Yeni müzik nasıl keşfediyorsunuz? Youtube ve spotify üzerinden bulmaya çalışıyorum. Fakat spotify radio sürekli benzer müzikleri önerip duruyor. Youtubede aynı şekilde. Eskiden algoritmalardan bulduğum müzikler çok iyi olurdu fakat artık bulamıyorum. Synthwave ve phonk a yöneldim son zamanlarda fakat çok fazla sayıda yeni artist var ve büyük çoğunluğu kaliteli müzik yapamıyor. Çok nadir iyi müzik yapanlar çıkıyor ama bulmak çok zorlaştı.

Synthwave'nin reddit grubunda sordum 10'dan fazla liste yolladılar hiç birini beğenmedim. Bu türü dinlemeye 2014 lerde başlamıştım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • katan @katan

  Youtube kadar bana uyan başka platform yok. Çıktığından beri yıllarca Spotify sonra uzunca bir dönem Apple Music kullandım. Hiç haz etmememe ve kalite farkına rağmen sonunda Youtube dışında hepsini bıraktım. Çünkü o anki keyfime göre sevdiğim bir şarkıyı açıyorum ve %90 oranında benim seveceğim şekilde alıyor gidiyor saatlerce. Bir sürü de yeni şarkı keşfediyorum.

  Tek janrada keşfetmek istiyorsan böyle 10 saatlik falan videolar oluyor mix halinde. Onları tavsiye ederim. Mesela sevdiğim bir şarkıdan başlayıp synthwave mixi buluyorum 3-5-10 saatlik. Koyuyorum arkaya, çok hoş şeyler çıkıyor aradan.

  • Hybrid @hybrid

   Eskiye göre mixlerdede kalite düşüşü var. Para kısmına çok döndü bu alan. Youtube bende nedense pek iyi önerilerde bulanamıyor bir süre benim önceden beğendiğim müzikleri önermeye başlıyor. Hep 2 seneden eski müzikler ile dolu playlist. Çok nadir yeni kalitelisini keşfediyorum. Ben hatta kalite düşürdüm eskiden playlistime eklemeyeceklerimide ekliyorum. Çünki ortalama olan bile zor denk geliyor.

 • Jabba the Hutt @jabbathehutt

  Spotify ile keşfetmek zor. Rock açıyorsun araya saçma sapan rap bozuntusu sokuyor.
  Youtube müzik biraz daha iyi bence.

 • maxemilian @maxemilian

  Spotify da hemen olmuyor.
  Önce algoritmaya aynı kategoride benzer müziklerden bi ~10 tane dinlemek falan gerekiyor bunun kaç kez olacağını bilmiyorum ama 5-10 den fazla. Bu algoritma hemen hafta başı öneremiyor bir süre belki bir ay içinde/akabinde falan önerdiği listelerde beğendiğim 1/20 tane çıkıyor ama gerçekten bayılıyorum. Bu durum biraz sezgisel olduğundan süre konusu kesin değil.
  Sevdiğniz listenize de öneriyor onlar başta saçma oluyor bu döngünün aynısı orada da geçerli.
  Belki işinize yarar
  Not: Kendi sevdiklerimden mesela gym müziği özel liste yapıyorum + ingilizce ve fon müzikte uygulandı.

 • KeLBoY @kelboy

  Arkadaş öyle bi derdime parmak bastınız ki.. Ben tee walkman zamanlarından beri müzik dinlerim, kendime radyodan ve diğer kasetlerden karışık kasetler hazırlardım vs.. O zamanlardan beri, yemin ederim böyle kısır bi dönem görmedim. 2022'nin en çok dinlenilenlerine bakıyorum, Uzi bebesi, yok xclabel, yok kurtuluk kuş mudur nedir, yok semincek bilmemneee, doksanlardan beri rap müzik de dinlerim, böyle rezalet görmedim.. Bizim tüm şarkıları bilen kızlara soruyorum, valla biz de bi bok bulamıyoruz, eski şarkıları dinliyoruz diyorlar. Cover cover cover yapa yapa öldüler, yeni bi şarkı üretmek yok, bi bok yok.. Amerika'dan yayın yapan radyoları dinlerdim, müzik ve radyo listelerinde de sağlam parçalar yok, öyle geçiyo bu dönem.. Bu şarkılar ne olm, hiç zahmet edip de albüm filan yapmasınlar ya, neyse canım sıkkın arkadaşlar, güzel listeleri ateşleyiin 😅

  • Hybrid @hybrid

   Katılıyorum. Youtubede kalitesiz öneriler olduğundan ülke değiştiriyorum. Spotify da aynısını yapamıyorsunuz sırf bundan o listeyi açmadım bile. İyi müzik bulmak için çok fazla emek sarf etmek gerekiyor. Çok fazla yeni artist var bunların bazılarıda bot kullanarak dinlemelerini artırıp önerilerde daha sık çıkıyor. İşini iyi yapanlar bunların arkasında kalıyorlar.

 • cgdincer @cgdincer

  Bu aralar yeni çıkan güzel bir şey yok. Bu sene de taklitlerle geçecek görünüyor.