https://seyler.eksisozluk.com/fosil-yakitla-calisan-arabalarin-vhs-kaset-gibi-zamanla-piyasadan-silinecek-olmasi

Benzinli-mazotlu arabaların eski Nokia telefonlar gibi piyasadan azalarak silineceği görüşü sizce doğru mu ? Bence Avrupa'da elektrikliye geçilse bile bizim gibi ülkelerde benzinli arabaların kullanımı devam eder.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Elektrikli kârlı ve tercih edilebilir olursa ülke fark etmeden geçer. Sadece daha uzun sürer. 400 yıl sonra geçsek hala aynısını diyebilecek miyiz? 😀

 • Alpi Ironside @alpi350

  Benim tahminim şu an fosil yakıtlılar üretimden kalkarsa bir 50 yıl sonra tamamiyle yaygınlaşmış olur.

  Elektiriklinin yanında hala bir seçenek olarak kalmaya devam ederse geçiş yukarıda denildiği gibi 400 yıla kadar uzar.

  Geçiş işini asıl hızlandıracak kıvılcım; batarya teknolojisinin olduğu yerde saymayı bırakıp, bir iki adım atması olur.

 • karflake @karflake1

  Petrol bitene kadar benzinli/mazotlu araçlar piyasada olacaktır. Şu anki teknoloji ile elektrikli araçlar benzinli/mazotlu olanlar kadar kullanılışlı değil(yıllardır elektrikli scooter kullanıcısıyım).

 • Türker Sezer @dirigeant

  Turkiye'de hala cok eski arabalar, cok yaygin olarak kullaniliyor. Belli sehir ve semtlerde profil farkli olsa da biraz oteye gidince profil bir anda degisiyor.
  Insanlar teknoloji, konfor, guvenlik gibi kaygilarla araba secebilecek, degistirebilecek refaha erisirse elektrikli araba da dusunmeye baslarlar. Yoksa Mercedes'in 2000 modelindeki teknoloji yeni arabalarda yokmus geyigiyle kendimizi avutup, eskileri kullanmaya devam ederiz.

 • pegasus @pegasus

  Elimdeki aracı alıp elektrikli yenisini vereceklerse geçelim tabii neden olmasın. Avrupa'da bile bu geçiş sanıldığı gibi hızlı olmaz. Pazarlaması için tabii ki pompalayacaklar sürekli. Özellikle İngiltere ve Almanya'da hala eski araçlar kullanılıyor. Adam yatırım gözüyle bakmıyor, işini gören bir araç olarak bakıyor. Para harcaması için sağlam sebep lazım onlara.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Avrupa'da bazı ülkeler 2030-2035'te tamamen kaldıracaklarını söylüyorlar.

 • brcan @brcan

  Elektrikli arabaların daha çok yolu var.Pil teknolojisinde herhangi bir devrim görmedik henüz.Geçmişe baktığınızda, gaz türbinli tırlardan yine elektrikli araçlara birçok girişim oldu.Elektrikli arabalar yeni bulunmuş gibi lanse edilsede, 1800-1900'lü yıllarda günümüzdeki gibi şarj edilen hatta sök tak akü sistemi olan araçlar mecvuttu.Tek farkı lion pil.Ama henüz yeterli değil.İlerleyen yıllarda bu pillerin ömürleri belirleyecek elektrikli araç piyasasını.Ama benzin bitti demek için çok erken.

 • Papa Emeritus @pope

  Net bir şekilde enerji krizinden sonra imkansız. Geçen yıllarda 40-50 EUR arasında değişen MWh fiyatları gelecek yıl için baz fiyat olarak 380 EUR'larda, yoğun saatlerde 500 EUR'larda işlem görüyor. Elektrik fiyatları 10 katına çıkınca kimse elektrikli almaz çünkü aşırı pahalıya gelecek kullanımı.
  https://www.eex.com/en/market-data/power/futures#%7B%22snippetpicker%22%3A%2228%22%7D

 • Orcun @orcun

  Bir 100 sene sonrası belki olabilir ? de o vakte hepimiz öleceğiz zaten dert etmeye gerek yok. Şeye benziyor bu olay bitcoin çıktı digital para vs gerçek para ve altın bitecek dediler de sonuç ortada vurgun dolandırmaya döndü mevzu yalan oluyor yavaş yavaş. 😀 Bazıları bu fantezi ile besleniyorlar ben onu farkettim. Elinde kıçı kırık coinler var '' GELECEĞİN PARASI BU GELECEEEEĞĞİİİN '' diye diye kendini de gaza getiriyor o fanteziye giriyor. 😀 Ya hadi benzine okey bitti diyelim, e petrol kaynaklı plastik nasıl bitsin ? benzin tamam üretilmiyor artık falan da mazot nasıl bitsin ? atık yağ ile alkol karıştırıyorsun mazot oluyor bio diesel işte ? 😀 yani bu iş üretim de değil üretimin zorluğu da değil aslında tamamen erişebilirlikle alakalı bir durum. Heryere işte pilli araba pilli bilmemne olamıyor işte demek ki daha çok erken. Pil teknolojisi gelişemeden bu işte gelişemeyecek, arabanın altına 18650 pilleri döşemeyle sorun çözülmüyor sadece o sorunun etrafından dönüyorsunuz o kadar. Pili soğutma ısıtma bunlara bağlı olarak menzilin asena dansözü gibi belini kıvırtması oynaklaşması durumu da var daha önce bunlar çözülsün sonra o olaya geliriz. 😀

 • deathline @deathline

  Zengin ülkelerde hızlı bir geçiş yaşanırken, bizim gibi fakir ülkeler için daha uzun yıllar var.tr'de sıradan bir otomobil en az 20 sene kullanılıyor, biraz kalburüstü araçlar 30 sene.10 sene sonra pil için yarı otomobil parasını bizim gibi halklara verdirmek kolay olmayacak, ikinci eli olmayan aracı kimse almak istemez bu diyarlarda.

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Arkadaşlar kapitalistler küresel ısınmaya doğayı çok sevdikleri için karşı değiller. Kapitalistler küresel ısınmaya maliyetleri artırarak karları düşürmesinden dolayı karşılar. Karların artması için küresel ısınmanın azaltılması (durdurulması belki geri döndürülmesi) gerekiyor. İşte bu sebepten karbon kökenli enerji azalacak. Yok olmayacak ama azalacak. Bu işe sadece araba olarak bakmayın. Temiz enerji ve yenilelenebilir enerji payını artıracak.

 • qubit @qubit

  Şehiriçinde elektrikli araçlar avantajlılar, yıllardır zehir soluyoruz. Bu nedenle petrollü araçların pek bir geleceği yok gözüküyor. Rusya Ukrayna'yı işgal ettiği için elektrik faturaları uçtu ama bu illa ki değişir. Euro 10 da çıksa motor teknolojisi ortada. Şu an sadece kendi garajı olan için ucuz olsa da yakında büyükşehirlerde herkes otoparkına, sokağa park ediyorsa sokağına elektrik tesisatını kurmuş saatini takmış olur. Hidrojenin avantajı çok ama depoda bile tutamıyorsun bu gazı, bu çözülemediği için pille gidilecek gözüküyor. Tabii talep nasıl karşılanacak bilmiyorum. Ek olarak TR'de ekonomik olarak henüz bir çözüm formülü geliştirilmedi; Doğu Almanya ve Trabant rotasına doğru gidiliyor. Halk henüz "nerede ekonomik çözümün" diye siyasetçilere seslenmiş değil, o nedenle TR'yi öngörmek mümkün değil.

  TIR vs. gibi araçlar için de elektrik dönüşümü kaçınılmaz. TIR'lar zaten AB'ye gidip geliyorlar, orada dönüşüm yayıldı mı burada da eş zamanlı başlar. Şehirlerarası otobüsler konusunda emin değilim, Otoseyir olsa Mercedes Temsa gidilip görüşülürdü.

  • AB9 @sqn

   euro 6 çıktı ama google'da arama listesi şu şekilde, bizim insanlar kötü özetle. kimse denetlemeyince, denetleyecek olan da kendi cebine bakınca, insanlar da bencil olunca sonuç bu işte.