Ben buradaki salaklığı hala çözemedim. Bir şey yaparken hiç mi düşünmüyorlar?
Bende evcil hayvan var diyelim 6 ayı geçecek, 10 ocakta çip taktırmaya gitsem takmayacak mı 😀
Ya da şubat ayında yolda köpek gördüm 3-5 yaşında ve sahiplenmek istiyorum çip takmayıp bana ceza mı kesecek? Efendim köpeğiniz 5 yaşında ocak öncesi çip taktırmanız lazımdı size ceza kesiyoruz? sebep?

Evcil hayvanı olanlar dikkat! Bu tarihe kadar yaptırmayanlar ceza ödeyecek...

Evcil hayvanı olan kişileri ilgilendiren çip taktırma işlemi için son tarih yaklaşıyor. Yasa gereği yıl sonuna kadar evcil hayvanına çip taktırmayan kişiler para cezası ödeyecek....
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fullmoon @dolunay

  Olay şu: Evcil hayvanınıza birisi zarar verdi. Çipsizse kendi hayvanınız olduğunu 'iddia' ettiğinizde ceza ödeyeceksiniz. Sahipli hayvana zarar vermek, sahipsiz hayvana zarar vermekle aynı şey olmuyor.

  Yoksa tabi salaklık.

  Asıl amaç insanların çiplenmesinden önceki son geniş çaplı deneme. Cezasız olsa kimse yaptırmaz, haklı olarak, faydasız birşey (sadece veterinere ve çip ithalatçısına vs. faydası var).

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   şöyle faydası var, artık bir hayvanı alıp bir süre takılıp sonra sıkılıp ya da sorun yaşayıp sokağa salamayacaklar, çipinden kimin hayvanı olduğu bulunacak anında, sokak hayvanları meselesini çözecek mantıklı bir iş ama iyice yerleşip standartlaşması gerekiyor yoksa kısa vadede yine işe yaramaz

   insanlar zaten çipini cebinde taşıyor o konuda sıkıntıları yok

  • Fullmoon @dolunay

   @gurkan-atilgan Bu konuda çıkan 3. haberden sonra sokağa hayvan atacak kadar vicdansız kişiler o hayvanların ensesinden çipi kendileri çıkartmayı deneyerek atacaklar hayvancağızı. Yaşayarak göreceğiz.

   Çipin hayvan kaybolduğunda bulunması açısından faydası var. Ama zorunlu olması saçmalık (kişisel görüşümdür).

   Ceza kısmı denildiği gibi anlamsızca salakça, ilk gerektiğinde çip taktırırım, yeni aldım hayvanı derim, ceza falan olmaz.

   Benim dediğim eskiden araba mahallenin çok sevdiği sokak hayvanını öldürdüğünde birisi çıkıp o hayvan benimdi, o sahipli hayvandı diyebiliyordu, şimdi ya ceza ödeyecek ya da hayvan sahipsiz kalacak öyle durumda.

 • pegasus @pegasus

  ceza keserler mi bilmem fakat kullanılan ilaçlar hayvanınızın kimliğine işlemek zorundalar. yeni sahiplendiğiniz bir hayvanın herhangi bir yere kaydı olmayacağı için sorun olacağını sanmıyorum. çiplendiğinde yeni bir kimlik veriyorlar tarım ve orman bakanlığına bağlı. önceden bakanlığa bağlı değildi. bu yüzden de kayıtsız ilaç kullanımı zorlaşıyor. çipsiz hayvana tedavi uyguladığı tespit edilirse bu sefer veteriner sıkıntıya düşüyor. en azından bizim veterinerden böyle duydum. kağıt üstünde olması gereken fakat bizim topraklarda uygulandığında bir faydası olur mu görmek lazım. zaman alacaktır işe yaraması doğru uygulanırsa. çok basit bir işlem, açıkçası bunun için devletle falan papaz olmaya değmez. bizim kapımıza dayanırlar para diye.