil. Geçmişe giderse yaptıkları konusunda dikkatli davranacak birisi zaten bugün de öyle yapıyordur. Yani bugün yaptıkları ile geleceğe zarar veren yada umursamayan birisini bu sözle ikna edemeyiz.
  Ha ama dediğim gibi bende ilginç bir düşünce egzersizine neden oldu, paylaşım için teşekkürler.

 • AB9 @sqn

  baya güzel bi tweet bence. başarılı insanların başarı sırrını merak ediyoruz ama bunlar hep ufacık şeyler oluyor sahiden. tek sırrı onu alışkanlık haline getirmeleri. çevrenizde yapabildiğiniz ama diğerlerinin yapamadığı şeyleri düşünün, araba kullanmak, bisiklet sürmek, yüzmek, kod yazmak, yabancı dil bilmek. yapabildikleriniz ne kadar kolay, yapamadıklarınız ne kadar zor geliyor di mi? halbuki bütün sır ona kafayı takıp öğreneceğine ikna olup üstüne gitmek ve unutmamak için alışkanlık haline getirmekten ibaret. bugün öğreneceğiniz bir ispanyolca kelime ne işime yarar dersiniz ama her gün 1 kelime öğrenseniz ispanyolca'daki en çok kullanılan kelimelerin %90'ına 1 sene sonra hakimsiniz demektir.

 • Ali @norego

  Fazla romantik bir yaklaşım olmuş

 • Echo @echo

  Bildiğin şeyi değiştirmek ile bilmediğin bir şeye adım atmak, aynı kefeye koymak. Get işine.