Herkese iyi forumlar dilerim, lgden bir klima aldım ve kargosu eve ulaştı ancak servisi aradığımda ilk 4 metre borulama ücretsiz vs gibi konuşma yaptı. Hepsibuaradadan aldığım satıcı bu soruya 5 metre olarak cevap vermişti ve benden gaz doldurma için ekstra ücret istedi sıfır bir klimada gaz içinde mi para veriyor olmamız gerek? Yardımcı olursanız sevinirim. #TeknoYardım

Ürün: https://www.hepsiburada.com/lg-s3-w24k22ba-s24etk-24-000-btu-a-dualcool-inverter-klima-p-HBCV00000AB8OK

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Ooov aşırı saçma durum ya. @ademhelvaci Adem abiye soralım TS'e pek bakamıyor ama olmadı özelden ulaş twitter instagram falan sor ve klimayı iade etmeye çalış, böyle saçmalık olur mu ya ? gaz parası ayrı kimine bakıyorum şimdi elektrik tesisatını siz çekeceksiniz demişler tesisat çekmemişler falan böyle aptal saptal sorunlar mı olur ya ?

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   Seni takipteyim beyaaaa 😀
   Ücretsiz borulama LG de 4 yıl o kısmı doğru ancak gaz dolum tamamen art niyetli bir girişim. Klimaların soğutucu akışkanları fabrika ortamında kondanser ve kompresör bölümüne şarj edilip sistem kapatılır. Akışkan dış ünite içerisinde zaten, iç ünite ile bağlantı kurulduktan sonra vakumlama yapılır sistem hava ve nemden arındırılıp arkasından dış ünite üzerindeki vanalar açılarak akışkanın (Gazın) sisteme akışı sağlanır olay bu kadar basit.

   Ek gaz konusu ise şu. Klimaların şarj edilmiş akışkan doğrultusundaki limitleri dahilinde (5 metre) borulama mesafesinin üzerinde olan her 1 metre için BTU değeri (Daha doğrusu boru çapı esastır burada) paralelinde X gram , Örneğin 12 lik klima için 5 metreden sonraki her 1 metre için 20 gram olacak şekilde akışkan şarj edilir ancak bu yine ücretsizdir çünkü firma BORULAMA adı altında tüketiciden zaten metre başı para tahsil ediyor.

   Bunu bir senaryo ile anlatacak olursak eğer, LG den X BTU değerinde klima aldım, hakkım olan 4 metre borulama ile montaj yaptırdım, sıfır ücret. Hakkım olan 4 metreden hariç benim dış ünite çok uzak kaldığı için 6 metre borulama yapıldı, 4 metre ücretsiz, kalan 2 metre için metre başına örneğin 300tl bedel ödenir ancak toplamda 600tl olan bu bedele sadece bakır boru değil, o borunun izolasyonu, dekoratif bantı, kablosu ve gaz şarjı da dahildir.

   Birçok servis gaz şarjı yapılması gerektiğini dahi söylemez ve hatta bu şarjı yapmazlar bile. Klima yine çalışır, yine ısıtır, yine soğutur ancak minimal performans kayıpları olur.

  • Orcun @orcun

   @ademhelvaci Eyvallah Adem abi sağolasın. 😀 Geçen sene arkadaş mitsubishi elektrik'in birtane modelini almıştı. Ama o dönem sağlam para vermiş çünkü arçelik miydi neydi ondan çok çekti. Hep anlatıyor adamlar gelmiş özel makinayla yok bilmemne yapmışlar, borularını gizlemek için ekstra uğraşmışlar. Boruya böyle kılıf gibi birşey geçirip üstünü birdaha sarmışlar, deliğe falan da ekstra içine izolasyon birşeyler yapmışlar falan yarım gün diyor birtane klimaya uğraştılar. Kurulum bitmiş ölçmüşler alet edevatla birkaç derece farklılık mı ne birşeyler olmuş sistemi komple boşaltıp temizleyip vakumlayıp geri gaz basılmış falan böyle uğraştılar diyor. 😀 Ama çok memnun, dışardan görsen klimayı tipsiz siyah kara kutu tasarımı garip birşey ama aletin sesi soluğu performansı çok iyiydi. 😀 Geçen yaz onu bir açıyordu oyun oynuyorduk salonda 5 dk da koca salon buz damı gibi oluyordu. 😀 Ama zengin adam abi vermiştir kesin 25 30 bin lira birşey ama tasarımı garipti ben öyle klima tasarımı görmemiştim. 😀 Bildiğin siyah ama köşeli garip tasarımı vardı.

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   @orcun Abi dikkat et bak Japon klimalar çirkin ve estetikten uzak ve hatta belki 10 20 yıl önceki tasarım ile devam ederler ama inanılmaz istikrarlı ve yüksek performanslı ürünlerdir. Kore üretimleri ise (Mesela LG) şık tasarımlar, görsel sunum ön planda, bazı çamaşır makinelerini 10 sene önce ilk gördüğümde uzay mekiği demiştim mesela ama istikrar kalite uzun ömür vs onlarda bulamazsın. Birçok ME klima kumandasına bak, 10 sene öncekine benzer pek çizgileri değişmez 🙂

  • Orcun @orcun

   @ademhelvaci Öyle adem abi, zamanında rahmetli babam daikin klima almıştı. Sene 98 yada 99 falandı öyle hatırlıyorum o klima yazın ortasında koca evi 3+1 ondan sonra buz gibi yapıyordu ama şekli şemalini görsen garip kaset tipli klimalar bile daha çekici kalıyordu. 😀 Ama abi o klimayı biz yıllarca kullandık. Yaz kış demeden çalıştı. En son ben artık gelen faturaya dayanamadım çünkü 24 binlikti abi eski sistem hani faturayı ödemek için komple maaş gidiyordu. 😀 O dönem onu bir akrabaya verdik. Ondan sonra ben uzun süre klima almadım. Ev değişti kira taşındık şu bu derken o süreçte eski tip kömür sobasıyla ısınıyorduk kuzine vardı babannem börek yapardı patates atardık kumpir gibi yapardık falan. 😀 Gel zaman git zaman geçen hafta zamanında verdiğimiz daikin klimayı akrabaya sordum abi dedi canavar gibi çalışıyor. Dedim çalışıyor da olum onun faturasını nasıl ödüyorsunuz ? 24 bin btu eski sistem, fabrikatör olmak lazım onun faturası için. 😀 Ama abi hala çalışıyormuş ben ona şaşırdım. Çok garip bir kumandası vardı böyle boydan boya parmak gibi lcd ekranı vardı falan kapaklı değişikti. Mesela sony tvlerde öyledir çocukluğum trinitron tv izlerken geçti abi, ilk oyun konsolu sony alınmış playstation 1, yani o dönemde 97 yılı falan hayal gibi geliyordu. Mesela bu yüzden abi televizyonları hep sony aldım. Hani vestel arçelik beko böyle yerli markaları da severim ama sony işi bende gönüldedir. 😀 Hani bir sony tv'nin yerini anca bir sony tv doldurur, hani bana desen ki vestelde şu şu model var, 65 inç ips ekran android tv böyle gırtlak dolu olsun, bir yanda da aynı boyutta akılsız va panelli sony olsun ben gider sony'i alırım. Sonuçta abi salona oraya buraya koyuyoruz ya o 4 harf insanı etkiliyor. Açıkçası vesteli öyle görmek istemem ki en son anneme bile bile toshiba aldım ki biliyorum vestel üretiyor 😀 Ama işte abi vestel yazsın istemedim. Bizde abi kemikten japonlara karşı fanboyluk var. 😀

 • Mustafa @uaee

  LG Müşteri Hizmetlerine yazın bence, cevaplarını da yazılı olarak isteyin elinizde bulunsun. 2021 mayısta bir yakınımıza aynı klimadan aldık. 4 Metre boru dahil kurulumu ücretsiz olarak yaptılar.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Senden para koparacaklar. Onlara şunu söyle kardeşim gazı basın tesisatı çekim hortumu halledin. Para yok eger istiyorsanız Lg merkezi arayıp ürünü iade edecegim de.

 • Cihat @cihat

  Adem Helvacıya ulaş Instagram dm'den falan. Kan alır kan

 • Fatih @fatihy

  Vestel benden hiç para almamıştı, ekstradan 6-7 metre kullandılar