asgari ücret 8500tl oldu ama her şey aynı yerinde duruyor hiçbir şeyin fiyatı artmıyor bana mı garip geliyor?Normal mi bu durum? Memur maaş zammı sonrası hareketlenir mi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  ilk 8500 maaş şubat ayında yatacağı için o beklediğin zam dalgası bi 10 güne başlar

 • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

  Geçen markete gittiğimde kasadaki kız yeni etiketleri kesiyordu. Yakında fiyatlar değişmeye başlar.

 • DRTOLGA @platinium08

  elektronik eşyalarda hareket bekliyorum çakılı kaldılar resmen

  • Papa Emeritus @pope

   Neden artış olsun? USD ve EUR kadar artar maksimum ki onlar görece durgun sayılır. Bu ülkede telefon, konsol dışında hiç bir elektronik aletin AB fiyatından %5’ten fazla olmaması lazım. Hatta çoğu durumda o da gereksiz çünkü KDV’miz daha düşük.

  • Papa Emeritus @pope

   @liara Twitter ekonomistleri öyle bir algı yarattı ki asgari’ye zam geldiği için her şeye zam bekleyen çok büyük bir kitle oluştu. Her ürünün son fiyatında asgari ücret aynı oranda etkili değil ama halkta böyle bir algı var. Çok tehlikeli bir durum çünkü bunu görenler zamları basıp durur, kimse sorgulamayacak. Birisi aşağıda paylaşmış Apple’da 2650 olan Apple Pencil 2’yi 3.300’e koymuş mağazaya. Es kaza Apple satmasa tüm satıcılar bu fiyata çekerdi bu algıyı kullanıp. Hadi Apple ürünlerinde bizi Apple’ın satması kurtarıyor ama diğer ürünlerde kim kurtaracak?

  • Azazil @azazil

   @pope asgari ucrete zam geldiğinde ürünlere de zam gelmesi normal aslinda. Çünkü çalışan giderin ciddi oranda artıyor.

  • Papa Emeritus @pope

   @azazil Her ürün için değil, işçilik payları ürüne göre yüzdesel olarak değişiyor. Elektronikte neden zam gelsin mesela? EUR fiyatından yukarı çıkması için en ufak bir neden yok.

  • Fullmoon @dolunay

   @pope TRde iş yapıyorsanız, döviz olarak fiyatı sabit ithal ürün satıyor olsanız bile masraflarınız TL olacaktır, o zaman ürünün KARınız kadar olan kısmına zam yapmanız normal. Bir de ürün satış sayısı (yani ciro) aynı kabul ettik, ciro düştüyse (genel ekonomi yüzünden) yine ona göre ayarlama yapılması beklenir.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @pope ürün kendi kendine ışınlanarak fabrikadan banttan çıkıp elimize evimize gelmiyor, bir sürü distribütörü, ara toptancısı, perakendecisi, nakliyesi, kargosu, buralarda çalışan bir sürü işçinin maaş zamları vs ciddi bir maliyet farkı doğuruyor her adımda her alanda

  • Papa Emeritus @pope

   @dolunay Aynı ürünün o zaman AB’de daha pahalı olması gerekmez mi? Almanya’da daha mı az maaş alıyorlar? Bu yüzden elektronikte AB fiyatından fazla olmaması gerekli ürünlerin. Hatta pek çok sektörde işçiliğin ürüne etkisi az olmalı ama bu algı oturmuş artık. Ne bulurlarsa zam yapacak üreticiler, böyle bir algı oluşmuşken fırsatı kaçırmazlar.

  • Papa Emeritus @pope

   @gurkan-atilgan O kişiler Almanya’da yok mu? Daha mı az maaş alıyorlar o tarafta?

  • Fullmoon @dolunay

   @pope Benim bahsettiğim şekilde fiyat hesaplandığında, diğer herşey sabit olduğunda bile, normal bir ülkede döviz cinsi fiyatta pek bir oynama, ani sıçrama beklenmeyebilir (sizin dediğiniz gibi), ama döviz fiyatı enflasyonun yanında çok az artmışsa, artıyorsa (örneğin döviz fiyatı baskı altında tutulduğu için), o zaman fiyatlarda belirgin değişim olmasını beklemek normal olur.

   Yani döviz cinsi (ithal) ürünlerde asıl sorun döviz fiyatının serbestçe belirlenmiyor oluşu, yoksa dediğiniz gibi anlık olarak başka ülkelerde de satıcıların masrafları var,. (İthalatçının kur riskine karşı kendini koruma amçlı davranışlarını hesaba katmıyorum bile).

   Ciro kısmı da önemli. Mesela 100 EURluk üründen 10 EUR kar edildiği bir ortamda, ayda 10 satış yapan firma (diyelim Almanya'da) 100 EUR kar eder, 5 satış yapan firma (diyelim Türkiye'de) 50 EUR kar eder. Aylık masraf (işçi, kira vs) aynı 80 EUR ise ne yapacaklar? Eğer satış adedi düşerse, fiyatlar artırılmak zorunda kalınır.

  • Papa Emeritus @pope

   @dolunay Döviz artışının enflasyonun altında kalması bu şirketleri alakadar etmez, o para zaten döviz olarak çıkacak. Üstelik elektronik ürünlerde çok düşük kalıyor bu tip ülke içi masraflar. Atıyorum işçilik masrafları 500 TRY tutuyorsa, şimdi 1.000 tutsun diyelim. Emin olun oluşan algı nedeniyle sadece 500 TRY zam yapılmayacak, 5.000 yapacaklar. Neyse ki Apple Türkiye gibi örnekler var. 2021’de 39.000 olan notebook 71.000 şu an. Ne kadar zam gelmiş %65. USD ne kadar artmış %68. İki ihtimal var.
   1- Apple Türkiye yönetilemiyor.
   2- Diğerleri fırsatçı ve bahsettiğim algıyı kullanarak haksız zamlar yapıyor.
   Ürünün son fiyatında ülke içi işçilik payı %5’se asgarinin %50 artması %7.5’a çıkartır sadece çok ufak bir zammı haklı kılar. Daha 6 ay önceye göre ucuzlayan elektrik ve dizel konularına girmiyorum bile.

  • Fullmoon @dolunay

   @pope Elbette bu bahaneyle yapılan fahiş zamlar başka bir olay, ama 1- Zam (ya da fiyat ayarlaması diyelim) için bir neden var, hiç neden yoktur demek yanlış olur 2- Gerçekten pratik (teoriğe gerek yok) serbest piyasa kuralları işlese, fiyatlar yaklaşık kabul edilebilir adil ve ideal noktaya gelir, fırsatçılar yer bulamaz.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @pope derdim zamları savunmak değil nasıl işlediğini açıklamaya çalıştım

   Almanyanın kur derdi ve bizdeki çakal esnaf gibi bir ortamı kültürü olmadığından öyle işlemiyor olabilir orada işler 😀 belki de bizi kıskanıyorlardır böyle zam yapamadıkları için

 • Joe @joe

  Markete geldi bizim burda. Hep aldığımız sütçü de 50tlden 80 yapti 5 kilo sütü.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Elektronikte stok sıkıntısı yoksa genelde aynı duruyor fakat gıda ve kimyasal ürünlerde hergün artış var, üstelik hem gramajdan çalıyorlar hemde fiyatı arttırıyorlar.